Netflix wypuści Krakowskie potwory, polski serial fantasy o mitologii słowiańskiej
Netflix wypuści polski serial fantasy osadzony w Krakowie. Dzieło pięciu rodzimych twórczyń weźmie na tapet modną w ostatnim czasie mitologię słowiańską. Powinniśmy móc je zobaczyć w pierwszym kwartale 2022 roku.
Jeśli wciąż mało Wam w popkulturze mitologii słowiańskiej, a w dodatku lubicie rodzime produkcje, których akcja dzieje się w Polsce, to w pierwszym kwartale 2022 roku na Netflixie pojawi się serial skrojony w sam raz dla Was. Krakowskie potwory, bo taki tytuł ma nosić ten twór, zostanie osadzony – jak łatwo się domyślić – w stolicy Małopolski. Stoi za nim pięć kobiet – Katarzyna Adamik i Olga Chajdas odpowiadają za reżyserię, natomiast Magdalena Lankosz, Anna Sieńska oraz Gaja Grzegorzewska za scenariusz. Na ekranie zobaczymy m.in.: Aleksandra Sułka, Adama Sułka, Blankę Burzyńską, Amelię Żuchowską, Bruno Campbella i Oliwię Sekitę.
Główną bohaterką serialu będzie Alex (iście polskie imię, prawda?), studentka medycyny, która poznaje tajemniczego profesora i związaną z nim grupkę uczniów. Na pierwszy rzut oka prowadzą oni badana naukowe, jednak Alex ma się szybko zorientować, że tak naprawdę jest to przykrywka dla czegoś zupełnie innego. W ten sposób bohaterka natrafi na świat słowiańskiej mitologii, potworów, a także żądnych krwi i ofiar bóstw. Twórcy zamierzają również poruszyć wątek legend dawnego Krakowa, a także to, co w owych podaniach pominięto.
W wyniku pandemii koronawirusa zdjęcia do Krakowskich potworów były rozłożone w czasie – część powstała jesienią 2020 roku, a reszta wiosną roku 2021. Jak zauważył Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury, serial – podobnie jak gra The Medium – wykorzysta potencjał kreatywny Krakowa: lokalnych twórców, producentów, firm i podwykonawców. Warto tutaj wspomnieć, że w projekt – o którym po raz pierwszy dowiedzieliśmy się jako o Axis Mundi w marcu 2021 roku na Netflix Content Roadshow – zaangażowana jest Kraków Film Commission, czyli jednostka Krakowskiego Biura Festiwalowego wspierająca lokalnych filmowców.