Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 listopada 2021, 19:35

autor: Adam Królak

Nieuczciwi gracze Minecrafta na celowniku hakerów

Gracze Minecrafta, którzy chcą korzystać z listy skradzionych kont, są atakowani przez złośliwe oprogramowanie uszkadzające pliki z komputerów. Jedynym wyjściem jest opłacenie okupu.

Japońscy gracze chcący za darmo przywłaszczyć sobie nielegalnie uzyskane konta Minecrafta nie mają ostatnio łatwego życia. Na blogu zajmującej się cyberbezpieczeństwem korporacji Fortinet ukazała się interesująca informacja dotycząca nowego ransomware. Osoby pobierające plik, który wygląda jak lista z loginami i hasłami do kont gry studia Mojang, w rzeczywistości ściągają na swój komputer złośliwe oprogramowanie.

Zakamuflowany program czasowo uszkadza pliki mniejsze niż 2 MB. Jedyną szansą na przywrócenie pełnej funkcjonalności systemu i odzyskanie danych jest zapłacenie okupu w wysokości 2000 jenów (około 68 zł). Jak się jednak okazuje, nie wszystko będzie działać tak jak wcześniej. Większe pliki konkretnego typu są nadpisywane losowymi informacjami, które sprawiają, że ich odzyskanie nie jest możliwe nawet po opłaceniu „wirtualnego” haraczu. Oprogramowanie skutecznie niszczy kopie zapasowe, więc nie da się przywrócić utraconych katalogów.

Nieuczciwi gracze Minecrafta na celowniku hakerów - ilustracja #1
Lista zawierająca typy plików, które zostaną bezpowrotnie zniszczone przez ransomware.

Twórcy oprogramowania jako formę przymusowej opłaty wybrali karty podarunkowe do platform streamingowych, gamingowych i muzycznych. Oszuści postarali się także, aby pechowcy nie zapomnieli o okupie. Każdy zainfekowany komputer ma przypiętą notkę na pulpicie, która przypomina o zapłaceniu odpowiedniej sumy. Co ciekawe, dokument zawiera także informację, że haker dostępny jest jedynie w soboty i tylko w tym dniu możliwe jest odzyskanie swoich plików. Na szczęście koń trojański nie pobiera żadnych danych z urządzeń.

Program atakujący graczy Minecrafta to jedna z odmian tzw. chaos ransomware, które pojawiło się w czerwcu tego roku. Inne warianty tego złośliwego oprogramowania infekują wszystkie dyski twarde, a także całkowicie wyłączają opcję odzyskiwania systemu Windows.

Adam Królak

Adam Królak

Pecetowiec, pasjonat starszych i zapomnianych produkcji z duszą (głównie gier RPG i strategicznych), w które grywa po dziś dzień. Często wraca też do gier 8-bitowych, w które zagrywał się w dzieciństwie. Chętnie podróżuje i uczy się języków. Interesuje się Azją z naciskiem na Indonezję, Japonię i Koreę. Lubi kino azjatyckie, indonezyjską kuchnię i książki fantasy.

więcej