Graczu, do księgarni marsz! - część 1 (EVE, Mass Effect, Assassin's Creed, Crysis i inne)
Przygoda z grami nie musi kończyć się po wyłączenia komputera czy konsoli. Wystarczy tylko sięgnąć po jedną z książek przedstawiającą przygody bohaterów w ulubionym wirtualnym uniwersum.
Pomiędzy książkami a grami (w tym dokładnie kierunku) panuje zadziwiająco luźny związek. Tytuły, których powstanie zainicjowała fascynacja jakąś lekturą można zliczyć na palcach jednej ręki pijanego drwala, co jest o tyle dziwne, że przecież kino do woli czerpie inspiracje w świecie literatury. Policzenie gier, których autorzy nie boją się iść tą samą drogą to bułka z masłem: Wiedźmin, American McGee Alice, Alan Wake i…? Kilkanaście lat temu sytuacja na tym polu wyglądała znacznie lepiej.
Dokładnie odwrotnie to wygląda, jeżeli przyjrzeć się temu związkowi od drugiej strony. Zależność gra-książka jest coraz częstsza i co najważniejsze, zupełnie niezależna od ciężaru gatunkowego produkcji elektronicznej. Książka na podstawie gry służyć ma głównie trzem celom: marketingowi wydawniczemu, chęci dłuższego obcowania graczy z lubianymi przez nich światami i postaciami oraz rozszerzeniu uniwersum gry.
W związku z tym, że również w Polsce coraz bardziej zwiększa się zainteresowanie tą formą rozrywki, postanowiliśmy uruchomić dla naszych czytelników cykl, w którym co jakiś czas przedstawimy zapowiedzi i nowości wydawnicze dotyczące, nazwijmy to, prozy growej. To prawda, że nie zawsze najwyższych lotów, często wręcz nieudolnej, ale obserwując to co dzieje się na Zachodzie nietrudno zauważyć, że duże studia coraz częściej zaczynają sięgać również i po uznanych pisarzy, których dorobek literacki nie ogranicza się jedynie do słabych historyjek o tym jak kogoś zabili, a on i tak uciekł.
W pierwszym odcinku postaram się jedynie krótko przypomnieć tytuły, które od wielu lat dostępne są na naszym rynku, przedstawić najnowsze zapowiedzi polskich wydawców, a także sprawdzić, co wkrótce pojawi się w przyszłości na świecie i być może, jeżeli będzie odpowiednie zainteresowanie czytelników, również u nas. Zapraszam do lektury.
Zapowiedzi polskiego rynku wydawniczego
Assassin's Creed
Tytuł: Assassin's Creed: Bractwo
Autor: Oliver Bowden
Liczba stron: 500
Data wydania: 2011
Wydawnictwo: Insignis Media
Wyruszę do czarnego serca zepsutego imperium, by zetrzeć w proch moich wrogów.
Rzymu nie zbudowano jednak w jeden dzień i nie odbuduje go samotny asasyn.
Jestem Ezio Auditore da Firenze.
Oto moje Bractwo.
Rzym, niegdyś potężny, dziś leży w ruinach. W mieście pleni się cierpienie i nędza; jego obywatele żyją w strachu przed bezlitosną rodziną Borgiów. Tylko jeden człowiek może ich uwolnić spod jarzma tyranii – Ezio Auditore, mistrz asasynów.
By sprostać wyzwaniu, Ezio będzie musiał użyć wszystkich swoich sił. Cesare Borgia, człowiek jeszcze bardziej niegodziwy i groźny niż jego ojciec, papież, nie spocznie, póki nie podbije całej Italii. A w tak zdradzieckich czasach intrygi czają się wszędzie, nawet w szeregach samego Bractwa…
Na podstawie bestsellerowej gry firmy Ubisoft - Assassin’s Creed.
Crysis
Tytuł: Legion
Autor: Peter Watts
Data wydania: nieznana
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Autorem książki jest Peter Watts, fanom fantastyki znany przede wszystkim ze świetnej powieści o tzw. Pierwszym Kontakcie, zatytułowanej Ślepowidzenie, a także z wydanej ostatnio Rozgwiazdy. To najbardziej zaskakujące nazwisko w całym tym wpisie, bowiem pan ten z całą pewnością nie funduje opowieści lekkich łatwych i przyjemnych, tylko wkracza na obszary naukowe tam, gdzie większość konkurencji już dawno by poległa. Akcja ma miejsce po wydarzeniach znanych z drugiej części gry.
