Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 marca 2018, 13:59

Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, Alldrive) - Akt. #7

Niniejsze kompendium wiedzy jest poświęcone grze Need for Speed: Payback, nad którą pracuje studio Ghost Games, czyli autorzy dwóch poprzednich odsłon tego kultowego cyklu gier wyścigowych. Z czasem artykuł będzie uzupełniany o najbardziej interesujące informacje i materiały.

Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Need for Speed: Payback – kompendium wiedzy

Spis treści:

1. Fabuła

2. Mechanika (2.1. Świat gry; 2.2. Misje fabularne; 2.3. Samochody i tuning; 2.4. Wyścigi, pościgi i model jazdy; 2.5. Mikrotransakcje)

3. Tryb multiplayer

4. Kwestie techniczne

5. Ciekawostki

6. Informacje popremierowe (6.1. Pierwsze recenzje, 6.2. Plany rozwoju)

7. Multimedia (7.1. Materiały wideo)

Aktualizacja #7 [Marcowa aktualizacja]: W sekcji 6.2. Plany rozwoju czekają informacje na temat nowości wprowadzonych w marcowej aktualizacji do gry.

Aktualizacja #6 [Swobodna eksploracja w trybie multiplayer]: Pierwsze konkrety na temat nowego trybu rozgrywki czekają w sekcji 6.2. Plany rozwoju.

Aktualizacja #5 [Speedcross i darmowy update]: Informacje na temat zawartości darmowej aktualizacji oraz dodatku noszącego miano Speedcross znajdziecie w sekcji 6.2. Plany rozwoju.

Aktualizacja #4 [Złagodzone mikrotransakcje]: W nowo powstałej sekcji 2.5. Mikrotransakcje znajdziecie najważniejsze informacje na temat mikropłatności.

Aktualizacja #3 [Polska obsada i pierwsze recenzje]: Z pierwszymi ocenami Need for Speed: Payback zapoznacie się po przejściu do sekcji 6. Informacje popremierowe. Konkrety na temat polskiej obsady czekają natomiast w sekcji 5. Ciekawostki.

Aktualizacja #2 [Klany i wyzwania]: W sekcji 2.4. Wyścigi, pościgi i model jazdy pojawiły się informacje o klanach wyścigowych i wyzwaniach czekających w Fortune Valley. W sekcji 7.1. Materiały wideo czeka natomiast poświęcony im zwiastun.

Aktualizacja #1 [Wymagania sprzętowe]: Informacje na temat wymagań sprzętowych omawianej gry czekają w sekcji 4. Kwestie techniczne.

Need for Speed: Payback jest kolejną odsłoną kultowego cyklu gier wyścigowych, za której stworzenie odpowiada studio Ghost Games, czyli autorzy ciepło przyjętego Need for Speed Rivals oraz produkcji zatytułowanej po prostu Need for Speed, mającej stanowić nowe otwarcie dla serii. Tytuł zmierza na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a także na komputery osobiste, a jego premiera została zaplanowana na 10 listopada 2017 roku.

Deweloperzy przekonują, że fundamenty pod opisywaną pozycję położyła poprzednia część serii. Mowa o ikonicznych samochodach, rozbudowanym systemie tuningu, przystępnym sterowaniu i o rozległym, otwartym świecie. Niemniej, autorzy pokusili się o wprowadzenie szeregu zmian, usprawnień i nowości, toteż nie sposób pomylić ze sobą obu wymienionych gier. Zresztą przekonajcie się sami.

1. Fabuła

Czy to kadr z filmu Szybcy i Wściekli? Nie, to screen z Need for Speed: Payback. Dzieło studia Ghost Games oferuje nam iście filmową fabułę. - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Czy to kadr z filmu Szybcy i Wściekli? Nie, to screen z Need for Speed: Payback. Dzieło studia Ghost Games oferuje nam iście filmową fabułę.

Need for Speed: Payback opowiada historię trójki bohaterów, którzy na skutek zdrady ze strony byłej już wspólniczki utracili cały dotychczasowy dorobek. Szukająca zemsty ekipa musi zmierzyć się z kartelem zwanym Familią – nasi podopieczni są jednak zdani wyłącznie na siebie, bowiem wpływy „Rodziny” sięgają nawet policji.

Na szczęście protagoniści – Tyler, Mac i Jess – nie są nowicjuszami. W trakcie zabawy poznajemy ich motywacje, a także możemy sprawdzić ich indywidualne zdolności, co umożliwia nam wykonywanie misji.

