Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 września 2022, 17:11

autor: Miriam Moszczyńska

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka

Kraina Dobrobytu to projekt mający oddać to, co najlepsze w XX-wiecznej architekturze, ale w... Minecrafcie. Socrealistyczne miasto dopiero raczkuje, choć jego rozmiar i wygląd zadziwiają.

Źródło fot. Kraina Dobrobytu/Iwan Nazwizko
i

Od 2020 roku w Minecrafcie powstaje inspirowany architekturą PRL-u projekt „Kraina Dobrobytu”. Tworzy go jedna osoba, a celem jest jak najlepsze oddanie architektury socrealizmu i modernizmu. Choć rozmiar serwera już robi wrażenie, to dopiero początek przygody.

Jak duża jest Kraina Dobrobytu?

Aktualnie na serwerze znajduje się ponad 130 budynków, sześć z nich zobaczycie na zdjęciach poniżej. Pozostałe to: Trzonolinowiec w Katowicach, Dworzec PKP Warszawa Wschodnia, dawny Dom Książki Uniwersus i Ministerstwo Rolnictwa w Warszawie, Dworzec PKS w Kielcach, osiedle Kapuściska w Bydgoszczy i wariacja na temat osiedla Wzgórze Wolności.

Większość budynków nie stanowi wiernych replik, a niektóre to właśnie interpretacje wzorowane na XX-wiecznej stylistyce. Autor konstruuje obiekty zazwyczaj sam, czasami z pomocą znajomych.

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka - ilustracja #1

Galeriowiec z bydgoskiego osiedla Bartodzieje, w tle bydgoski wieżowiec EltraIwan Nazwizko

Jak przyznaje, najwięcej czasu zajmuje stworzenie takich obiektów jak uniwersytety czy politechniki. Jest to około 20 godzin pracy. Drugie w kolejności są teatry. W ich przypadku najtrudniejszym etapem jest odwzorowanie układu pomieszczeń, gdzie, jak mówi twórca, polegać trzeba na domysłach i zdjęciach satelitarnych.

Mało czasu zajmuje zbudowanie podstaw osiedla, jednego dnia tworzy się wzór bloku, a następnie powiela wzdłuż siatki ulic, tę robotę można zrobić w kilka dni, później bardziej szczegółowo się je dopieszcza, okolica każdego bloku jest wyjątkowa – mówi autor.

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka - ilustracja #2

Bloki systemu szczecińskiegoIwan Nazwizko

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka - ilustracja #3

Pomnik Tysiąclecia, BydgoszczIwan Nazwizko

Z tego względu, w zależności od dzielnicy, na serwerze możemy znaleźć ogrody na dachach, oczka wodne czy też rzeźby. Uroku miastu dodaje fakt, że powstaje ono na świecie domyślnym (w trybie kreatywnym) w Minecrafcie. Plan Krainy Dobrobytu dostosowany jest więc do ukształtowania terenu.

To nie tylko same budowle

Kraina Dobrobytu nie ogranicza się jedynie do zewnętrznej warstwy budynków. Na serwerze znajduje się łącznie 3,5 tysiąca mieszkań, których znaczna część jest umeblowana. Co więcej, niektóre obiekty mają takie elementy jak automatyczne szklane drzwi, ruchome schody i windy, czyniąc budynki w pełni funkcjonalnymi.

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka - ilustracja #4

SuperSamIwan Nazwizko

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka - ilustracja #5

Wyburzony brutalistyczny dworzec PKP KatowiceIwan Nazwizko

Perły architektury PRL-u w Minecrafcie; zobacz ambitny projekt Polaka - ilustracja #6

Teatr OpoleIwan Nazwizko

Na serwerze znajdują się także tańczące fontanny, które powstały dzięki wykorzystaniu tzw. command blocks (bloków poleceń). W procesie tworzenia miasta autor wykorzystuje też bloki struktur, które znacznie ułatwiają stawianie budynków dzięki możliwości ich zapisywania.

Co jeszcze trafi do Krainy Dobrobytu?

Mimo pokaźnych rozmiarów projekt jest daleki od ukończenia. Autor planuje bowiem wzbogacić serwer o obiekty takie jak: hala Spodek, Kukurydze (Katowice), elektrociepłownia, linia kolejowa, szpital, lotnisko inspirowane dawnym Okęciem, warszawskie dworce Ochota i Powiśle, Biblioteka Narodowa czy Ściana Wschodnia.

To wirtualne miasto pokazuje, jak wyglądałoby miejsce, w którym zebrałyby się najlepsze realizacje architektoniczne PRL-u.

  1. Minecraft – oficjalna strona