EVE
Tytuł: Era Imperium
Autor: Tony Gonzales
Data wydania: wrzesień 2011
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Nadchodzą czasy, w których ludzki duch poddany zostanie ostatecznej próbie.
Klon bez imienia i przeszłości budzi się do okrutnego życia. Ścigany za zbrodnie, o których nie ma pojęcia, jednocześnie dzierży władzę, której nie pożąda.
Okryty hańbą ambasador staje naprzeciw tajemniczej kobiety, która wie o nim wszystko i która poznała tajemnicę spisku mającego obalić legalny rząd. Jego decyzje mogą znieść kajdany ucisku i wyzwolić gniew, który przyniesie wyczekiwaną zemstę na oprawcach.
Pośród ciemiężonych mas państwa rządzonego przez bezwzględne korporacje, pojawia się mężczyzna imieniem Tibus Heth. Rozpocznie on rewolucję, która zmieni losy całego świata.
Zbieg tych zdarzeń zapowiada mroczne i tragiczne czasy dla całej ludzkości. Dążenie do boskiej nieśmiertelności zrodziło rządzę władzy na skalę, jakiej jeszcze nigdy nie znano. W mrokach kosmosu i na powierzchniach planet zderzą się ze sobą wojska imperiów sięgających tysięcy gwiazd. Ci, którzy staną im na drodze - czy to dobrowolnie, czy nie - zmierzą się z namiętnościami, które trawią człowieka od tysięcy lat. Niewiele bowiem zmieniło się w istocie ludzkiej od czasów opuszczenia przez nią domu zwanego Ziemią.
To jest EVE
Nadchodzi era empireum
Zbliża się test naszych przekonań i woli przetrwania
Gears of War
Tytuł: Jacintos Remnant (polski tytuł na razie nieznany)
Autor: Karen Traviss
Data wydania: 2012
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Tytuł: Anvil Gate (polski tytuł na razie nieznany)
Autor: Karen Traviss
Data wydania: 2012
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Co ostatnio wydaje się na Zachodzie?
Oczywistym jest, że najlepiej rozwinięte rynki pod względem nakładów literatury są w krajach anglosaskich. Książki na podstawie gier wydaje się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, potem najczęściej trafiają one do Wielkiej Brytanii. Być może część z poniższych zapowiedzi w przyszłości trafi również do polski, wszak nagromadzenie głośnych tytułów gier powinno dodatkowo sprzyjać ich marketingowemu sukcesowi. Przynajmniej tego życzyliby sobie gracze często sięgający po tego typu pozycje. Poniżej jedynie kilka interesujących, ostatnio wydanych pozycji, które być może w przyszłości doczekają się polskiego przekładu.
Battlefield 3
To świeża zapowiedź. Autorem ok. czterystustronicowej książki będzie znany również z kilku dzieł wydanych już w Polsce Andy McNab (współautorem jest Peter Grimsdale), były członek jednostek specjalnych SAS. Prawdopodobnie tytuł będzie brzmiał The Russian i będzie opowiadał historię Dimy, postaci Rosjanina występującego w grze. Premiera w październiku.
Bioshock
Czterysta stron podwodnej przygody autorstwa Johna Shirleya, czyli książka zatytułowana po prostu Rapture. Tytuł ten wydaje się być jedną z ambitniejszych pozycji na liście i przedstawia wydarzenia poprzedzające przybycie głównego bohatera gry do tej dziwnej metropolii. A wszystko to oczyma hydraulika, dla którego przygoda rozpoczęła się od remontu łazienki w biurze twórcy koncepcji podmorskiego miasta, Andy'ego Ryana.
Dead Island
To pierwszy przypadek, kiedy polska gra doczeka się nowelizacji. Autorem 320-stronicowej powieści jest pisarz horrorów, Mark Morris, zaś premiera książki ma być zbieżna z premierą gry.
Deus Ex
James Swallow (autor wielu powieści osadzonych w realiach Warhammera 40,000) napisał The Icarus Effect. Wydania w Polsce tej pozycji zapewne życzyliby sobie fani nie tylko gry, ale i historii rozgrywających się w realiach cyberpunkowych. Na dobrą sprawę, to trochę dziwne, że do tej pory nie spotkaliśmy się z zapowiedzią tej książki na naszym rynku, bowiem sama gra, według wszelkich znaków na niebie i ziemi okaże się jednym z najlepszych tytułów nie tylko tego roku, ale w ogóle w swoim gatunku.
Książki dostępne na polskim rynku
Dragon Age, Mass Effect
Przy okazji premiery pierwszej części Dragon Age, współpracę ze sobą nawiązały wydawnictwo Fabryka Słów i wydawca serii, firma Electronic Arts. W związku z tym na nasz rynek trafiły dwie do tej pory dwie powieści z tego świata, zatytułowane Utracony tron oraz Powołanie, a także dwie, których akcja związana jest z grami Mass Effect: Odwet i Podniesienie.
Gears of War
Wydawnictwo Fabryka Słów jest również wydawcą serii książek z cyklu Gears of War, której pierwsza część zaledwie kilka dni temu ukazała się w księgarniach. Pola Aspho autorstwa Karen Traviss, pani bardzo dobrze znanej fanom literatury spod znaku Star Wars.
Assassin's Creed
Przy okazji premiery gry Assassin's Creed: Brotherhood na konsole, wydawnictwo Insignis Media przygotowało polski przekład książki Assassin's Creed: Renesans autorstwa Olivera Bowdena.To adaptacja drugiej części gry. Pozycja przygotowana w o tyle ciekawy sposób, że zupełnie pomijająca wątki współczesne i Animusa. Na kartach powieści znalazły się jedynie fabularyzowane przygody Ezio Auditore.
Starcraft, Diablo, Warcraft, World of Warcraft
Jednym z pierwszych wydawnictw, które sprowadziło do Polski bohaterów gier na kartach powieści było wydawnictwo ISA. W ramach czterech serii wydawniczych pojawiły się książki, których akcja rozgrywała się w popularnych światach stworzonych przez firmę Blizzard. Wśród ich autorów nie było znaczących sław i chyba najbardziej znanym rzemieślnikiem z tego kręgu jest Richard A. Knaak, który na koncie ma także kilka tytułów z serii Dragonlance – popularnego również w Polsce świata należącego do uniwersum Dungeons & Dragons oraz Tracy’ego Hickmana, współautora wielu powieści fantasy pisanych wraz z Margaret Weis.
Po polsku w serii Diablo ukazały się:
Dziedzictwo krwi – Richard A. Knaak
Czarna droga – Mel Odom
Królestwo Cienia – Richard A. Knaak
Pajęczy księżyc – Richard A. Knaak
Po polsku w serii Warcraft i World of Warcraft ukazały się:
Dzień smoka – Richard A. Knaak
Władca klanów – Christie Golden
Ostatni Strażnik – Jeff Grubb
Wojna Starożytnych Księga I – Studnia Wieczności – Richard A. Knaak
Wojna Starożytnych Księga II – Dusza Demona – Richard A. Knaak
Wojna Starożytnych Księga III – Rozbicie – Richard A. Knaak
World of Warcraft: Krąg nienawiści – Keith R. A. DeCandido
Po polsku w serii Starcraft ukazały się:
Krucjata Liberty’ego – Jeff Grubb
W cieniu Xel’Nagi – Gabriel Mesta
Nim zapadnie ciemność – Tracy Hickman
ISA wydałą także kilka książek powstałych w ramach innych serii, ale będących adaptacjami gier, jak na przykład Wrota Baldura, Wrota Baldura II: Cienie Amn czy Planescape: Strony bólu, a także jedną z powieści rozgrywającą się w uniwersum Mass Effect, zatytułowaną Objawienie.
Poza wyżej wymienionymi tytułami z pewnością można natknąć się także na inne tytuły, jak na przykład dziennik Atrusa nawiązujący do popularnej serii przygodowej Myst. Są to jednak tytuły bardzo trudne do znalezienia nawet w antykwariatach, w związku z czym na razie pomińmy je milczeniem.