2. Mechanika

2.1. Świat gry

Fortune Valley jest malowniczą i klimatyczną miejscówką. Cieszy fakt, że tę krainę zwiedzamy o różnych porach dnia i nocy. - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Fortune Valley jest malowniczą i klimatyczną miejscówką. Cieszy fakt, że tę krainę zwiedzamy o różnych porach dnia i nocy.

Nim jednak przejdziemy do tego, jakie zadania zostały przed nami postawione w Need for Speed: Payback, pochylmy się na moment nad światem gry. Oddany w nasze ręce teren, czyli fikcyjna amerykańska kraina Fortune Valley, jest być rozległy i zróżnicowany. W jego obrębie znajdą się zarówno większe miasta i liczne małe mieścinki, jak i tereny górzyste oraz pustynne, a także kaniony, na których nie raz i nie dwa można zawiesić oko. Wyżej wymienione lokacje zwiedzamy zarówno za dnia, jak i w nocy – w grze zaimplementowano pełny cykl dobowy.

2.2. Misje fabularne

Niczym w widowiskowych grach akcji, przez meandry fabuły przeprowadzają nas misje fabularne – część z nich jest poświęcona tylko jednemu bohaterowi, podczas gdy w trakcie innych przełączamy się pomiędzy nimi w sposób dynamiczny. Tylerowi zostały poświęcone zadania wyścigowe, Macowi – zlecenia kaskaderskie, z kolei Jess zajmuje się dostarczaniem podejrzanych przesyłek. Podczas realizacji kolejnych zadań nie brakuje przerywników filmowych, które przedstawiają nam kolejne wątki opowieści lub po prostu w efektowny sposób demonstrują dokonania protagonistów.

2.3. Samochody i tuning

Jedną z atrakcji czekających na nas w Need for Speed: Payback jest możliwość zafundowania znajdowanym wrakom samochodów swoistej kuracji odmładzającej. - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Jedną z atrakcji czekających na nas w Need for Speed: Payback jest możliwość zafundowania znajdowanym wrakom samochodów swoistej kuracji odmładzającej.

Wyżej wymienione rodzaje wyścigów znalazły odzwierciedlenie w kategoriach, do jakich przyporządkowano samochody oddane w nasze ręce. Niczym w grach z serii The Crew, dzięki rozbudowanemu systemowi tuningu w Need for Speed: Payback dostosowujemy nasz wóz do indywidualnych preferencji i aktualnych potrzeb. Autorzy pozwalają nam zmienić dosłownie wszystko – od felg, elementów zawieszenia i podzespołów silnika, aż po części nadwozia i wreszcie kolor karoserii. Nowe podzespoły zwiększające osiągi naszej fury otrzymujemy w zamian za kończenie kolejnych wyścigów (oczywiście im wyższe miejsce w stawce zajmiemy, tym lepsze nagrody uda nam się zgarnąć) lub kupujemy w warsztacie.

A skąd brać coraz lepsze wozy? Podczas gdy jedne wpadają w nasze ręce podczas wykonywania konkretnych misji, w inne trzeba się zaopatrzyć samodzielnie, kupując je u dilerów lub znajdując ich porzucone wraki, których jest pełno w Fortune Valley. Oddając taki obraz nędzy i rozpaczy do miejscowego samochodowego magika, można nie tylko doprowadzić go do stanu fabrycznego, lecz także znacznie zmodyfikować, czyniąc z niego odpicowaną do granic możliwości maszynę stworzoną z myślą o najtrudniejszych zadaniach.

Samochody oddane w nasze ręce są na tyle zróżnicowane, że chyba każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Samochody oddane w nasze ręce są na tyle zróżnicowane, że chyba każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Co się zaś tyczy samych samochodów – ekipa Ghost Games odda do naszej dyspozycji kilkadziesiąt wozów. Na ich liście znajdą się zarówno nowe pojazdy pokroju BMW M4 GTS, Lamborghini Aventador czy choćby Pagani Huayra BC, jak i klasyki, wśród których pojawi się Volkswagen Beetle, Ford Mustang lub Chevrolet C10 Stepside Pickup. Krótko mówiąc – będzie w czym wybierać.

2.4. Wyścigi, pościgi i model jazdy

Skoro temat samochodów mamy już za sobą, przejdźmy do dania głównego. W Need for Speed: Payback nie brakuje klasycznych wyścigów, w których walczymy o przekroczenie linii mety na pierwszej pozycji; zawodów typu drift, gdzie kolejne zakręty pokonujemy w widowiskowych poślizgach; mistrzostw drag racingu, w których walczymy o jak najlepszy czas na sztandarową jedną czwartą mili; wyścigów w terenie (!) czy wreszcie ucieczek przed stróżami prawa.

Świat gry został bowiem podzielony na strefy wpływów, którymi zarządzają wyścigowe klany wyspecjalizowane w poszczególnych konkurencjach. Podczas gdy Klub Zamieszek zarządzany przez tak zwaną Starszą Siostrę składa się z miłośników wyścigów na ćwierć mili pomiędzy magazynami w regionie Boomville, ekipa przedstawiająca się jako Liga 73 (pod przewodnictwem niejakiego Udo) szaleje w trudnym terenie okalającym tutejsze lotnisko. Wyżej wspomnianym pościgom z policją oddajemy się natomiast, dając się „złapać” na jedną ze skrzyń-przynęt porozrzucanych po całej Fortune Valley. O tym, jak owe atrakcje prezentują się „w praniu” możecie się przekonać, przechodząc do sekcji 7.1. Materiały wideo, gdzie czeka na Was poświęcony im zwiastun.

Sam model jazdy natomiast czerpie garściami z dorobku dotychczasowych odsłon cyklu. Kluczem do sukcesu jest zatem umiejętne korzystanie z hamulca ręcznego i podtlenku azotu – podczas driftu natomiast konieczne okazuje się odpowiednie dozowanie gazem, by nie przesadzić i nie postawić auta tyłem do przodu. Jeśli graliście we wcześniejszą część serii, poczujecie się tutaj jak w domu.

Tak właśnie kończą ci, którzy zdecydują się zadrzeć z jednym z głównych bohaterów Need for Speed: Payback. Spokojnie, to się wyklepie, tu się doda nieco szpachli i będzie jak nowy! - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Tak właśnie kończą ci, którzy zdecydują się zadrzeć z jednym z głównych bohaterów Need for Speed: Payback. Spokojnie, to się wyklepie, tu się doda nieco szpachli i będzie jak nowy!

Inna sprawa, że o zwycięstwie w wyścigu bądź sukcesie w ucieczce przed policją w wielu przypadkach decyduje również to, jak bardzo uda nam się zdemolować auto przeciwnika, z którym ostatecznie żegnamy się, zadając mu odpowiednią ilość „obrażeń” (na przykład uderzając raz po raz w bok) lub zmuszając go do wyjątkowo silnego „dzwonu” – ot, choćby poprzez popchnięcie go do czołowego zderzenia ze ścianą.

2.5. Mikrotransakcje

Jak można przeczytać w sekcji poświęconej pierwszym ocenom wystawionym Need for Speed: Payback, w okresie premiery recenzenci narzekali na inwazyjny system mikropłatności, dzięki którym w zamian za realną gotówkę można zdobyć specjalne karty pozwalające na tuning samochodów. Afera związana z grą Star Wars Battlefront 2 sprawiła jednak, że firma Electronic Arts postanowiła dokonać pewnych zmian w tym aspekcie rozgrywki również w najnowszym dziele studia Ghost Games.

Autorzy wsłuchali się w opinie niezadowolonych graczy i zwiększyli ilość reputacji oraz wirtualnej waluty zdobywanej w kolejnych zawodach. Twórcy skrócili również czas pojawiania się nowych elementów u sprzedawców; ich asortyment ulega teraz rozszerzeniu co dziesięć minut, a nie jak to miało miejsce wcześniej – co pół godziny. Warto zauważyć, że deweloperzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i planują wprowadzanie kolejnych zmian i usprawnień. Gracze mogą więc odetchnąć z ulgą, bo system już teraz jest mniej uciążliwy.

3. Tryb multiplayer

W Need for Speed: Payback bawimy w pojedynkę albo w towarzystwie innych graczy. Autorzy zaimplementowali również rozbudowane opcje społecznościowe – znajomych nie tylko wyzywamy na pojedynki, lecz również zapraszamy do wspólnej jazdy po Fortune Valley.

W tym momencie warto odnotować, że w przeciwieństwie do wcześniejszej gry spod szyldu Need for Speed, Payback nie zmusza nas do stałego połączenia z Internetem. Co prawda produkcja nas do tego zachęca, aczkolwiek twórcy wyciągnęli słuszne wnioski z popełnionych wcześniej błędów.

4. Kwestie techniczne

Wysokiej jakości grafika to jedna z mocniejszych stron opisywanej gry. - Wszystko o Need for Speed: Payback (wymagania, samochody, AllDrive) - Akt. #7 - wiadomość - 2018-03-20
Wysokiej jakości grafika to jedna z mocniejszych stron opisywanej gry.

Need for Speed: Payback działa w oparciu o technologię Frostbite, co po raz kolejny pozwoli deweloperom na uzyskanie wysokiej jakości oprawy graficznej. W zasadzie wszystkie jej elementy zasługują na uwagę – począwszy od dopracowanych z dbałością o detale modeli samochodów, aż po pełne szczegółów otoczenie i realistyczne, dynamiczne oświetlenie. Oto w jaki sposób przekłada się to na wymagania sprzętowe pecetowej wersji gry.

Minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit) lub nowszy
  • Procesor: Intel i3 6300 3.8GHz lub AMD FX 8150 3.6GHz
  • Pamięć RAM: 6GB
  • Napęd optyczny: DVD ROM
  • Dysk twardy: 30GB wolnego miejsca
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 750 Ti, AMD Radeon HD 7850
  • Minimalna szybkość łącza internetowego: 192 KBPS

Taka konfiguracja pozwala na zabawę w rozdzielczości 720p przy stałych 30 klatkach na sekundę.

Zalecane wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Procesor: Intel i5 4690K 3.5GHz lub AMD FX 8350 4.0GHz
  • Pamięć RAM: 8GB
  • Napęd optyczny: DVD ROM
  • Dysk twardy: 30GB wolnego miejsca
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 480 4GB, NVIDIA GeForce GTX 1060 4GB
  • Minimalna szybkość łącza internetowego: 512 KBPS

Taka konfiguracja pozwala na zabawę w rozdzielczości 1080p przy stałych 60 klatkach na sekundę.

5. Ciekawostki

  • Pomimo że premiera gry odbyła się 10 listopada, osoby korzystające z usług EA Access oraz Origin Access mogły zagrać w ten tytuł z kilkudniowym wyprzedzeniem, bo już 2 listopada. Ci natomiast, którzy zdecydowali się na zakup edycji Deluxe, nie tylko zagrali trzy dni przed światowym debiutem, lecz także otrzymali Platynową Paczkę Samochodów (w której znajdzie się Nissan 350Z oraz Ford F-150 Raptor 2016, Chevrolet Camaro SS 1967, Dodge Charger R/T 1969 i Volkswagen Golf GTI Clubsport 2016) oraz ekskluzywny, niebieski dym z opon (!).
  • Podczas targów gamescom 2017 miał miejsce nie tylko kolejny pokaz Need for Speed: Payback, lecz także prezentacja nowego modelu BMW M5. Samochód oczywiście pojawia się w grze.
  • Tytuł doczekał się pełnej polskiej wersji językowej, w której wystąpiły prawdziwe gwiazdy rodzimej popkultury. Mowa o raperze Andrzeju Ostrowskim (znanym jako O.S.T.R.), aktorze Piotrze Stramowskim oraz byłej mistrzyni MMA Joannie Jędrzejczyk. Warto odnotować, że podczas gdy konsolowi gracze mogą przełączyć się na oryginalny, angielski dubbing, pecetowcom nie dano takiej możliwości.

6. Informacje popremierowe

6.1. Pierwsze recenzje

Pierwsze oceny wystawione Need for Speed: Payback na kilka dni przed premierą prezentują się następująco:

Do zalet omawianej produkcji ich autorzy zaliczają przede wszystkim doszlifowane, kluczowe elementy rozgrywki, mnóstwo aktywności pobocznych i sekretów, przystępny i satysfakcjonujący model jazdy, wysokiej jakości oprawę graficzną oraz rozległy, otwarty świat. Niestety tytuł nie ustrzegł się wad, z których największą jest nadużywanie skrzynek z zawartością i mikrotransakcji, co w połączeniu z opartym na losowości systemie postępu zmusza niekiedy do bezsensownego grindu. Należy też zwrócić uwagę na warstwę fabularną, która, mimo że lepsza niż ostatnio, bynajmniej nie prezentuje poziomu filmowych Szybkich i wściekłych. O tym, jak to wszystko przełoży się na sprzedaż, przekonamy się 10 listopada, kiedy gra wjedzie do sklepów.

6.2. Plany rozwoju

Marcowa aktualizacja

20 marca 2018 roku Need for Speed: Payback doczekał się kolejnej aktualizacji. Na tle nowej zawartości wprowadzonej przez deweloperów najbardziej wyróżniają się tak zwane „wyczyny”, które trafiają do trybu Alldrive. Dzięki nim gracze mogą wspólnie walczyć na strefach driftu, bić rekordy w próbach prędkości, wykonywać kaskaderskie skoki czy przejeżdżać przed obiektywami fotoradarów.

Na tym nie koniec, gdyż twórcy udostępnili również nowe zawody, czyli Tytanowe Próby Castrol Edge, a także oddali do naszej dyspozycji kolejne samochody: Pontiaca Firebirda, Astona Martina DB5 oraz Skyline'a Eddiego; o ile dwie pierwsze maszyny są dostępne jako osobne zakupy, o tyle trzecia to nagroda dla każdego, kto zagrał w Need for Speeda z 2015 roku oraz Need for Speed: Payback.

Twórcy nie omieszkali przy tym zdeptać szeregu bugów oraz wprowadzić zmian w mechanice rozgrywki; instalacja patcha owocuje bowiem usunięciem punktów kontrolnych z systemu skrzyń – przynęt, a ponadto zwiększono częstotliwość, z jaką „pudła” pojawiają się w Fortune Valley.

Swobodna jazda w trybie multiplayer i lutowa aktualizacja

Noworocznym życzeniom opublikowanym na twitterowym profilu serii Need for Speed towarzyszyła enigmatyczna zapowiedź nowego wariantu multiplayerowej rozgrywki, który miał trafić do Need for Speed: Payback w 2018 roku. Mowa o tak zwanym trybie Alldrive, udostępnionym 13 lutego 2018 roku w ramach darmowej aktualizacji, dzięki któremu gracze mogą umawiać się na tak zwane „spoty” i wspólnie przemierzać świat gry.

Poza tym w lutym w warsztatach pojawiły się nowe przedmioty, czyli tak zwane „pakiety doganiania”, które pozwalają przyspieszyć proces ulepszania samochodów; można je kupić za wirtualną walutę. Oprócz tego autorzy pozwolili graczom na sprzedaż niepotrzebnych części, udostępnili nowe warianty kolorystyczne neonów i dymu z opon, a także wprowadzili zmiany w trybie zdjęć profesjonalnych i usprawnienia w menu głównym.

Twórcy Need for Speed: Payback nie składają broni. Powyższa grafika pojawiła się na twitterowym profilu serii wraz z noworocznymi życzeniami i enigmatyczną zapowiedzią nowego trybu gry.
Twórcy Need for Speed: Payback nie składają broni. Powyższa grafika pojawiła się na twitterowym profilu serii wraz z noworocznymi życzeniami i enigmatyczną zapowiedzią nowego trybu gry.

Speedcross i darmowa aktualizacja

19 grudnia 2017 roku autorzy udostępnili darmową aktualizację do Need for Speed: Payback. Update wprowadził nową zawartość, na czele z tak zwanymi „porzuconymi samochodami”, czyli: Mazdą RX-7 Spirit R, Volvo 242DL, Volvo Amazonem P130, Plymouthem Barracudą, Nissanen Skyline’em 2000 GTR i BMW M3 Evolution II E30. Maszyny można odnaleźć na mapie Fortune Valley – podczas gdy pierwszą, jaka została w ten sposób udostępniona, jest wyżej wspomniana Mazda, następne pojawiały się w świecie gry w kolejnych tygodniach. Co ciekawe, by zdobyć jeden z takich wozów, nie wystarczy go znaleźć, zasiąść za jego kierownicą i uciec policji – w ten sposób odblokujemy tylko konkretną furę u jednego z dilerów.

Poza tym, autorzy wprowadzali nową dyscyplinę, czyli multiplayerowe Drift Runs, w których może brać udział maksymalnie ośmiu graczy, a także szereg części do tuningu, sygnowanych logo BMW M Performance. Oprócz tego po zainstalowaniu owej aktualizacji Need for Speed: Payback obsługuje kierownice; oficjalnie wspierane sprzęty to Logitech G29 oraz Logitech G920.

Pod nazwą Speedcross kryje się natomiast DLC, w którym Mac bierze udział w tytułowych zawodach, zasiadając za kółkiem samochodu Mini John Cooper Works Countryman. Mistrzostwa składające się z szesnastu eventów koncentrują się nie na wyścigach, lecz na zdobywaniu punktów na specjalnie przygotowanych trasach; swoje umiejętności sprawdzamy w takich dyscyplinach jak Drift Zones, Jumps, Speedtraps i Smackables. Speedcross wprowadza także nowe samochody – oprócz wspomnianego wcześniej Mini, na liście pojawia się Infinity Q60 S, Nissan 350Z, Ford Focus RS oraz Dodge Charger. DLC zostało udostępnione za darmo wyłącznie posiadaczom Need for Speed: Payback - Deluxe Edition; pozostali muszą niestety za niego zapłacić.

7. Multimedia

7.1. Materiały wideo

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej