autor: Miriam Moszczyńska
Kurczak smażony laserami - tak wygląda przyszłość drukarek 3D
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia przeprowadzili eksperyment, w którym z powodzeniem przygotowali wydrukowane mięso z kurczaka za pomocą laserów.
„Drukowanie” jedzenia w 3D to raczej nic nowego, ponieważ eksperymenty w tym temacie zostały przeprowadzone już dobrych kilkanaście lat temu – jednak nowością jest podgrzewanie pożywienia przy pomocy precyzyjnych laserów. Jak podaje serwis Ars Technica, naukowcy z Wydziału Inżynierii Technologicznej na Uniwersytecie Columbia opracowali innowacyjną metodę obróbki żywności.
Jonathan Blutinger, który jest pomysłodawcą wspomnianego badania, stwierdził, że drukarki 3D mogą stworzyć produkty z dokładnością co do milimetra, jednak wciąż brakuje takiego samego rozwiązania w kwestii gotowania. To wzbudziło w nim ciekawość; jak mówi:
Gotowanie jest niezbędne dla rozwoju wartości odżywczych, smaku i tekstury wielu produktów spożywczych, dlatego zastanawialiśmy się, czy moglibyśmy opracować metodę z wykorzystaniem laserów do precyzyjnej kontroli tych atrybutów.
I udało się. Eksperyment rozpoczął się od zakupu piersi z kurczaka, którą naukowcy następnie zmielili w blenderze i przedrukowali za pomocą drukarki 3D w kształt małych, kwadratowych próbek, a niektóre z nich zapakowali w plastikowe opakowania. Następnie rozpoczęli obróbkę termiczną próbek za pomocą trzech laserów: niebieskiego, bliskiej podczerwieni oraz średniej podczerwieni. Proces możecie zobaczyć na poniższym filmie, który stanowi także skrót całego eksperymentu.
Jak się okazało, kurczak upieczony w taki niekonwencjonalny sposób był o wiele bardziej soczysty niż ten przyrządzony tradycyjnie. Z kolei różne rodzaje laserów okazały się być „dedykowane” innym czynnościom w procesie gotowania. Mianowicie niebieski laser sprawdził się idealnie do przyrządzania kurczaka w środku, a lasery w skali podczerwieni zapewniły brązowienie próbek. Co więcej, jak można się tego spodziewać po dokładności drukarek 3D, badacze byli w stanie stworzyć na próbkach wzory, których normalnie nie dałoby się umieścić na mięsie. Poza tym zdołali uzyskać charakterystyczne grillowe „przypalenia”. Jeśli zaś chodzi o zapakowane próbki, to, jak możemy przeczytać w badaniu:
Ciepło z lasera może również gotować i brązowić żywność w zamkniętym opakowaniu… co może znacznie wydłużyć okres przydatności do spożycia przez zmniejszenie zanieczyszczenia mikrobiologicznego oraz ma zastosowanie dla komercyjnie pakowanych posiłków, przykładowo na wynos w sklepie spożywczym.
Oczywiście po przeprowadzeniu badania odbyła się także „degustacja” przyrządzonych próbek. Dwoje ochotników, którzy zgłosili się do testu smaku, jednogłośnie wskazało, że lepsze jest mięso przygotowane laserowo, a jeden z był w stanie nawet określić, która z próbek była w ten sposób przyrządzona. Jak twierdzi, miała nieco metaliczny posmak i to odróżniło ją od tej gotowanej konwencjonalnie.
Co prawda eksperyment został przeprowadzony jedynie na mięsie z kurczaka, ale naukowcy są przekonani, że opracowana przez nich technologia poradzi sobie też z przygotowaniem innego rodzaju produktów zwierzęcych czy roślinnych. Zatem możemy być pewni, że laboranci z Uniwersytetu Columbia nie zostawią tej sprawy samej sobie i poczynią dalsze badania nad zastosowaniem lasera w kuchni.