Nintendo znowu bierze się za piratów. Na celowniku handlarze nielegalnymi grami i zmodyfikowanymi Switchami
Nintendo otwiera kolejny front w walce z nielegalnym oprogramowaniem. Tym razem celem korporacji nie są ROM-y starych gier, a modyfikacje Nintendo Switch pozwalające uruchamiać pirackie wersje gier na konsoli.
Do sądu federalnego w Waszyngtonie wpłynęły dwa pozwy od Nintendo. Korporacja ma na celowniku moderatora subreddita SwitchPirates, Jamesa „Archboxa” Williamsa oraz Ryana „Homebrew Homie” Daly’ego, związanego z portalem Modded Hardware. Pozwy dotyczą promowania piractwa, sprzedaży pirackich wersji gier, zmodyfikowanych konsol Nintendo Switch oraz MIG Switchy (vide Torrent Freak).
Nintendo kończy się cierpliwość
Nintendo kontaktowało się Z Ryanem Dalym jeszcze w marcu bieżącego roku. Wtedy doszło do porozumienia i Homebrew Homie miał zamknąć swoją działalność. To jednak nie nastąpiło i korporacja przypomniała się Daly’emu, który miał szukać nowego prawnika. Nintendo jednak nie chciało czekać i złożyło pozew. Oskarża w nim Daly'ego o naruszenie praw autorskich i ustawy DMCA.
Według japońskiej korporacji, działania Daly’ego naraziły ją na nieodwracalne straty i żąda natychmiastowego zamknięcia sklepu, który cały czas operuje. Znajdziemy w nim między innymi MIG Switche i zmodyfikowane konsole. Korporacja liczy na odzyskanie poczynionych szkód, co dla Homebrew Homiego może skończyć się wypłaceniem wielomilionowego odszkodowania.
Moderator subreddita na celowniku
Drugi pozwany, James „Archbox” Williams, jest aktywnym członkiem subreddita SwitchPirates. Zdaniem Nintendo wielokrotnie pomagał innym użytkownikom zdobywać nielegalne oprogramowanie. Williams miał także nazwać siebie piratem, który „nie zamierza płacić Nintendo 50 dolarów za grę”. Zdaniem korporacji Archbox jest zaangażowany w nielegalną dystrybucję pirackich gier poprzez kilka sklepów.
Trzy z nich: Jack-in-the-Shop, Turtle in the Shop oraz NekoDrive, zostały zamknięte jeszcze w marcu tego roku. Natomiast LiberaShop ma działać poprzez Telegram i poprzez komunikator oferować zainteresowanym nielegalne kopie gier. James „Archbox” Williams również został pozwany między innymi o łamanie praw autorskich i naruszenie kilku artykułów ustawy DMCA.