futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 30 sierpnia 2023, 16:30

Najmniej awaryjne karty graficzne i dyski SSD; te obrazki mówią wszystko

Jeden z dużych sklepów internetowych udostępnia statystyki zwrotów i reklamacji. Warto zapoznać się z nimi, jeśli zamierzamy niedługo dokonać zakupu karty graficznej.

Źródło fot. Andrey Matveev / Unsplash
i

Digitec Galaxus (AG) to szwajcarski sklep internetowy z elektroniką, który posiada interesującą funkcjonalność – w sposób klarowny dla odwiedzającego, wyświetla statystyki gwarancyjne. Dzięki temu można łatwo przekonać się, jak solidny jest producent, którego urządzenie zamierzamy kupić. Można też sprawdzić, której firmy karty graficzne najczęściej ulegają zwrotom z powodu usterek.

Oto najmniej awaryjne karty graficzne

Aby wyświetlić statystyki zwrotów, wystarczy wybrać jakikolwiek produkt i przewinąć na jego stronie do pozycji „Warranty”. Mając przed sobą otwartą opcję warto kliknąć „Compare all 19 brands” – oczom naszym ukaże się takie oto porównanie:

Najmniej awaryjne karty graficzne i dyski SSD; te obrazki mówią wszystko - ilustracja #1

Statystyki awaryjności kart graficznych.Źródło: Galaxus

To zestawienie firm, które produkują urządzenia z kategorii kart graficznych. Prezentuje ono procent sprzedanych kart danego producenta, które zostały zwrócone z powodu usterek w ciągu 24 miesięcy od zakupu. Druga kolumna z kolei przedstawia czas rozpatrywania reklamacji. Już pierwszy rzut oka pozwala nam zorientować się, że najbardziej solidny jest Gainward (0,4%). Zaraz za nim Lenovo, oraz co ciekawe – takie firmy, jak Palit i PNY, których głównymi atutami w powszechnych uważaniu są niskie ceny, a nie jakość czy bezawaryjność.

Najlepsze karty graficzne RTX 40 kupisz na Allegro

W tym zestawieniu ASUS, czyli firma, której produkty brane są za dobre jakościowo, znajduje się na 8. miejscu z awaryjnością 1,4%. Producent z Tajpej niezbyt spieszy się z rozpatrywaniem reklamacji (7. Miejsce, średnio 9 dni), ale najbardziej rozczarowuje Gigabyte. W przypadku tej firmy zarówno awaryjność jest wysoka (czwarte miejsce od dołu), a w przypadku problemów musimy poczekać nawet 17 dni na urządzenie naprawione lub nowe. Niżej zauważymy jeszcze XFX, ASRock i Sapphire z awaryjnością powyżej 2%, lecz firmy te ratują się szybkim procedowaniem zgłoszeń RMA (szczególnie ASRock).

Dyski SSD także są niezawodne

Dyski półprzewodnikowe Flash (SSD) to technologia, która upowszechniła się stosunkowo niedawno. Nie dziwi więc, że wielu graczy nadal nie ma do nich pełnego zaufania. Być może te statystyki ostatecznie rozwieją ich wątpliwości, ponieważ wynika z nich, że nie ma powodów do zmartwień.

Najmniej awaryjne karty graficzne i dyski SSD; te obrazki mówią wszystko - ilustracja #2

Statystyki awaryjności dysków SSD.Źródło: Galaxus

W tej kategorii prym wiodą Intel, Synology i Emtec. Warto jednak zauważyć, że ogólna awaryjność i procent zwrotów dysków SSD są naprawdę niskie – niemal każda pozycja listy z wynikiem poniżej 1 procenta. Dla porównania tradycyjne dyski pod względem awaryjności wypadają znacznie słabiej.

Najmniej awaryjne karty graficzne i dyski SSD; te obrazki mówią wszystko - ilustracja #3
Dyski mechaniczne są bardziej awaryjne od SSD. Źródło: Galaxus

Czy takie informacje są w stanie wpłynąć na Wasze decyzje zakupowe? W większości przypadków różnice w awaryjności są niewielkie, każdy liczy jednak na to, że jego nowo zakupiony sprzęt znajdzie się w tej bezawaryjnej większości. Napisz w komentarzach, jakie znaczenie dla Ciebie mają takie statystyki.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej