Nowości na Steam. Nietypowe Prince of Persia i RPG inspirowany klasyką z Commodore 64
W tym tygodniu na Steamie zadebiutują takie gry, jak The Rogue Prince of Persia, SKALD: Against the Black Priory, Selaco, Soulmask, Nightmare Kart, F1 24, Trans-Siberian Railway Simulator, Astor: Blade of the Monolith, Nine Sols, Capes czy Reus 2.
Witamy w kolejnym odcinku cyklu omawiającego najważniejsze nadchodzące premiery na Steamie. To będzie niedorzecznie wręcz mocny tydzień dla gier małych zespołów niezależnych, z których kilka ma spore szanse okazać się jednymi z najlepszych produkcji tego roku w swoim gatunku.
Premiera tygodnia The Rogue Prince of Persia (wczesny dostęp, 27 maja 2024 r.)
Na premierę tygodnia wybraliśmy The Rogue Prince of Persia. To platformówka roguelike, stanowiąca spin-off klasycznego cyklu firmy Ubisoft. Zaliczyła ona lekkie opóźnienie, aby uniknąć bezpośredniej konfrontacji z Hadesem 2, ale dzisiaj tytuł wreszcie zadebiutuje we wczesnym dostępie.
Oczekiwania względem tej produkcji są duże głównie dlatego, że za projektem stoi Evil Empire, czyli zespół odpowiedzialny za popremierowy rozwój wyśmienitego Dead Cells. Czy twórcom uda się powtórzyć ten sukces, przekonamy się za kilka godzin.
Wersja językowa gry: angielska
Najważniejsze premiery na Steam: 27 maja – 2 czerwca 2024 r.
27 maja
ENDLOOP
ENDLOOP to pierwszoosobowa przygodówka w klimacie horroru, zainspirowana popularną koncepcją tzw. backroomów. Zostaniemy w niej uwięzieni w opuszczonym budynku biurowym, którego korytarze i klatki schodowe wydają się nie mieć końca.
To nie pierwsza gra tego typu, ale w przeciwieństwie do większości produkcji w tym klimacie ENDLOOP postawi na klasyczne przygodowkowe rozwiązywania zagadek. Dodatkowym powodem, dla którego warto zainteresować się tym projektem, jest fakt, że jego autorzy mają na koncie szereg udanych tytułów, takich jak Just Arms, Godfist oraz Pain Party, mających odpowiednio 80%, 88% i 87% pozytywnych recenzji na Steamie.
Wersja językowa gry: angielska
Wraithbinder (wczesny dostęp)
Wraithbinder to obiecujące RPG akcji z elementami roguelike i widokiem z lotu ptaka. Grafika retro może sprawić, że pominiecie ten tytuł, ale byłby to błąd. Jest to bowiem pierwsza od 7 lat nowa gra studia Wizard Fu, stanowiąca spadkobiercę bardzo udanego Songbringera, który ma 80% pozytywnych recenzji na Steamie.
Wersja językowa gry: angielska
Gra ma demo na Steamie
28 maja
Dungeons of Blood and Dream (wczesny dostęp)
Dungeons of Blood and Dream to psychodeliczny RPG akcji typu dungeon crawler z elementami roguelike. Wcielimy się w nim w pechowego maga, który został uwięziony w umyśle potężnej mrocznej istoty. Pozbawiony większości swoich mocy będzie musiał polegać na chaotycznej magii snów, jak i obszernym arsenale uzbrojenia. Całość jest wyraźnie inspirowana kultowym Cruelty Squad i ciekawi nas, czy rozwiązania z tego przeboju sprawdzą się w grze RPG.
Wersja językowa gry: angielska
MultiVersus
W tym tygodniu wczesny dostęp opuści MultiVersus, czyli wzorowana na cyklu Super Smash Bros. bijatyka, w której występują popularne postacie z marek firmy Warner Bros.
Wczesna wersja gry została przyjęta entuzjastycznie – na Steamie 88% recenzji chwali ten tytuł.
Wersja językowa gry: polska (napisy)
Old World: Behind the Throne
Fani strategii 4X Old World wypatrują premiery dodatku Behind the Throne. DLC skoncentruje się na rozbudowaniu mechanizmów związanych z dworskimi intrygami.
Wersja językowa gry: angielska
Reus 2
Jedną z najważniejszych premier tygodnia powinno okazać się Reus 2. To kontynuacja strategii z 2013 roku, która połączyła uproszczone mechanizmy serii Populous ze sidescrollingową prezentacją. W sequelu znów wcielimy się w bóstwo opiekujące się małym plemieniem, korzystając przy tym z pomocy kształtujących naturę wielkich istot znanych jako tytani.
Wersja językowa gry: angielska
29 maja
Capes
Ciekawie zapowiada się Capes. To taktyczna turówka, w której obejmiemy kontrolę nad drużyną superbohaterów w świecie inspirowanym komiksami z lat 80. ubiegłego wieku.
W sieci zdążyło już pojawić się kilka recenzji i obecnie Capes ma średnią ocen na poziomie 76% według serwisu OpenCritic. Warto dodać, że kluczową rolę w produkcji odegrał Morgan Jaffit, czyli scenarzysta kultowego Freedom Force z 2002 roku, które pozostaje jedną z najlepszych gier o superbohaterach w historii.
Wersja językowa gry: angielska
Lesson Learned
Gry tower defense nadal cieszą się sporą popularnością, ale rzadko o której można powiedzieć, że zapowiada się nietypowo. Tak właśnie jednak jest w przypadku Lesson Learned. Składa się na to przypominająca mroczny komiks stylistyka oraz oddanie nam kontroli nad bohaterami niczym survivalowych grach pokroju Don’t Starve. Wszystkim tym będziemy mogli cieszyć się samotnie lub w trybie kooperacji.
Kilka tygodni temu ukazał się darmowy prolog w postaci Lesson Learned: Cult of the Elizabeth, który został przyjęty ciepło (na Stamie ma 84% pozytywnych recenzji), więc liczymy na to, że pełna wersja będzie równie udana.
Nine Sols
W tym tygodniu wreszcie doczekamy się premiery Nine Sols, czyli ślicznej platformówki 2D osadzonej w realiach określanych przez autorów mianem „taopunkowych”, gdyż łączą one elementy cyberpunka oraz taoizmu. Polecamy sprawdzenie dostępnego na Steamie dema, bo robi ono doskonałe wrażenie.
Za grę odpowiada tajwańskie studio RedCandleGames, obecnie będące jednym z najciekawszych zespołów w naszej branży pod względem artystycznym. Autorzy zadebiutowali w 2017 roku wyśmienitym sidescrollingowym horrorem Detention (95% pozytywnych recenzji na Steamie), a dwa lata później wypuścili równie udane Devotion. Niestety, ten drugi projekt wykoleił karierę studia – znaleziono w nim elementy naśmiewające się z prezydenta Chin Xi Jinpinga. Furia graczy z Państwa Środka doprowadziła do usunięcia gry ze Steama. Kilka lat później chciał ją wydać serwis GOG.com, ale on również przestraszył się Chińczyków i z tego zrezygnował. W rezultacie obecnie grę można kupić tylko na stronie twórców.
Po takich ciężkich przejściach mamy nadzieję, że Nine Sols zapoczątkuje spokojniejszy okres w karierze RedCandleGames i chińscy gracze nie okażą się na tyle pamiętliwi, aby próbować review bombingu najnowszej gry zespołu.
- Nine Sols na Steamie
- Devotion – tajwański horror, Kubuś Puchatek i furia chińskich graczy
- Ocenzurowany horror Devotion miał trafić na GOG.com. Nagle zapadła inna decyzja
Wersja językowa gry: angielska
Gra ma demo na Steamie
Quest Master (wczesny dostęp)
Ciekawą produkcją indie ma szansę okazać sie Quest Master. Zajmiemy się tu budowaniem pełnych potworów, zagadek i pułapek lochów w krainie fantasy. Następnie udamy się je eksplorować (samotnie lub w co-opie) w stylu 16-bitowych odsłon cyklu The Legend of Zelda. Prawdziwą atrakcją będzie jednak udostępnianie naszych kreacji innym graczom, jak również zabawa w podziemiach, które oni skonstruowali.
Wersja językowa gry: angielska
Gra ma demo na Steamie
TOKYO PSYCHODEMIC
Miłośników detektywistycznych przygodówek zainteresować powinno TOKYO PSYCHODEMIC. Zajmiemy się w niej rozwiązywaniem trudnych spraw kryminalnych (z których część będzie miała nadnaturalne elementy) w oparciu o analizy materiału dowodowego, takiego jak nagrania czy dokumenty. Wszystko to toczyć się będzie w alternatywnej wersji Japonii, gdzie kilka lat wcześniej tajemniczy wirus doprowadził do setek tysięcy zgonów i wymiany rządu na nowy, przewodzony przez ludzi, którzy opracowali szczepionkę.
Wersja językowa gry: angielska (na Steamie nie jest wspomniana, ale demo ma język angielski, więc prawie na pewno pełna wersja również będzie posiadała taką opcję)
Gra ma demo na Steamie
30 maja
Astor: Blade of the Monolith
W czwartek zagramy w Astor: Blade of the Monolith. To RPG akcji z perspektywą trzeciosobową, które przeniesie nas do bajkowej krainy fantasy. Na materiałach wideo gra prezentuje się obiecująco, zwłaszcza pod względem systemu walki.
Wersja językowa gry: angielska
[ECHOSTASIS]
Natomiast [ECHOSTASIS] to psychodeliczny retroFPS w klimacie cyberpunka, w którym naszym zadaniem będzie uratowanie trzech osób uwięzionych wewnątrz zainfekowanej wirusem wirtualnej rzeczywistości.
