futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 grudnia 2021, 13:18

Dom w 12 godzin - imponujące osiągniecie technologii druku 3D

Kolejny „wydrukowany” dom, tym razem w rekordowo krótkim czasie. Dodatkowo powstał on w ramach pewnego ciekawego programu, który pokazuje, gdzie ta technologia może znaleźć szczególne zastosowanie.

W SKRÓCIE:
  • rodzina z Wirginii odebrała swój dom, który powstał dzięki technologii druku 3D w zaledwie 12 godzin.

Domy stworzone w budowlanych drukarkach 3D są jeszcze nowością, choć przypadek opisywany w tej wiadomości nie należy do pierwszych konstrukcji tego typu. Za to na pewno wart odnotowania jest fakt, w jakim tempie powstał ów budynek. Rodzina z Williamsburga w Wirginii (USA) właśnie odebrała swój dom, który został „wydrukowany” w 12 godzin. To 10-krotnie szybciej niż w przypadku jednej z pierwszych zamieszkanych nieruchomości tego typu w Europie.

Dom w 12 godzin - imponujące osiągniecie technologii druku 3D - ilustracja #1
Dom, który powstał w technologii druku 3D. Źródło: CNN/Habitat for Humanity

Budynek, który powstał dzięki pomocy organizacji Habitat for Humanity, ma 1200 stóp kwadratowych powierzchni (111,4 metra kw.). Rzecz jasna nie wykonała go taka drukarka domowa, jaką być może ma wielu z Was. To specjalna, wielka maszyna budowlana, która „drukuje” za pomocą betonu. W ten automatyczny sposób powstają ściany domu, natomiast wykańczanie i montaż pozostałych elementów wykonuje już ekipa budowlana.

Dom w 12 godzin - imponujące osiągniecie technologii druku 3D - ilustracja #2
Proces powstawania domu. Źródło: CNN/Habitat for Humanity

Dom stał się własnością April Stringfield, która zamieszka w nim razem z 13-letnim synem. Nieruchomość została wybudowana w ramach Habitat Homebuyer Program. Partycypujący w nim, w zamian za pomoc w budowie i korzystny kredyt hipoteczny, są zobowiązani do aktywnego uczestnictwa w budowie swojego domu, a także domów innych uczestników programu. Duże znaczenie ma tu wolontariat, więc technologia druku 3D może znacznie ułatwić takie przedsięwzięcia.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej