ChatGPT-4 stworzył Ponga w 60 sekund, Internet oszalał - czy słusznie?
ChatGPT-4 wygenerował klon Ponga w 60 sekund. Internauci zachwycili się możliwościami, jakie oferuje nowa wersja modelu językowego Open-AI. Zapomnieli przy tym o pewnej istotnej kwestii.
14 marca – tego samego dnia, w którym Open-AI udostępniło ChatGPT-4 – Pietro Schirano, projektant i szef działu ds. AI w firmie Brex, wykorzystał to narzędzie do wygenerowania kodu źródłowego klonu gry Pong (głównie w języku JavaScript). Po prostu wpisał, że chce otrzymać „grę podobną do Ponga” – i gotowe. Cały proces trwał niecałe sześćdziesiąt sekund.
Efekt działania AI – zarówno w formie tekstowej, jak i wizualnej – został opublikowany na Twitterze. W ową kopię Ponga możecie zagrać tutaj. Co prawda gra jest pozbawiona tablicy wyników, a sztucznej inteligencji trudno urwać choćby punkt, ale działa.
Internet oszalał – przez tych kilka dni, które minęły, post Schirano wyświetlono ponad 5,5 mln razy. On sam „stworzył” jeszcze klony Breakout oraz Asteroids. Inni użytkownicy Twittera podłapali trend i wygenerowali za pomocą AI inne tytuły, m.in. Snake’a czy Connect 4. Zachwytom nad możliwościami, jakie oferuje ChatGPT-4, nie ma końca.
Tylko że… to nie do końca prawda. Owszem, nowa wersja tego modelu językowego została ulepszona względem poprzedniej – m.in. o możliwość współpracy z treściami multimedialnymi (filmami, obrazami, dźwiękami etc.) i poprawki dotyczące prowadzenia rozmowy oraz udzielania odpowiedzi. Niemniej kody źródłowe gier potrafiła już generować poprzednia wersja, czyli ChatGPT-3,5 (wciąż darmowa, w przeciwieństwie do nowszego wydania).
Na dowód zamieszczam fragment kodu Snake’a, który udało mi się wygenerować. Również powstał w niecałe 60 sekund. Szybciej można by pobrać gotowego „Węża” z sieci.
Niemniej możliwości AI i tak zdumiewają. Wprawdzie trudno sobie wyobrazić, że sztuczna inteligencja będzie kiedyś potrafiła tworzyć gry AAA, ale nie ulega wątpliwości, iż mamy do czynienia z ogromnym przełomem.
Warto przy tym zaznaczyć, że internauci zwrócili uwagę na ogromne podobieństwo kodów źródłowych wygenerowanych przez ChatGPT-4. Rodzi to pytanie o kwestię praw autorskich i komercyjne zastosowanie produkcji powstałych dzięki AI.
Więcej o ChatGPT przeczytacie w naszych innych wiadomościach:
- ChatGPT po polsku - jak działa słynny „bot do pisania wypracowań”?
- ChatGPT nigdy nie zastąpi naukowców
- Co zmieni ChatGPT-4? Nowa, potężniejsza wersja AI