Odpowiedzialne za produkcję studio Enigma ma na koncie ciepło przyjęte gry Mothered oraz The Enigma Machine, mające odpowiednio 94% i 90% pozytywnych recenzji na Steamie.
Wersja językowa gry: angielska
Gra ma demo na Steamie
Northgard: Garm, Clan of the Hounds
Fani strategii Northgard odliczają dni do premiery dodatku Garm, Clan of the Hounds. DLC wprowadzi do gry nową grywalną frakcję w postaci Klanu Ogarów.
Wersja językowa gry: polska (napisy)
SKALD: Against the Black Priory
Czy uwierzylibyście mi, gdybym Wam powiedział, że jednym z najlepszych RPG-ów roku ma szansę okazać się gra na pierwszy rzut oka wyglądająca jak lekko podrasowana wersja produkcji z końcówki życia Commodore 64? Taką właśnie pozycją jest SKALD: Against the Black Priory i wystarczy, że spędzicie kilkadziesiąt minut w demie, aby zrozumieć, dlaczego tak bardzo ekscytuję się tym tytułem.
Odpowiedzialne za projekt studio High North połączyło oprawę retro z bardzo rozbudowanymi mechanizmami RPG i dużą swobodą rozgrywki. Świetnie zapowiada się także tło fabularne, gdyż bawić się będziemy w świecie łączącym mroczne fantasy z grozą rodem z twórczości Lovecrafta.
Wersja językowa gry: angielska
Gra ma demo na Steamie
Trans-Siberian Railway Simulator
Trans-Siberian Railway Simulator to opracowana przez krakowskie studio Pentacle humorystyczna hybryda symulacji i survivalu. W grze wcielimy się w maszynistę przemierzającego najdłuższą linię kolejową na świecie, na pokładzie tytułowej kolei transsyberyjskiej. Podczas zabawy często będziemy musieli opuszczać kabinę, by np. zająć się naprawami, usuwaniem przeszkód czy craftingiem.
Wersja językowa gry: polska (napisy)
Gra ma demo na Steamie
Vendir: Plague of Lies
Vendir: Plague of Lies to oldskulowe izometryczne RPG z turowym systemem walki. Jego autorzy wcześniej opracowali udane Vampire's Fall: Origins (79% pozytywnych recenzji na Steamie), a ich najnowsza produkcja zapowiada się ambitniej, więc mamy nadzieję na produkcję godną uwagi fanów gatunku.
Wersja językowa gry: polska (napisy)
Gra ma demo na Steamie
31 maja
F1 24
W tym tygodniu na Steam wjedzie F1 24, czyli najnowsza odsłona cyklu gier wyścigowych studia Codemasters. Zeszłoroczna edycja okazała się udana – na Steamie ma 86% pozytywnych recenzji.
Wersja językowa gry: polska (napisy)
Mutant Football League 2 (wczesny dostęp)
Mutant Football League 2 to sequel udanej gry sportowej, która pozwalała brać udział w fantastycznej wersji rozgrywek futbolu amerykańskiego.
Wydana w 2017 roku pierwsza część została przyjęta ciepło – na Steamie ma 93% pozytywnych recenzji.
Wersja językowa gry: angielska
Nightmare Kart
Nightmare Kart to całkowicie darmowa gra wyścigowa odwołująca się do serii Mario Kart. Projekt rozpoczął żywot jako humorystyczna produkcja osadzona w świecie Bloodborne, ale twórcy musieli usunąć odniesienia do tej marki, aby uniknąć problemów prawnych ze strony firmy Sony.
Wersja językowa gry: angielska
PANICORE
PANICORE to pierwszoosobowa strzelanka w klimacie survival horroru, która pozwoli zarówno na zabawę solo, jak i w trybie kooperacyjnym. Odpowiedzialne za grę ZTEK Studio ma na koncie ciepło przyjęte The Devourer: Hunted Souls (86% pozytywnych recenzji na Steamie).
Wersja językowa gry: polska (napisy)
Gra ma demo na Steamie
Selaco (wczesny dostęp)
Jedną z najlepszych premier tygodnia ma duże szanse okazać się Selaco. To boomer shooter, który łączy retro oprawę ze spektakularnymi strzelaninami przywodzącymi na myśl kultowe F.E.A.R. Sadząc po demie (niestety już niedostępnym), gra może być w czołówce tegorocznych FPS-ów dla pojedynczego gracza.
Autorzy zdecydowali się na nietypowe podejście do wczesnego dostępu. Gra zadebiutuje w nim z całą, długą na 31 misji kampanią. W kolejnych miesiącach twórcy skoncentrują się na dopracowywaniu produkcji i ulepszeniach rozgrywki. Dodadzą również dwie dodatkowe mini-kampanie fabularne oraz tryb randomizacji.
Wersja językowa gry: angielska
Soulmask (wczesny dostęp)
Soulmask to obiecujący survival, którego główną atrakcją jest nietypowy świat fantasy, zainspirowany wierzeniami starych ludów Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, takich jak cywilizacje Majów, Inków czy Azteków.
Wersja językowa gry: angielska