Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 kwietnia 2018, 14:50

Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze Outlast 2 – produkcji typu survival horror opracowanej przez zespół Red Barrels. Będzie ono uzupełniane o najbardziej interesujące informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze omawianego tytułu.

Outlast 2 – kompendium wiedzy - Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-04-23
Outlast 2 – kompendium wiedzy
Spis treści:

1. Fabuła

2. Mechanika (2.1. Eksploracja; 2.2. Kamera; 2.3. Strach.)

3. Technikalia

4. Ciekawostki

5. Premiera i rozwój gry

6. Multimedia (6.1. Materiały wideo; 6.2. Zrzuty ekranu)

Outlast 2 jest kolejną produkcją zespołu Red Barrels – niezależnego kanadyjskiego studia deweloperskiego, którego debiutanckim projektem była pierwsza część serii, wydana w 2013 roku. Tytuł odniósł sukces na całym świecie, przypieczętowany przez wydany rok później dodatek Whistleblower. W związku z powyższym twórcom nie pozostało nic innego, jak zakasać rękawy i zabrać się za tworzenie kontynuacji. Gra podąża ścieżką wytyczoną przez pierwowzór, zatem nie jesteśmy świadkami rewolucji – zamiast tego deweloperzy zdecydowali się na naturalne rozwinięcie pomysłów zapoczątkowanych w swoim pierwszym dziele.

Aktualizacja #5 [Wersja na Nintendo Switch]: Outlast 2 jest dostępny na konsoli Nintendo Switch. O tym, jak prezentuje się ta wersja gry, możecie przeczytać w sekcji 5. Premiera i rozwój gry.

Aktualizacja #4 [Tryb fabularny i dodatkowe sceny]: 27 marca 2018 roku autorzy udostępnili łatkę, która wprowadza nowy wariant rozgrywki. Poza tym komputerowi gracze mogą się cieszyć z dodatkowych scen, które pierwotnie miały się pojawić w premierowej wersji gry. Szczegóły cekają w sekcji 5. Premiera i rozwój gry.

Aktualizacja #3 [Premiera i odbiór mediów]: 25 kwietnia 2017 roku Outlast 2 trafił do sprzedaży, a co za tym idzie, w sieci niczym grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się pierwsze recenzje. O tym, jakie oceny otrzymała opisywana tutaj produkcja, dowiecie się, zaglądając do nowo powołanej sekcji 5. Premiera i rozwój gry.

Aktualizacja #2 [Oficjalne wymagania sprzętowe]: Studio Red Barrels długo kazało nam czekać na oficjalne wymagania sprzętowe pecetowej wersji Outlast 2. Wiele wskazuje jednak na to, że nie mieliśmy się czego bać – na dobrą zabawę mogą liczyć nie tylko posiadacze mocarnych maszyn. Oczywiście szczegóły czekają na Was w sekcji 3. Technikalia.

Aktualizacja #1 [Data premiery i Outlast Trinity]: Od pierwszej zapowiedzi musiało minąć całkiem sporo czasu, by gracze poznali oficjalną datę debiutu opisywanej tutaj produkcji. Premiera Outlasta 2 na komputerach osobistych oraz na konsolach PlayStation 4 i Xbox One ma się odbyć 25 kwietnia. To jednak nie wszystkie ujawnione przez twórców informacje – gra będzie bowiem dostępna w dwóch wydaniach, o których szerzej piszemy w sekcji 4. Ciekawostki.

1. Fabuła

Outlast 2 zabiera nas w podróż na południowy kraniec Stanów Zjednoczonych, a dokładnie w pobliże Wielkiego Kanionu Kolorado, do regionu Supai na terenie stanu Arizona. W grze wcielamy się w Blake'a Langermanna – dziennikarza i kamerzystę, który wraz z żoną Lynn podejmuje się rozwikłania zagadki tajemniczej śmierci anonimowej kobiety. Znaleziono ją na poboczu drogi, a badanie, jakiemu została poddana w szpitalu, wykazało, że jest w ósmym miesiącu ciąży. Niedługo później nieszczęśnica popełniła samobójstwo… bądź padła ofiarą morderstwa. Odpowiedzi na to pytanie szuka główny bohater.

Niestety sprawy zaczynają się komplikować jeszcze podczas podróży do miejsca docelowego – śmigłowiec, na którego pokładzie podróżuje małżeństwo, ulega katastrofie, a bohater i jego żona zostają rozdzieleni. Od tej pory priorytety protagonisty ulegają zmianie, a jego głównym celem jest odnalezienie Lynn… zwłaszcza że znajdująca się nieopodal wioska okazuje się miejscem zamieszkania zdziczałych, agresywnych kultystów wierzących w rychłe nadejście końca świata.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… okolica niczego sobie, w sam raz na małżeńską wycieczkę. - Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-04-23
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… okolica niczego sobie, w sam raz na małżeńską wycieczkę.

Warto nadmienić, że choć gra nie podejmuje wątków z poprzedniczki, jej akcja rozgrywa się w tym samym uniwersum. Świadczy o tym choćby obecność korporacji Murkoff, do której należał szpital znany z pierwszej części serii. Sama fabuła jest nieco bardziej rozbudowana, przez co ukończenie gry zajmie nam o około 20% więcej czasu. Zmianie uległa także ogólna tematyka – więcej tu okultyzmu, a nawet satanizmu, o czym świadczył na przykład odwrócony krzyż eksponowany w materiałach promocyjnych, czy w samym tytule. Nie oznacza to oczywiście, że w przygodę wmieszały się siły nadprzyrodzone – w dalszym ciągu zło jest namacalne, by nie powiedzieć – ludzkie.

2. Mechanika

2.1. Eksploracja

Identycznie jak miało to miejsce w pierwszej części serii, w Outlast 2 akcja została ukazana z perspektywy pierwszej osoby. Trzon rozgrywki stanowi eksploracja – w jej trakcie musimy jednak uważać na wszechobecnych przeciwników. Oponenci są o tyle dużym zagrożeniem, że protagonista nie może w żaden sposób z nimi walczyć. Ponadto już jakiś czas przed premierą Philippe Morin, czyli jeden z założycieli studia, zdradził, że jego ekipie udało się na nowo opracować napędzającą ich sztuczną inteligencję. Adwersarze zachowują się bardziej naturalnie i to widać nawet na udostępnionych przez autorów filmach z gry. Możemy zobaczyć między innymi przyprawiający o ciarki na plecach pościg, podczas którego kultyści gubią trop swojej ofiary i starają się przetrząsnąć każdy zakątek lokacji.

Na szczęście Blake potrafi ukrywać się za rozmaitymi osłonami i przemykać za plecami adwersarzy, a w razie potrzeby może salwować się ucieczką i wskoczyć w pole kukurydzy, tym samym znikając z oczu swoim prześladowcom. W przeciwieństwie do poprzednika, Outlast 2 oferuje otwarte tereny – schronienie znajdujemy choćby w przydomowej stodole lub w wypełnionym wodą korycie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że podobnie jak znany z „jedynki” Miles Upshur, Blake doskonale radzi sobie ze zręcznym pokonywaniem przeszkód terenowych. Pomimo że o klasycznym „skakaniu po dachach” z Mirror's Edge nie ma tutaj mowy, bohater może przeskakiwać nad rozpadlinami, turlać się i wspinać, co nie raz i nie dwa ratuje mu życie.

Oprócz tego, podobnie, jak choćby w Dying Light, w trakcie biegu w każdej chwili możemy obejrzeć się za siebie. Sprawę utrudnia jednak fakt, że Blake nosi okulary – w niektórych sytuacjach „szkiełka” mogą najzwyczajniej w świecie upaść na ziemię, co owocuje nieostrym obrazem i znacznie pogorszoną widocznością.

Pola kukurydzy będą nam się śnić po nocach. - Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-04-23
Pola kukurydzy będą nam się śnić po nocach.

2.2. Kamera

Kamera jest w Outlast 2 naszą najlepszą przyjaciółką. Z uwagi na profesję bohatera, jest to znacznie bardziej zaawansowane urządzenie, niż jego odpowiednik z pierwszej części serii. Co za tym idzie, tym razem robimy użytek nie tylko z noktowizora (akcja rozgrywa się w nocy, a wiejskie tereny nie są zbyt dobrze oświetlone blaskiem latarni), lecz także z funkcji zbliżenia (choćby po to, by rozeznać się w sytuacji i dokonać obserwacji terenu z bezpiecznej odległości) oraz wykorzystujemy wbudowane mikrofony, dzięki którym możemy zawczasu usłyszeć zagrożenie zbliżające się z lewej lub z prawej strony. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, kamera wymaga źródła zasilania – czy tego chcemy czy nie, jesteśmy zmuszeni do uzupełniania ich zapasu; na szczęście w trakcie zabawy natykamy się na bezcenne baterie.

2.3. Strach

Outlast 2 ma do wykonania o wiele trudniejsze zadanie, aniżeli poprzednia część serii. Należy bowiem pamiętać, że w momencie premiery poprzedniego Outlast, na rynku brakowało solidnych, wysokobudżetowych horrorów z prawdziwego zdarzenia (co dotyczy zwłaszcza raczkujących wówczas konsol – PlayStation 4 oraz Xboksa One). Obecnie jednak gatunek przeżywa mały renesans, o czym świadczą tytuły pokroju Obcy: Izolacja, SOMA, czy wreszcie ciepło przyjętego Resident Evil VII: Biohazard. A zrzucenie tego ostatniego z tronu najlepszego survival horroru 2017 roku jest nie lada wyczynem.

3. Technikalia

Outlast 2 działa w oparciu o technologię Unreal Engine 3.5 – oprawa graficzna prezentuje co najmniej bardzo przyzwoity poziom. Na uwagę zasługuje dynamiczne oświetlenie i dopracowane otoczenie, na czele ze wspomnianą wcześniej kukurydzą. Produkcja została wydana na Xboksa One, PlayStation 4, komputery osobiste oraz Nintendo Switch; o wersji na konsolę giganta z Kioto przeczytacie w sekcji 5. Premiera i rozwój gry.

[Aktualizacja #2]: Outlast 2 nie straszy – a przynajmniej jeśli chodzi o wymagania sprzętowe pecetowej wersji gry. Produkcję można uruchomić bez większego problemu na starszych komputerach – warunkiem, jaki musi spełnić nasza maszyna, jest 64-bitowy system operacyjny. Miłym gestem ze strony deweloperów są informacje dotyczące prawdopodobnej liczby klatek na sekundę przy ustawieniu określonej rozdzielczości obrazu. Cóż, bez zbędnego przedłużania – oficjalne wymagania sprzętowe Outlast 2 prezentują się następująco:

Minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 (wersje 64-bitowe)
  • Procesor: Intel Core i3-530 lub lepszy
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 260 / ATI Radeon HD 4870 (z co najmniej 1 GB pamięci VRAM) lub lepsze
  • HDD: 30 GB wolnego miejsca na dysku
  • DirectX: DirectX 10
  • Powyższa konfiguracja powinna zapewnić stałe trzydzieści klatek na sekundę przy rozdzielczości 720p

Zalecane wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 (wersje 64-bitowe)
  • Procesor: Intel Core i5
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta grafiki: NVIDIA GeForce GTX 660 / ATI Radeon HD 7850 (z co najmniej 1,5 GB pamięci VRAM)
  • HDD: 30 GB wolnego miejsca na dysku
  • DirectX: DirectX 11
  • Powyższa konfiguracja powinna zapewnić stałe sześćdziesiąt klatek na sekundę przy rozdzielczości 1080p
Ręka, noga, mózg na ścianie – nie, to nie ta bajka. Chyba że wpadniemy w sidła agresorów… - Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-04-23
Ręka, noga, mózg na ścianie – nie, to nie ta bajka. Chyba że wpadniemy w sidła agresorów…

