autor: Konrad Serafiński
Mozilla automatycznie ukryje niektóre powiadomienia w Firefoxie
Mozilla pracuje nad funkcją, która automatycznie ukrywa powiadomienia (tzw. permission requests) w przeglądarce Firefox. W przyszłości opcję „nie teraz” zastąpi „nigdy”, co trwale usunie problem męczących komunikatów.
Przeglądanie stron internetowych wielokrotnie oznacza konieczność walki z irytującymi powiadomieniami. Zgoda na ciasteczka, wyświetlanie reklam lub wysyłanie informacji - to chleb powszedni każdego użytkownika internetu. Oczywiście z natrętnymi powiadomieniami można sobie poradzić za pomocą jednego lub dwóch kliknięć, ale to nadal jedna z najbardziej męczących kwestii w temacie surfowania po sieci.
Na szczęście ktoś postanowił zająć się tematem i raz na zawsze skrócić męki internautów. Mozilla pracuje nad funkcją, która automatycznie ukrywa powiadomienia z prośbami o zgodę (tzw. permission requests). Inne typy wyskakujących okienek będą nadal wyświetlane - na przykład pozwolenie na korzystanie z mikrofonu czy kamery. To rozwiązanie zadebiutowało wraz z najnowszą wersją przeglądarki Firefox. Firma zdecydowała się na taki ruch po tym, jak jej własne badania udowodniły, że około 99% próśb o zgodę jest odrzucanych przez użytkowników, a wielu z nich zwyczajnie opuszcza stronę, nawet bez wybrania żadnej z dostępnych opcji.
W komunikacie opublikowanym na oficjalnym blogu Mozilli możemy przeczytać, że począwszy od Firefoksa 70, opcja „nie teraz” została zastąpiona przez „nigdy”. To skutecznie oszczędzi nerwów podczas następnych odwiedzin konkretnej witryny. Warto również dodać, że od wersji przeglądarki oznaczonej numerem 72 (która według zapowiedzi powinna pojawić się w styczniu przyszłego roku), jedynym sposobem, by zobaczyć wyskakujące komunikaty, będzie kliknięcie na ikonę powiadomień, dostępną na górnym pasku. Przypomnijmy, że w 2018 roku Firefox został wyposażony w możliwość ręcznego zrezygnowania z otrzymywania powiadomień. Mozilla podkreśla, że chociaż funkcja została ciepło przyjęta przez użytkowników, to nadal większość z nich nie jest jej świadoma, ponieważ nie zagłębiają się w ustawienia.