Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 24 maja 2013, 07:07

autor: Adrian Werner

iOS w natarciu - przegląd najlepszych gier kwietnia

W najnowszym przeglądzie najlepszych gier na iOS omawiamy przygodówki Gemini Rue, The Nightjar i Hiversaires, turowe RPG Kingturn, zręcznościówki LEGO Batman: DC Heroes, Tiny Troopers 2: Special Ops i Badland oraz kosmiczną strategię Eclipse: New Dawn for Galaxy

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem iOS. Tym razem coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy RPG-ów, platformówek, przygodówek, strzelanek, jak i kosmicznych strategii

Polecamy również zapoznanie się z analogicznym przeglądem gier na system Android, gdyż większości wymienionych w nim produkcji dostępna jest także na urządzenia z iOS.

-Android w natarciu - przegląd najlepszych gier kwietnia na mobilny system firmy Google

Gemini Rue

W kwietniu doczekaliśmy się wreszcie premiery na iOS gry Gemini Rue, czyli jednej z najlepszych niezależnych pecetowych przygodówek ostatnich lat. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości, w czasach gdy ludzkość skolonizowała wiele planet poza Ziemią. Historia kręci się wokół dwóch postaci – byłego płatnego zabójcy pracującego obecnie jako prywatny detektyw oraz cierpiącego na amnezję nieszczęśnika będącego ofiarą eksperymentów medycznych. Wszystko to podane zostało w ciekawej atmosferze wzorowanej na kinie noir. Pod względem mechanizmów rozgrywki Gemini Rue jest tradycyjną przygodówką, więc większość czasu spędzamy na eksplorowaniu lokacji, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek. Łamigłówki są proste, ale często pomysłowe i ich rozwiązywania daje sporo satysfakcji. Przede wszystkim jednak gra oferuje  doskonale opowiedzianą historię, która potrafi przykuć do ekranu na długie godziny .

Gemini Rue na Appstore ( 18  zł)

Kingturn

Kingturn nie jest ładną grą – oprawa wizualna jest schludna, ale bardzo umowna, a interfejs można określić mianem spartańskiego. Z tego powodu łatwo przeoczyć ten tytuł, co byłoby jednak dużym błędem. Kingturn to bowiem wyśmienite taktyczne RPG, z turowym systemem walki i imponującymi pokładami głębi. Sposobów na wygrywanie bitew jest sporo, a każda misja zmusza gracza do opracowywania świeżych planów. Całość potrafi starczyć na kilkadziesiąt godzin zabawy. Jest to również doskonała propozycja dla osób narzekających na niski poziom trudności w produkcjach mobilnych. Dajcie Kingturn szansę. Zwłaszcza, że prolog jest darmowy i dopiero po jego ukończeniu gra pyta, czy macie ochotę nabyć pełną wersję za pomocą jednorazowej mikropłatności.

Kingturn na Appstore ( za darmo)

Gra dostępna również na systemie Android

LEGO Batman: DC Heroes

W kwietniu na iOS zawitał również konsolowy przebój LEGO Batman: DC Heroes, czyli gra akcji, w której kierujemy klockowatymi wersjami słynnych komiksowych bohaterów. Produkcja jest praktycznie identyczna jak wersje na domowe platformy. Otrzymujemy zatem obszerną grę akcji, z długą kampanią i prostym, ale zapewniającym dużo satysfakcji systemem starć. Do wyboru jest aż 80 postaci i każda z nich posiada własny styl walki oraz umiejętności specjalne. Dodatkową zaletą jest masa humoru, jaki autorzy władowali w każdy element gry. LEGO Batman: DC Heroes to potężna gra i dobry przykład na to, że nie wszystkie konwersje z konsol muszą być uproszczone.

LEGO Batman: DC Heroes na Appstore ( 18 zł)

The Nightjar

The Nightjar to doskonała propozycja dla osób szukających świeżych wrażeń. Jest to przygodówka utrzymana w atmosferze horroru. Wcielamy się w członka załogi statku kosmicznego, który po tajemniczej awarii pędzi nieubłaganie ku powierzchni księżyca, gdzie siła uderzenia zmieni go w stertę złomu. Tym, co czyni ten tytuł wyjątkowym jest fakt, że na pokładzie wysiadły wszystkie źródła światła. Gra odtwarza to poprzez pominięcie grafiki. Zamiast tego nasze postrzeganie świata ograniczone zostało do dźwięków. W przeżyciu pomaga nam głos nieznajomego sojusznika, w którego brawurowo wcielił się brytyjski aktor Benedict Cumberbatch, znany z głównej roli w serialu Sherlock oraz z niedawnego występu w Star Trek Into Darkness. Niestety dla naszego bohatera, po pokładzie krąży również agresywna obca istota. W The Nightjar powinno się grać nocą, ze słuchawkami i zamkniętymi oczami. Wtedy ma się wrażenie autentycznego przebywania we wnętrzu statku i wrażenia są niesamowite.

The Nightjar na Appstore ( 18 zł)

Badland

Fani zręcznościówek powinni zwrócić uwagę na Badland. W grze kierujemy nietoperzem lecącym przez pełen niebezpieczeństw las. Sterowanie przypomina Jetpack Joyride i gracze kontrolują jedynie tempo w jakim zwierzątko macha skrzydłami. Nie jest to jednak endless runner. Zamiast tego gra posiada świetne przemyślane i bardzo różnorodne poziomy, których przejście wymaga sporego wysiłku i zręczności. Zabawę wzbogacają liczne przedmioty na krótki czas dramatycznie zmieniające kształt nietoperza, np. zmniejszające jego rozmiar lub przeobrażające go w potężną bestię. Ponadto Badland jest po prostu śliczne. Pierwszy plan składa się jedynie z czarnych kształtów, za którymi umieszczono pełne kolorów tła. Efekt jest przepiękny i na grę patrzy się z prawdziwą przyjemnością.

Badland na Appstore ( 15 zł)

Hiversaires

Miłośnikom przygodówek o wysokim poziomie trudności warto polecić grę Hiversaires. Autorzy pełnymi garściami czerpali z wczesnych odsłon serii Myst. Trafiamy do tajemniczej wyludnionej krainy, gdzie na każdym kroku spotykamy tajemnicze maszyny. Ruch oraz rozglądanie się zrealizowano w systemie skokowym. Gra ma świetną atmosferę. Większość lokacji ograniczona jest do kilku kolorów, a podczas przygód towarzyszy nam wyśmienita muzyka. Hiversaires jest trudne. To jeden z tych tytułów, przy którym przydaje się notatnik do zapisywania wskazówek. Zagadki są jednocześnie bardzo logiczne i po ich przejściu rozwiązanie wydaje się oczywiste. Jeśli tęsknicie za wymagającymi klimatycznymi przygodówkami to Hiversaires powinien Was oczarować.

Hiversaires na Appstore ( 10 zł)

Gra dostępna również na systemie Android

Tiny Troopers 2: Special Ops

Doczekaliśmy się również premiery Tiny Troopers 2: Special Ops. To udana strzelanka wzorowana na kultowym Cannon Fodder. Gracze dowodzą niewielkim oddziałem potężnie uzbrojonych żołnierzyków, którzy na każdej mapie muszą wyeliminować tłumy wrogów. Gra oferuje bardzo dobrze opracowane sterowanie, dzięki któremu nawet podczas największych bitew nie mamy problemu z opanowaniem akcji. Na plus zaskakuje też różnorodność misji. Poza wieloma ciekawymi zadaniami pojawiają się również sekcje „na szynach”, w których pędzimy ciężko opancerzonym pojazdem. Tiny Troopers 2: Special Ops nie zachwyci nikogo oryginalnymi pomysłami, ale gra nadrabia to wyśmienitym wykonaniem. To zdecydowanie jedna z najlepszych mobilnych strzelanek na rynku i jednocześnie tytuł, który doskonale sprawdza się na ekranie dotykowym, czego nie da się powiedzieć o wielu konkurencyjnych produkcjach.

Tiny Troopers 2: Special Ops na Appstore ( za darmo)

Eclipse: New Dawn for Galaxy

Ostatnią kwietniową produkcją, którą chcę Wam polecić jest kosmiczna strategia Eclipse: New Dawn for Galaxy. To rzadki przypadek bardzo rozbudowanej mobilnej produkcji, która nie miałaby się czego wstydzić na pecetach. Gracz obejmuje kontrolę nad galaktycznym imperium i jego zadaniem jest zdominowanie okolicznych systemów. W tym celu eksploruje nowe sektory, finansuje badania naukowe, buduje armady statków oraz prowadzi wojny. Do wyboru jest sześć różnorodnych ras i trzy poziomy trudności. Opanowanie gry zajmuje trochę czasu, ale włożony w to wysiłek jest potem nagradzany doskonałymi mechanizmami zabawy. Dodatkową atrakcją jest tryb multiplayer dla maksymalnie sześciu osób. Eclipse: New Dawn for Galaxy to zdecydowanie jedna z najlepszych strategii 4X dostępnych na urządzeniach mobilnych i żaden fan gatunku nie powinien przejść obok niej obojętnie.

Eclipse: New Dawn for Galaxy na Appstore ( 24 zł)

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej