Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 lipca 2022, 14:48

Seksizm w CS:GO wciąż problemem; dziewczyny odchodzą z gry przez przykre doświadczenia

Jedna ze streamerek CS:GO pokazała dość przykrą rzeczywistość, z jaką gamerki często mierzą się w strzelance Valve. Wyrzucanie z gry i nieprzyjemne komentarze przez płeć często niestety są normą.

Wydawać by się mogło, że gry multiplayer stanowią jednakową zabawę dla wszystkich graczy. Niestety, często te teoretyczne założenia rozmijają się z rzeczywistością. Jak pokazuje przykład streamerki xoQueenScar, dziewczyny w CS:GO nie mają łatwo.

Kick za płeć

Streamerka za pośrednictwem swojego TikToka ukazała kilka sytuacji, w których została wyrzucona z turniejowego meczu Counter-Strike’a, ponieważ reszta uczestników nie chciała być w jednej drużynie z dziewczyną.

Gdy tylko QueenScar skorzystała z komunikacji głosowej, współgracze zachowali się poniżej krytyki, niemal natychmiastowo wyrzucając streamerkę z gry za pomocą głosowania.

Jedna z przedstawionych sytuacji trafiła na forum Reddit, gdzie film szybko zyskał sporą popularność:

Toksyczni gracze – powszechne zjawisko czy pojedyncze przypadki?

W komentarzach pod materiałem wywiązała się spora dyskusja dotycząca podobnych zachowań w CS:GO. Wielu graczy, a przede wszystkim graczek opisywała swoje doświadczenia w strzelance Valve.

To jest do bani. Skończyłam z CSGO, poza wyjątkami w których gram wyłącznie ze znajomymi. Nawet mój tata już nie przepada za tą grą, po tym jak usłyszał, jak inni gracze się do mnie odzywają jeśli cokolwiek powiem.

– pisze użytkowniczka annieedisonirl.

Kolejny przykład dała użytkowniczka vClimax, która opisała swoje doświadczenia na prywatnych serwerach FACEIT:

Na FACEIT grożono mi doxingiem [szukaniem i upublicznianiem danych osobowych lub kompromitujących materiałów – dop. red.] i gwałtem. Koleś rozpoznawał moje imię w każdej kolejnej grze i nękał mnie tylko dlatego, że wiedział, że jestem dziewczyną. Wysłałam do FACEIT-a w tej sprawie dwa razy maila z dowodami i nic nie zostało zrobione.

Obraz dopełnia użytkowniczka Kamsa 12. Ten opis robi się naprawdę nieprzyjemny:

[...] Typowe są groźby gwałtu, morderstwa, celowego blokowania z powodu płci, ciągłego pytania czy masz Insta lub Snapchata, pytania czy jesteś Azjatką z jakiegoś powodu (kolejka EU). Moim ulubionym jest dostawanie pytań o to, ile masz lat. Jak pewnie się domyślacie, ani razu słowa „jestem niepełnoletnia” nikogo nie powstrzymały. Czasem robi się naprawdę obrzydliwie i przez całą grę padają komentarze z podtekstami. Od czasu do czasu piszą to na całym czacie, aby skłonić drugą drużynę do tego, aby również przeszkadzała ci w jakiś sposób.

Cóż, nie da się ukryć, że problem społeczności CS:GO z toksycznymi zachowaniami wobec kobiet istnieje i jest on zauważalny. Co więcej, nie jest on domeną wyłącznie strzelanki Valve, a mizoginistyczne, homofobiczne czy rasistowskie komentarze nie od dziś towarzyszą wszelakim rozgrywkom online, zwłaszcza tam, gdzie występuje czat głosowy i trudniej zbierać dowody na paskudne zachowania.

I chociaż nie można stygmatyzować wszystkich grających mężczyzn, to toksyczność społeczności graczy jest czymś, na co przyzwolenia być nie może.

Michał Ciężadlik

Michał Ciężadlik

Do GRYOnline.pl dołączył w grudniu 2020 roku i od tamtej pory jest lojalny Newsroomowi, chociaż współpracował również z Friendly Fire, gdzie zajmował się TikTokiem. Półprofesjonalny muzyk, którego zainteresowanie rozpoczęło się już w dzieciństwie. Studiuje dziennikarstwo i swoje pierwsze kroki stawiał w radiu, lecz nie zagrzał tam długo miejsca. W grach obecnie preferuje multiplayer; w CS:GO spędził łącznie ponad 1100 godzin, w League of Legends prawdopodobnie drugie tyle, chociaż dobrą grą singlową również nie pogardzi.

więcej