Niezgodna, Hardkor Disko, Droga do zapomnienia - weekendowe premiery filmowe
Polskie premiery na kinowy weekend zaczynający się 4 kwietnia to ekranizacja książkowego hitu (Niezgodna), młode polskie kino (Hardkor Disko) i dramat w doborowej obsadzie (Droga do zapomnienia), którym towarzyszą mniej głośne filmy. Co wybierzecie?
Niezgodna
Pierwsza część planowanej trylogii – oto kolejna ekranizacja jakże popularnych ostatnimi czasy powieści młodzieżowych zajmujących się tematyką pesymistycznej przyszłości, świata podzielonego na klasy i walki z niesprawiedliwością. Autorką książkowego oryginału jest Veronica Roth, która bohaterką uczyniła nastoletnią Tris – dziewczynę przyporządkowaną do więcej, niż jednej kasty, co w świecie Niezgodnej oznacza kłopoty. Żeby żyć w zgodzie z zasadami musisz posiadać jedną kluczową cechę (odwaga, inteligencja itp.) - ludzie bez wyróżników są wyrzutkami, a ludzie „wielocechowi” muszą zostać wyeliminowani. Ale od czego jest podziemny świat pełen ludzi chcących przeciwstawić się złemu systemowi? Krytycy zarzucają filmowi przewidywalność, ale z pewnością fani powieści tłumnie popędzą do kin.
- Tytuł oryginalny: Divergent
- Reżyseria: Neil Burger
- Grają: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet
Hardkor Disko
Czy spec od teledysków i aktor może stać się zdolnym reżyserem? David Fincher zaczynał od teledysków, a teraz jest marką samą w sobie. Polski świat filmu różni się od hollywoodzkiego, ale życzę Krzysztofowi Skoniecznemu jak najlepiej, szczególnie, że podobno jego debiut to całkiem niezłe, drapieżne kino. W życiu młodej dziewczyny przypadkiem (?) pojawia się tajemniczy, przystojny młodzieniec. Dziewczyna zaprasza go do świata imprez, beztroski, używek i barwnych osobowości. Na szczęście dla fabuły, Marcin posiada mroczną tajemnicę i bezwzględny plan. Hardkor Disko to, według niektórych recenzji, film niesłychanie manieryczny, co stanowi jednocześnie jego wadę i zaletę. Skusicie się?
- Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
- Grają: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Janusz Chabior
Droga do zapomnienia
Ekranizacja książki Erica Lomaksa, który opisał w niej swoje własne przeżycia. Na ekranie w głównej roli (i jednocześnie roli samego autora) oglądać będziemy Colina Firtha. Mężczyzna w czasie II wojny światowej był więźniem Japończyków i jako taki był zmuszany do morderczej pracy przy budowie tzw. kolei śmierci w Birmie. Obecnie jest szczęśliwym mężem z mroczną przeszłością. Wspierająca go żona (Nicole Kidman) dowiedziawszy się o okrutnych demonach nawiedzających pamięć męża towarzyszy mu w podróży mającej na celu odszukanie oprawcy sprzed lat. Opinie widzów i krytyków, którzy film mieli już okazję widzieć (film zadebiutował we wrześniu na festiwalu w Toronto) są w przeważającej większości pozytywne.
- Tytuł oryginalny: The Railway Man
- Reżyseria: Jonathan Teplitzky
- Grają: Colin Firth, Nicole Kidman, Stellan Skarsgard
Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:
- Sarila (animowana przygoda o wyprawie Eskimosów do tytułowej, magicznej krainy),
- Syn Boży (kinowa wersja serialu prezentującego życie Jezusa Chrystusa),
- Kochanie, chyba cie zabiłem (kolejna polska komedia sensacyjna),
- Test na życie (połowa lat 80-tych w San Francisco, dramat tancerzy z wirusem HIV w tle).
Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.