4. Ciekawostki

  • Pomimo że opisywana powyżej produkcja nigdy nie pojawiła się na Kickstarterze, zaznaczyła swoją obecność w tym serwisie crowdfundingowym w nieco inny, bardziej oryginalny sposób. Swego czasu deweloperzy rozpoczęli bowiem zbiórkę funduszy, która ostatecznie okazała się niepowodzeniem. Jej przedmiotem były natomiast... dedykowane pieluchy, w jakie mieliby zaopatrywać się gracze w obawie przed narobieniem w spodnie ze strachu. Sprawę należy potraktować nie tylko jako udany żart, ale również nietypową kampanię marketingową.
  • Źródłem inspiracji dla twórców było masowe samobójstwo, do jakiego doszło w listopadzie 1978 roku w osadzie Jonestown. Jim Jones, piastujący stanowisko przywódcy sekty Świątynia Ludu, nadał komunikat radiowy, z którego wynikało, że jej członkowie powinni dokonać zemsty na wrogach wspólnoty. Po jego wysłuchaniu ponad dziewięćset osób umarło w wyniku zatrucia cyjankiem potasu bądź na skutek ran zadanych nożem. Niektórzy, jak na przykład Tim Carter – członek ugrupowania i naoczny świadek masakry – uważają, że było to zaplanowane, masowe morderstwo.
  • [Aktualizacja #1]: Outlast 2 trafił do sprzedaży w dwóch wersjach. Sama produkcja jest dostępna wyłącznie w dystrybucji cyfrowej, a kosztuje 29,99 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki owocuje kwotą rzędu 120 zł. Na tym jednak się nie kończy – kolekcjonerzy pudełek z pewnością ucieszą się na wieść, że jednocześnie do sprzedaży trafił Outlast Trinity, czyli specjalny pakiet, w którym znalazł się pierwszy Outlast, dodatek Whistleblower oraz druga część serii. Kompilacja została wyceniona na 39,99 dolarów, a więc w Polsce jest sprzedawana za około 170 zł. Należy odnotować, że jest ona dostępna wyłącznie na konsolach.
Entuzjaści pudełek mają powody do zadowolenia – Outlast 2 trafił do sklepów jako element pakietu Outlast Trinity. - Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - wiadomość - 2018-04-23
Entuzjaści pudełek mają powody do zadowolenia – Outlast 2 trafił do sklepów jako element pakietu Outlast Trinity.

5. Premiera i rozwój gry

Jak informowaliśmy wcześniej, Outlast 2 pojawił się na sklepowych półkach 25 kwietnia 2017 roku. Pierwsze recenzje, w tym i nasza, nastrajają optymistycznie – przyznawane opisywanemu tytułowi oceny oscylują w okolicach ósemki. Nim przejdziemy do zalet i wad wymienianych przez recenzentów, rzućmy okiem na kilka wybranych not:

Recenzenci zwracają uwagę przede wszystkim na ciekawą opowieść i gęstą atmosferę wywołującą ciarki na plecach. Ich zdaniem, na pochwałę zasługuje również dobra optymalizacja, a także doskonała warstwa audiowizualna. Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że omawiana pozycja nie tylko straszy jak należy, ale wręcz robi to lepiej, niż pierwsza część serii. Zgodnie z przewidywaniami, sama zabawa jest dosyć wymagająca, choć twórcy mogliby zdecydować się na wprowadzenie większej liczby nowych rozwiązań.

Tryb fabularny i dodatkowe sceny

27 marca 2018 roku deweloperzy udostępnili łatkę wprowadzającą dodatkowy wariant rozgrywki. Mowa o Trybie fabularnym, w którym dzięki lekko odmienionej strukturze kampanii, zmniejszeniu liczby przeciwników oraz ograniczeniu ich szybkości i spostrzegawczości, w znacznie większym stopniu możemy skoncentrować się na eksploracji i chłonięciu świata przedstawionego.

Ponadto w wersji na komputery osobiste autorzy zdecydowali się przywrócić sceny, które usunięto, by uniknąć kategorii wiekowej „Adults Only” – z takim oznaczeniem gra nie mogłaby się pojawić na platformach Sony, Microsoftu i Nintendo. Owe sceny wciąż nie są dostępne w konsolowych edycjach tej produkcji.

Wersja na Nintendo Switch

27 marca 2018 roku przyniósł także premierę Outlasta 2 wersji na konsolę Nintendo Switch. Podobnie jak poprzednia część serii, na sprzęcie giganta z Kioto gra działa w rozdzielczości 1792x1008 (po podłączeniu do telewizora) lub 720p (w trybie mobilnym). Na „pstryczku” produkcja prezentuje się nadzwyczaj dobrze – owszem, autorzy byli zmuszeni do obniżenia jakości tekstur i zmniejszenia szczegółowości, aczkolwiek w porównaniu z wersją na PlayStation 4 różnice w jakości oprawy graficznej nie rzucają się tak bardzo w oczy. Możecie się o tym przekonać, rzucając okiem na analizę przygotowaną przez serwis DigitalFoundry – film czeka na Was w sekcji 6.1. Materiały wideo.

6. Multimedia

6.1. Materiały wideo

6.2. Zrzuty ekranu

Po więcej zrzutów ekranu zapraszamy do naszej galerii.

Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - ilustracja #6
Wszystko o Outlast 2 (wymagania, tryb fabularny, dodatkowe sceny) - Akt. #5 - ilustracja #7

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej