Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lipca 2021, 16:39

Członkowie FaZe Clan oskarżeni o defraudację kryptowaluty

Popularni członkowie FaZe Clan zostali oskarżeni o defraudację kryptowaluty KIDS, mającej na celu wsparcie charytatywne dzieci. FaZe Kay został z tego powodu zwolniony z grupy, natomiast trzech pozostałych - Jarvisa, Nikana i Teeqo - zawieszono.

W SKRÓCIE:

  • Członek klanu FaZe o pseudonimie FaZe Kay został zwolniony z grupy, natomiast FaZe Jarvis, Nikan oraz Teeqo zostali zawieszeni w ramach oskarżeń o zdefraudowanie kryptowaluty KIDS.
  • Do projektu Save The Kids reklamowanego wsparciem charytatywnym dla dzieci zostali zachęceni fani grupy e-sportowej.
  • Wartość kryptowaluty KIDS spadła z dnia na dzień o ponad 90%, co skutkowało nie tylko utratą pieniędzy wielu inwestorów, ale również niższą wpłatą na cele charytatywne.

Wczoraj na oficjalnym profilu Twitter profesjonalnej drużyny e-sportowej FaZe Clan pojawiło się oświadczenie o zwolnieniu jej gwiazdy o pseudonimie Kay oraz zawieszeniu trzech kolejnych ikon grupy - Jarvisa, Nikana i Teeqo. Wymienieni członkowie zostali w ostatnim czasie oskarżeni o defraudację kryptowaluty, do której wykorzystani zostali ich niczego nieświadomi wierni fani. Dodatkowo by w projekt Save The Kids zainwestowało jak najwięcej osób, posłużono się promocją w postaci zbiórki charytatywnej.

Kryptowaluta - cyfrowy zasób zaprojektowany jako środek wymiany, np. bitcoin.

Historia rozpoczyna się z początkiem ubiegłego miesiąca. Na swoich mediach społecznościowych ambasadorzy z FaZe Clanu oraz znany z innych przekrętów influencer RiceGum poinformowali swoich fanów (łącznie około 20 milionów obserwujących) o inicjatywie Save The Kids, polegającej na inwestowaniu w kryptowalutę, której procent ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne, i w ten sposób zachęcili niespodziewających się niczego internautów do wzięcia udziału w projekcie.

Śledztwo w tej sprawie poprowadził właściciel kanału SomeOrdinaryGamers, który szczegółowo opisuje przebieg przekrętu:

W tokeny można było inwestować w przedsprzedaży, ale w obiegu miały pojawić się dopiero 5 czerwca. Do tego czasu wartość monety wynosiła około 0,015 dolara, czyli prawie 6 groszy. Natomiast zaledwie dzień po debiucie cena spadła o ponad 90 procent do pułapu niecałego grosza. Jak się okazuje, w przypadku tej kryptowaluty została zastosowana taktyka zwana „pumping and dumping” - polegająca na nagłym wyprzedawaniu posiadanych środków w szczytowym momencie, co ostatecznie doprowadza do jej rychłej śmierci.

Ten zabieg doprowadził dziesiątki, jeśli nie setki inwestorów, którzy zaufali członkom grupy FaZe Clan, do utraty sporych pieniędzy. Co więcej, suma, która miała zostać przekazana w celach charytatywnych, również została zmanipulowana. Jak można było przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Save The Kids (która już nie istnieje), na zbiórki zostało przelane prawie 25,5 miliona KIDS, czyli omawianej waluty. W teorii byłoby to nawet 400 tysięcy dolarów przekazanych w ramach pomocy dzieciom. Jednakże w praktyce do przesłania pieniędzy doszło 6 czerwca, kiedy KIDS było warte 0,001 dolara, co daje dużo mniejszą kwotę, bo zaledwie 25 tysięcy dolarów.

Nie możemy być pewni, czy członkowie klanu FaZe rzeczywiście byli winni defraudacji, czy podobnie jak ich fani zostali wciągnięci w nieuczciwy proces - śledztwo w tej sprawie nadal trwa. FaZe Kay zamieścił na swoim Twitterze przeprosiny oraz wyjaśnienia. Nazywa swoje zachowanie błędnym, a stratną dla fanów inwestycję tłumaczy raczej brakiem wiedzy i doświadczenia niż celowym wprowadzeniem w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że nie jest to jego pierwsze tego typu wykroczenie i już wcześniej zachęcał na swoich mediach społecznościowych do inwestowania w kryptowaluty, które chwilę później umierały. Dlatego nie dziwi decyzja zarządu FaZe Clanu o zwolnieniu Kaya z grupy. Podobnie jak zawieszenie pozostałych trzech zawodników do czasu wyjaśnienia sporu.

Filip Węgrzyn

Filip Węgrzyn

Z GRYOnline.pl związał się w listopadzie 2020 roku. Na początku pisał jako newsman, później wspomagał dział Produktów Płatnych we współpracach z zewnętrznymi serwisami jako redaktor prowadzący, a obecnie jest autorem newsów w dziale technologie. O tym, że pisanie sprawia mu wiele satysfakcji, wiedział już za młodu. Swoją przygodę z piórem zaczął od opowiadań, których miejscami akcji były światy postapo i fantasy. Jako ścieżkę edukacji wybrał organizację i sprzedaż reklamy, stąd też jego krótki epizod w influencer marketingu. Fan RPG-ów Bethesdy i From Software. Uwielbia również sieciowe strzelanki, survivale z budowaniem baz, gry kooperacyjne i horrory.

więcej