Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 marca 2020, 17:10

Foldit - gracze pomogą naukowcom w walce z koronawirusem

Uniwersytet Waszyngtoński chce skorzystać ze wsparcia graczy w walce z koronawirusem COVID-19. W tym celu naukowcy udostępnili nowe wyzwanie w grze Foldit, które może pomóc w znalezieniu sposobu na zneutralizowanie choroby.

Gracze mogą pomóc w walce z koronawirusem. - Foldit - gracze pomogą naukowcom w walce z koronawirusem - wiadomość - 2020-03-04
Gracze mogą pomóc w walce z koronawirusem.
Najważniejsze informacje:
  • naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego udostępnili nowe wyzwanie w darmowej grze Foldit powiązane z koronawirusem;
  • zadaniem graczy jest znalezienie sposobu na zneutralizowanie „korony”, odpowiedzialnej za wiązanie wirusa z ludzkimi komórkami;
  • najwyżej punktowane projekty zostaną przeanalizowane przez badaczy i mogą pomóc w walce z chorobą.

Koronawirus – to słowo nieustannie słyszymy od początku roku. W ciągu mniej niż czterech miesięcy przeszliśmy od pierwszych i – z perspektywy naszego kraju – odległych zachorowań w Chinach do pierwszego wykrytego przypadku choroby w Polsce. W międzyczasie COVID-19 zdołał wywołać spore zamieszczanie, co mogli odczuć nawet gracze. Jeśli zaliczacie się do osób zirytowanych kolejnymi odwołanymi lub zubożonymi imprezami, być może zainteresuje Was akcja Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Naukowcy z Seattle zachęcają do sprawdzenia nowego wyzwania w darmowej grze Foldit, które może pomóc w opanowaniu epidemii koronawirusa.

Brzmi absurdalnie? Tylko z pozoru. Foldit to darmowa produkcja stworzona w 2008 roku przez Setha Coopera i Adriena Treuille'a w ramach eksperymentu. Celem gry jest zwijanie struktury białek z wykorzystaniem dostępnych narzędzi w celu osiągnięcia określonego efektu. Należy zaznaczyć, że nie jest to jedynie produkcja edukacyjna – najwyżej punktowane konfiguracje są analizowane przez naukowców w celu sprawdzenia, czy da się je zastosować w rzeczywistości. W ten sposób w 2012 roku gracze pomogli odcyfrować strukturę małpiego wirusa Masona-Pfizera, co pozostaje chyba największym (choć nie jedynym) osiągnięciem społeczności skupionej wokół Foldit.

W przypadku koronawirusa celem jest zneutralizowanie spiczastej struktury (której wirus zawdzięcza swą nazwę), odpowiadającej za wiązanie go z ludzkimi komórkami. Gracze mogą albo stworzyć własne białko, albo zmodyfikować domyślną konfigurację. Uniwersytet Waszyngtoński zapowiedział przetestowanie najbardziej obiecujących projektów, a nawet wytworzenie ich w warunkach laboratoryjnych. Rzecz jasna, będzie to wymagać długich testów, by sprawdzić działanie tych białek na ludzki organizm. Jeśli chcecie spróbować swych sił w walce z COVID-19, wystarczy wejść na oficjalną stronę Foldita, pobrać grę i znaleźć zagadkę numer 1805b.

Foldit działa od dwunastu lat. - Foldit - gracze pomogą naukowcom w walce z koronawirusem - wiadomość - 2020-03-04
Foldit działa od dwunastu lat.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej