Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2023, 10:50

Ceny gier Paradoxu znowu wzrosną, Polacy raczej nie zapłacą więcej

Paradox szykuje kolejne podwyżki cen swoich gier, przy czym ponownie ominą one Polskę (przynajmniej w większości).

Źródło fot. Harebrained Schemes / Paradox Interactive.
i

Firma Paradox Interactive znów podwyższy ceny swoich gier w wybranych regionach. Po jesiennych dużych podwyżkach wydawca szykuje „coroczną” korektę wyceny, mającą na celu „dostosowanie kosztu zakupu gier i dodatków DLC do rynków i walut, które po zmianach odbiegają od standardów cenowych” spółki. Nowe kwoty będą obowiązywać od 16 stycznia 2024 roku.

Na szczęście również tym razem większość podwyżek (a może i wszystkie) ominie Polskę. Nie jest to do końca jasne, bo Paradox podzielił tytuły objęte podwyżką na dwie kategorie (via oficjalne forum firmy).

  1. Pierwsza grupa to tytuły aktywnie rozwijane, których ceny mają wzrosnąć średnio o 40-70% (w Tajlandii, w Rosji, w Malezji, w RPA oraz na Ukrainie). Mniejsze podwyżki zauważą gracze z takich krajów jak Katar, Kolumbia, Japonia, Indie, Brazylia oraz Meksyk.
  2. Drugi zbiór stanowią tytuły, które nie są już rozwijane (Legacy), w tym Age of Wonders: Planetfall, BattleTech oraz Victoria II. Ceny tych gier nie były aktualizowane od lat i w związku z tym mogą znacznie wzrosnąć „w wielu walutach”. Nie podano, w których dokładnie, ale najwyraźniej podwyżki będą wahać się od 10 do nawet 150%.

W komentarzach do wpisu na oficjalnym forum wydawcy zapewniono, że najnowsze gry z katalogu Paradoxu – takie jak Cities: Skylines II oraz The Lamplighters League – mają odpowiednie ceny i tym samym nie podrożeją w styczniu w większości krajów.

Ogłoszenie Paradoxu to kolejny cios dla graczy z biedniejszych krajów. Już rok temu firma podniosła ceny swoich produkcji w wielu krajach (w tym w Polsce), w niektórych nawet trzykrotnie. Do tego w zeszłym miesiącu Steam narzucił ceny w dolarach w Turcji oraz Argentynie, co zaowocowało gigantycznymi podwyżkami dla tamtejszych graczy. Inna sprawa, że nadal płacą oni mniej niż Polacy w złotówkach.

  1. Jedna gra w cenie dwóch. Pokazujemy, jak wzrosły ceny gier w Polsce na przestrzeni 10 lat

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej