Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2023, 14:46

autor: Adam Celarek

Microsoft wytoczył ciężkie działa, aby uratować zakup Activision

Microsoft nie rezygnuje z przejęcia Activision. Po zablokowaniu fuzji przez Wielką Brytanię korporacja sięga po pomoc prawnika doświadczonego w podobnych sprawach.

Źródło fot. Microsoft
i

Kilka tygodni temu głośnym tematem w branży gamingowej było zablokowanie fuzji Microsoftu oraz Activision. Brytyjski Urząd Ochrony Konsumentów w swoim oświadczeniu wyraził jednoznaczny sprzeciw wobec planowanego przejęcia, powołując się na rynkowe zagrożenia, jakie mogłyby wystąpić po sfinalizowaniu tego typu transakcji.

Microsoft nie zamierza jednak rezygnować z sądowej walki. Jak sugerują najnowsze medialne przekazy, gigant z Redmond zaangażował w sprawę osobę specjalizującą się w podobnych przypadkach.

Poważny argument

Daniel Beard KC z kancelarii Monckton Chambers to znany adwokat specjalizujący się w sprawach związanych z rynkową konkurencją. Szerzej dał się poznać światu jako reprezentant licznych korporacji w sądowych bataliach przeciwko organom Unii Europejskiej.

  • W 2019 roku przeprowadził udaną apelację w imieniu Apple, które niedługo wcześniej ukarane zostało grzywną w wysokości 13 miliardów euro nałożoną po głośnej aferze podatkowej.
  • Rok temu Daniel Beard KC doprowadził do uchylenia grzywny nałożonej na firmę Intel, po tym jak Komisja Europejska zarzuciła korporacji nadużycia o charakterze monopolowym.

Zaangażowanie prawnika tej klasy w sprawę stanowić może jasny sygnał na to, że Microsoft nie powiedział jeszcze w temacie planowanej fuzji ostatniego słowa. Czas pokaże, czy znane nazwisko pozwoli na skierowanie obrotu wydarzeń z powrotem na tory sprzyjające korporacji.

Zaciekła bitwa na horyzoncie

Choć o planach związanych z zakupem Activision Blizzard przez Microsoft słyszymy już od ponad roku, to wygląda na to, że sprawa pozostaje rozwojowa. Liczne i skomplikowane procesy związane z tak potężnym, rynkowym wydarzeniem skutecznie wydłużają czas potrzebny na ostateczne zakończenie procesu.

Wspomniane brytyjskie veto oraz szykujący się w tej sprawie proces odwoławczy prawdopodobnie dodatkowo wydłużą czas związany z całym przedsięwzięciem. Niemniej jednak wydarzenia te warte są uwagi, gdyż w przyszłości mogą wpłynąć na kształt i charakter całej branży.

Adam Celarek

Adam Celarek

Grami interesuje się od najmłodszych lat. Absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę z zakresu ludologii. Pracę w GRY-Online.pl rozpoczął na początku 2023 roku. W redakcji pełni rolę autora poradników. Entuzjasta RPG-ów, nietuzinkowych gier indie oraz kompetytywnych tytułów e-sportowych (głównie bijatyk oraz gier MOBA). Poza grami interesuje się także papierowymi grami fabularnymi oraz karciankami kolekcjonerskimi. Miłośnik oldskulowej technologii i stylu retro.

więcej