Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 czerwca 2010, 23:05

autor: Piotr Doroń

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect

Spotkanie z koncernem Microsoft – i wcześniejszy pokaz najnowszych propozycji firmy Activision – otworzyło cykl konferencyjny tegorocznych targów E3. Mimo że prezentacja została zdominowana przez nieco rozczarowujące Kinect (dawni Project Natal), w jej trakcie ujawnione zostały dwa bardzo istotne fakty.

Spotkanie z koncernem Microsoft – i wcześniejszy pokaz najnowszych propozycji firmy Activision – otworzyło cykl konferencyjny tegorocznych targów E3. Mimo że prezentacja została zdominowana przez nieco rozczarowujące Kinect (dawniej Project Natal), w jej trakcie ujawnione zostały dwa bardzo istotne fakty. Po pierwsze, dowiedzieliśmy się, że usługa Xbox Live trafi wreszcie do Polski. Po drugie, w bieżącym tygodniu w amerykańskich sklepach zadebiutuje nowy, odświeżony model Xboksa 360 (w Europie od 16 lipca). Zapraszamy Was do obszernej relacji z pierwszej dużej konferencji tegorocznych targów E3!

Polski Xbox Live!

Z informacji potwierdzonych nie tylko w trakcie konferencji, ale również przez polski oddział Microsoftu wynika, że Xbox Live wreszcie trafi do naszego kraju. Usługa zadebiutuje w Polsce jesienią bieżącego roku (na ujawnienie dokładnej daty premiery musimy jeszcze trochę zaczekać). Prócz Polski, usługa Xbox LIVE zostanie udostępniona także na terenie Brazylii, Chile, Czech, Grecji, Kolumbii, Węgier oraz Republiki Południowej Afryki. Polacy uzyskają w ramach serwisu dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji – rozgrywki sieciowej, komunikacji z przyjaciółmi, kupowania gier wydawanych w serwisie Xbox Live Arcade, dodatków DLC oraz pełnych, cyfrowych wersji gier (Games on Demand). Zniknąć powinien również problem blokad regionalnych, z powodu których niektórzy gracze mimo wszystko starający się korzystać dotąd z Xbox Live mieli trudności w temacie pobierania niektórej zawartości. W momencie uruchomienia usługi zabraknie jednak funkcji z rodzaju Video On Demand, niemniej jednak ich dołączenie w przyszłości nie jest wykluczone. Warto przy tym zauważyć, że polski oddział Microsoftu, w osobie Jakuba Mirskiego, potwierdził, że podejmie wszelkie starania, aby ceny produktów dostępnych z poziomu XBL były niższe, aniżeli w innych krajach Unii Europejskiej (na wzór pudełkowych wersji gier, czasami tańszych niż na Zachodzie). Sprawą do wyjaśnienia jest ponadto migracja kont. Więcej szczegółów na temat wprowadzenia Xbox Live do Polski znajdziecie w obszernym wywiadzie, jakiego udzielił nam Jakub Mirski z polskiego Microsoftu.

Nowy model Xboksa 360

Drugą, niewątpliwie imponującą informacją, była zapowiedź nowego modelu Xboksa 360. Wydarzenie, po części ujawnione w plotkach krążących po Sieci na kilkanaście godzin przez konferencją Microsoftu, zostało entuzjastycznie przyjęte przez wszystkich widzów zgromadzonych w Wiltern Theater. Stało się tak głównie z uwagi na fakt, że platforma trafi do sklepów w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym tygodniu (w Europie dopiero 16 lipca) i będzie oferowana w cenie dotychczasowego modelu Xboksa 360 wyposażonego w 120 GB dysk twardy (w Stanach Zjednoczonych 299 dolarów, w Polsce około 1100 złotych).

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #1

Odrestaurowana 360-tka może się pochwalić nowym designem, cieńszą i mniejszą obudową od dotychczasowej, cichszym trybem działania, a także dyskiem twardym o pojemności 250 GB, wbudowaną, bezprzewodową kartą sieciową (WiFi, 802.11n), pięcioma portami USB, . Mniejszymi wymiarami może się również pochwalić zasilacz. Już teraz możemy być pewni, że konsola będzie cieszyć się wielkim zainteresowaniem.

Kinect – rewolucja w elektronicznej rozrywce (czy na pewno?)

Tematem, którego prezentacja w trakcie konferencji zajęła organizatorom zdecydowanie najwięcej czasu, była kwestia ujawnionego wczoraj kontrolera Kinect (dawniej Project Natal). O ile pokaz sprzed kilkudziesięciu godzin miał przekonać do urządzenia graczy bardziej casualowych (stąd m.in. zaangażowanie grupy Cirque de Soleil), o tyle tym razem organizatorzy postawili przede wszystkim na ukazania Kinecta jako sprzętu rewolucjonizującego elektroniczną rozrywkę. Kontroler w dużej mierze ma być wykorzystywany jako urządzenie ułatwiające dostęp do multimediów oraz korzystanie z nich. Interaktywne menu, reagujące na gest oraz głos, traktowane jest przez Microsoft jako niepodważalny atut. Podobnie zresztą jest w przypadku korzystania z nowego typu video rozmów (headset odejdzie w zapomnienie), w trakcie których możliwe będzie wspólne oglądanie filmów, transmisji z imprez sportowych (do grona dostępnych z poziomu Xbox Live stacji telewizyjnych dołączy kanał ESPN w HD – za darmo dla posiadaczy złotego abonamentu), słuchanie muzyki, a także czytanie wiadomości ze świata. Mimo wszystko całość pozostawia uczucie pewnego niedosytu – jest to najprawdopodobniej rezultatem braku ciekawszych gier, którymi można byłoby zainteresować normalnych graczy.

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #2

Kinectimals

To, co w trakcie konferencji zaprezentował Kudo Tsunoda, osoba nadzorująca proces powstawania Kinect, oraz zaproszeni przez niego goście, w dużej mierze przemówi co najwyżej do gracza casualowego oraz najmłodszych użytkowników Xboksa 360. Starzy wyjadacze raczej nie mają tu czego szukać. Rozrywki na wysokim poziomie nie zapewni im bowiem ani Kinectimals (rozbudowane tamagotchi, z kilkudziesięcioma typami zwierząt oraz trzydziestoma mini-grami i aktywnościami), ani Joy Ride (zabawna gra wyścigowa, wzorowana na ModNation Racers), ani Kinect Sports oraz Kinect Adventures (zestawy gier sportowych i przygodowych, wzorowanych m.in. na Wii Sports oraz jednym z trybów Wii Fit).

  1. Kinectimals w ruchu
  2. Joy Ride w ruchu
  3. Kinect Sports w ruchu
Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #3

Kinect Sports

Do zdecydowanie odmiennego odbiorcy kierowane będą również Your Shape: Fitness Evolved od Ubisoftu (wirtualny program do fitness, będący wariacją na temat Wii Fit) oraz Dance Central od MTV Games i studia Harmonix (gra taneczna, zmuszająca osobę grającą do wykonywania określonych figur tanecznych – w roli podkładu muzycznego utwory m.in. Lady Gaga, Beastie Boys i No Doubt). W gronie 15 gier, które trafią do sprzedaży w dniu debiutu Kinect – 4 listopada 2010 roku w Stanach Zjednoczonych (sugerowana cena to najprawdopodobniej 150 dolarów, czyli około 500 złotych) – znalazły się przede wszystkim tytuły casualowe (w tym Sonic Free Riders oraz EA Sports Active 2.0). Odbiorca urządzenia został więc jasno zdefiniowany na długo przez rozpoczęciem jego sprzedaży. Nieco ciekawiej zapowiada się co prawda produkcja osadzona w świecie Star Wars (a także najprawdopodobniej aktualizacja do Forza MotorSport 3 dodająca wsparcie dla Kinect), jednakże na półkach sklepowych pojawi się ona dopiero w 2011 roku.

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #4

Your Shape: Fitness Evolved

Prezentacje gier – Call of Duty: Black Ops, Gears of War 3, Metal Gear Solid: Rising, Fable III, Codename: Kingdoms

Warto jednakże odnotować, że konferencja Microsoftu rozpoczęła się od prezentacji kilku najważniejszych dla Xboksa 360 produkcji, mających trafić do sprzedaży w przeciągu kilku/kilkunastu najbliższych miesięcy. Pokaz został otwarty przez prezentację znanego nam już zwiastuna Call of Duty: Black Ops (premiera w listopadzie 2010 roku – PC, X360, PS3). Tuż po projekcji na scenie pojawił się Mark Lamia ze studia Treyarch, który zaczął grać w jedną z misji pochodzących z głównej kampanii dla pojedynczego gracza. Wędrówka ciemnym i wywołującym klaustrofobiczne doznania korytarzem była źródłem wielu emocji.

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #5

Call of Duty: Black Ops

Kolejne z przetestowanych zadań toczyło się już w dżungli i w przeciwieństwie do poprzedniego fragmentu bardzo szybko przeobraziło się w jatkę. Po likwidacji obozu przeciwnika, główny bohater gry przejął bowiem kontrolę nad helikopterem, rozpoczynając jednocześnie etap rozgrywany w powietrzu. Prowadzący pokaz Lamia sprawował tu pełną kontrolę nad maszyną, przepuszczając atak na licznie obsadzone przyczółki Wietnamczyków. Bardzo dobre wrażenie zrobiła tu przede wszystkim wysokiej jakości oprawa graficzna oraz ogromna liczba szczegółów. Tuż po pokazie grywalnego fragmentu Black Ops dowiedzieliśmy się, że gra w wersji na Xboksa 360 jako pierwsza otrzyma dodatki DLC (umowa na czasową wyłączność obowiązywać będzie do 2012 roku). Powtórzy się zatem sytuacja, którą znamy z Modern Warfare 2.

  1. Zobacz w akcji grę Call of Duty: Black Ops

Po pokazie Black Ops na scenie pojawił się Hideo Kojima, twórca serii Metal Gear Solid. Japoński projektant zapowiedział prezentację nowej produkcji firmy Konami. Zgodnie z oczekiwaniami było to Metal Gear Solid: Rising – pełna akcji odsłona popularnej serii, w której przejmiemy kontrolę nad Raidenem. Prezentacja nowego zwiastuna Rising, przedstawiającego ideę tzw. zan-datsu, wywołała wśród zgromadzonych dziennikarzy wielkie poruszenie.

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #6

Hideo Kojima

Jego przyczyną był wykorzystany w pracach nad grą system destrukcji otoczenia. Korzystając z oręża Raidena gracz będzie w stanie zniszczyć niemal każdy element otoczenia, doprowadzając m.in. do zawalenia się niektórych budowli. Ponadto w trakcie walk gracz będzie w stanie okaleczyć ciała przeciwników, zadając w pełni kontrolowane cięcia. Musze przyznać, że prezentacja Rising, choć krótka, była jednym z najjaśniejszych punktów programu konferencji Microsoftu.

Kolejną gwiazdą wieczoru był Cliff Bleszinski, który zaprezentował wspólnie ze współpracownikami z Epic Games grę Gears of War 3, a konkretnie tryb kooperacji dla czterech osób. Po nim kilka słów wypowiedział Peter Molynuex. Wiadomo było już wówczas, że zaraz otrzymamy szansę zapoznania się z nowym trailerem Fable III (premiera 26 października). Tak też się stało.

  1. Kooperacja w Gears of War 3
  2. Zobacz najnowszy zwiastun Fable III
Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #7

Peter Molynuex

Wówczas w przeciągu kilku sekund poznaliśmy nazwę nowego partnera Microsoft Game Studios. Zostało nim ogłoszone niemieckie studio Crytek. Okazuje się, że twórcy strzelaniny Crysis zajmują się aktualnie nie tylko jej kontynuacją, ale również bliżej nieokreśloną produkcją o tytule Codename: Kingdoms, której akcja – co sugeruje krótki teaser – zostanie osadzona w uniwersum wzorowanym na czasach starożytnych (premiera tylko na Xboksa 360).

Konferencja Microsoftu - polski Xbox Live, nowy model Xboksa 360 i pokaz możliwości kontrolera Kinect - ilustracja #8

Codename: Kingdoms

Na konferencji Microsoftu nie mogło również zabraknąć pokazu gry z serii Halo. Halo: Reach, bo tę pozycję mam na myśli, nie zawiodło – tryb kampanii dla pojedynczego gracza zapowiada się emocjonująco i pięknie pod względem oprawy graficznej. Jest na co czekać.

Podsumowanie

Konferencja Microsoftu upłynęła głównie pod znakiem Kinecta, w związku z czym z pewnością nie była tak ciekawa dla normalnego gracza, jak ubiegłoroczny pokaz. Niemniej jednak w trakcie spotkania poruszone zostały dwa niezwykle istotne tematy, z których jeden dotyka bezpośrednio nas, Polaków. Zapowiedź polskiego Xbox Live, a także ujawnienie nowego modelu Xboksa 360 z pewnością można uznać za informacje o wielkim znaczeniu. Mamy nadzieję, że już niedługo na temat tej pierwszej poznamy jeszcze większą ilość szczegółów.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej