filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 7 października 2023, 10:00

autor: Kamil Kleszyk

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi

Ciemna strona Mocy kusiła wielu bohaterów Gwiezdnych wojen, a jej mrokowi ulegali nawet potężni Jedi.

Źródło fot. Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów, George Lucas, Lucasfilm, 2005 / Obi-Wan Kenobi, Deborah Chow, Lucasfilm, 2022
i

Mimo wielu lat istnienia, gwiezdnowojenne uniwersum nie doczekało się jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym jest Moc. Najczęściej jednak zjawisko to tłumaczy się jako pole energii spajające cały Wszechświat. I chociaż płynie ona w każdym żywym organizmie, tylko najbardziej wrażliwi mogą ją sobie podporządkować.

Wśród najpopularniejszych użytkowników Mocy byli Jedi, którzy wykorzystywali ją do czynienia dobra. Niestety, praktycznie każdy z nich na pewnym etapie swojego życia musiał wybrać pomiędzy Jasną i Ciemną stroną Mocy. I mimo że większość wybierała ścieżkę prawości, mrok w dalszym ciągu wyciągał po nich swoje niewidzialne ręce. W efekcie nawet ci najpotężniejsi skuszeni potęgą ostatecznie ulegali Ciemnej strony Mocy.

Który z nich był najbardziej niebezpieczny? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ każdy posiadał charakterystyczne dla siebie umiejętności. Różniły ich również pobudki, jakimi się kierowali, oraz skutki ich działań. Niemniej jednak postanowiliśmy sporządzić listę sześciu znanych z kanonu upadłych Jedi, którzy stanowili największe zagrożenie. Oto nasze typy:

6. Baylan Skoll

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi - ilustracja #1
Ahsoka, Dave Filoni, Lucasfilm,2023.

Mimo że o Baylanie Skollu wciąż wiemy stosunkowo niewiele, nie ulega wątpliwości, że jest on szczególnie niebezpieczny. W Ahsoce dowiadujemy się, że Skoll był jednym z wielu Jedi, którzy przeżyli Rozkaz 66 i przeszli na Ciemną stronę Mocy. Jako watażka do wynajęcia podjął współpracę z Morgan Elsbeth w celu sprowadzenia z wygnania Wielkiego admirała Thrawna.

Warto dodać, że Baylan Skoll doskonale znał Anakina Skywalkera, co pozwoliło mu wykorzystać tą wiedzę podczas walki z Ahsoką (swoją drogą wygranej przez upadłego Jedi).

Co ciekawe, Baylan nie żywił nienawiści do Zakonu. Wręcz przeciwnie, wojownik okazywał smutek za każdym razem, gdy musi stanąć naprzeciwko innego Jedi. Niemniej jednak bez trudu potrafił on stawić czoła nawet najbardziej wymagającym przeciwnikom.

5. Asajj Ventress

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi - ilustracja #2
Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, George Lucas, Lucasfilm, 2008.

Mimo że Asajj Ventress nigdy oficjalnie nie była członkinią Zakonu, otrzymała szkolenie Jedi od Ky Nareca. Była ona osieroconą Siostrą Nocy, która po śmierci swojego nauczyciela przeszła na Ciemną stronę Mocy i współpracowała z hrabią Dooku.

Asajj Ventress była jedną z najpotężniejszych użytkowniczek Mocy w drużynie antagonistów podczas Wojen Klonów. Wojowniczka zdołała przetrwać nie tylko masakrę Sióstr Nocy, ale także przeżyła to, jak Hrabia Dooku zostawił ją na pewną śmierć (za co później pragnęła się zemścić). Finalnie jednak Ventress odkupiła swoje wcześniejsze czyny, zakochując się i oddając życie za Jedi Quinlana Vosa.

4. Barriss Offee

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi - ilustracja #3
Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów, George Lucas, Lucasfilm, 2008.

Szkolona pod okiem mistrzyni Jedi Luminary Unduli, Barriss Offee była utalentowaną padawanką, która walczyła w bitwie o Geonosis i wojnach klonów. Była nie tylko świetną wojowniczką, ale również doskonałą dyplomatką. Czyniło ją to bardzo niebezpiecznym wrogiem Zakonu w momencie, gdy straciła w niego wiarę. Offee zaczęła postrzegać Jedi jako podżegaczy wojennych, a nie żołnierzy sił pokojowych, co doprowadziło do tego, iż się ich wyrzekła.

Mimo że można byłoby się zgodzić z niektórymi poglądami Barriss, tego samego nie powiedzielibyśmy o jej działaniach. Upadła wojowniczka zbombardowała bowiem świątynię Jedi i w zamach wrobiła Ahsokę Tano. Barriss miała więc na swoim koncie wiele odebranych żyć – nie tylko wśród Jedi, ale także klonów i innych niewinnych osób. Doprowadziło to również do odejścia Ahsoki z Zakonu. Żywot Barriss zakończył ostatecznie sam Anakin Skywalker, który oczyścił dobre imię swojej Padawanki.

3. Ben Solo

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi - ilustracja #4
Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi, Rian Johnson, Lucasfilm, 2017.

Powiedzieć, że na Benie Solo spoczywała ogromna presja, to jak nic nie powiedzieć. Syn Hana i Lei, siostrzeniec Luke’a Skywalkera i wnuk legendarnego Anakina Skywalkera mimo bardzo młodego wieku musiał unieść kolosalne dziedzictwo. Nastolatek przejawiał również ogromny talent nie tylko w używaniu Mocy, ale także w walce i pilotowaniu. Trenując w akademii Jedi, bohater padł ofiarą mrocznych wpływów Palpatine’a, co doprowadziło do zabicia wielu uczniów i przejścia Bena na Ciemną stronę Mocy.

Jako przywódca rycerzy Ren, Kylo nie wahał się przed mordowaniem niewinnych. W swoich działaniach chciał dorównać swojemu dziadkowi, Darthowi Vaderowi, co dodatkowo pchało go w stronę mroku. Po latach służenia Ciemnej stronie Mocy, z pomocą Rey i swoich przodków zdołał powrócić na ścieżkę prawości, zanim oddał swoje życie, by pokonać Palpatine’a.

2. Hrabia Dooku

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi - ilustracja #5
Gwiezdne wojny: Atak Klonów, George Lucas, Lucasfilm, 2002.

Potomek rodziny królewskiej, Dooku, był szkolony przez Mistrza Yodę – już samo to powinno dać nam odpowiedź, jak niebezpieczny mógł być w przypadku przejścia na Ciemną stronę Mocy. Po wyszkoleniu Qui-Gon Jinna, Dooku podobnie jak wielu innych Jedi stracił wiarę w Zakon i Republikę. Opuścił więc szeregi rycerzy Jedi i powrócił na swoją rodzinną planetę Serenno.

Wkrótce potem upomniał się o niego Darth Sidious. Rozpoczynając szkolenie pod okiem przyszłego Imperatora, bohater stał się Darthem Tyrannusem. Dooku dowodził siłami separatystów podczas wojny i świetnie posługiwał się mieczem świetlnym. Udowodnił to m.in. odcinając rękę Anakinowi Skywalkerowi, zanim ostatecznie zginął od jego ostrza.

1. Anakin Skywalker

Nie tylko Anakin Skywalker przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Oto 6 najniebezpieczniejszych upadłych Jedi - ilustracja #6
Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów, George Lucas, Lucasfilm, 2005.

Anakina Skywalkera nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać, gdyż jest on bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym Jedi w historii Gwiezdnych wojen. Anakin urodził jako niewolnik na planecie Tatooine. Będąc dzieckiem, został uwolniony przez Qui-Gon Jinna i pod okiem Obi-Wana Kenobiego zdobywał doświadczenie jako Jedi. W kolejnych latach Skywalker rósł w siłę, stając się jednym z najpotężniejszych, ale i najbardziej porywczych rycerzy. Wbrew zasadom Zakonu Anakin zakochał się i wziął ślub z Padme Amidalą. Ich szczęśliwe życie nie trwało jednak długo. Próbując zapobiec śmierci ukochanej, Skywalker zwrócił się o pomoc do Dartha Sidiousa, który twierdził, że może ją uratować. Wpływ Palpatine’a i wściekłość drzemiąca w Anakinie doprowadziły go zdrady Zakonu i zostania Darthem Vaderem. Upadły Jedi miał istotny wpływ w budowaniu Imperium Galaktycznego. Przez cały okres tkwienia po Ciemnej stronie Mocy Skywalker zabił wielu ludzi i omal nie pozbawił życia własnych dzieci.

Ostatecznie jednak Anakin odkupił swoje winy, zabijając swego mistrza. Niestety obrażenia, jakie wówczas odniósł, spowodowały, że sam również zmarł. Po śmierci złączył się jednak z Mocą, stając u boku Yody i Obi-Wana.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej