Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 kwietnia 2024, 09:57

Brak wersji PL w Fallout 3 i New Vegas w Game Passie to niezmiennie problem. Tłumaczymy, jak doszło do tej sytuacji

Sukces serialu Fallout przypomniał poniektórym, że dwie odsłony postapokaliptycznej serii nie mają polskich wersji językowych na Xboxach, a także w Game Passie. Inna sprawa, czy to faktycznie wina Bethesdy i Microsoftu?

Źródło fot. Bethesda Softworks / Microsoft.
i

Aktualizacja (13:05)

Otrzymaliśmy od firmy Cenega sprostowanie, w którym odniesiono się do fragmentu wiadomości dotyczącego New Vegas: „brak polskiej wersji językowej wynika z prostej kwestii: polska lokalizacja oryginalnego wydania należy do Cenegi”. W przesłanej wiadomości czytamy:

Prawa do tej lokalizacji, jak również do lokalizacji części 1 i 2 i kolejnych, posiada już w całości Bethesda. My ich nie posiadamy.

Trzeba przyznać, że rzuca to nowe światło na kwestię wykorzystania owych lokalizacji przez producenta i wydawcę ostatnich Falloutów. Czy jednak doprowadzi do jakiejś pożądanej zmiany w dostępie do nich? Na tę chwilę ciężko to stwierdzić.

Oryginalna wiadomość (9:57)

Sukces serialu Fallout sprawił, że gracze na nowo zainteresowali się postapokaliptyczną serią. Cieszy to Microsoft, także dlatego, że w swojej subskrypcji firma oferuje trzy trójwymiarowe odsłony cyklu. Jednakże rodzimych graczy zirytowało, że wersja Fallouta 3 dodana do katalogu usługi Xbox Game Pass nie uwzględnia polskiej wersji językowej To samo dotyczy Fallout: New Vegas.

Komentarze pojawiły się po tym, jak polskie konto Xboxa na Facebooku zapytało graczy o ulubioną odsłonę Fallouta. Zapewne miało to związek właśnie z sukcesem serialu Amazona (via serwis X).

Fallout 3 (nie) po polsku

Irytacja części graczy może wydawać się zrozumiała. W końcu oryginalny Fallout 3 miał polską lokalizację. Co prawda obejmowała ona tylko podstawową wersję gry, ale przecież to nie problem, prawda? Nie do końca, na co zwrócił uwagę Filip Turczyński, ambasador Xboxa w Polsce (via serwis X).

Problem ze spolszczeniem trzeciego Fallouta sprowadza się do jednej kłopotliwej kwestii. Otóż do Polski trafiło jakby osobne wydanie gry, odrębne od globalnej wersji tego tytułu.

Nie chodzi nawet o jakieś różnice związane z samą publikacją – to w zasadzie był osobny produkt, częściowo też pod względem technicznym. Temu właśnie „zawdzięczaliśmy” brak kompatybilności z wieloma modami, a nawet oficjalnymi aktualizacjami. Nie wspominając już o tym, że do Game Passa trafiło jeszcze inne wydanie, oczywiście oparte na zachodniej wersji – i niedostępne nigdzie z polskimi napisami (nie licząc wydań pudełkowych sprzed lat).

(Dodajmy też, że ta oryginalna wersja była częścią inicjatywy „Games for Windows” i wymagała do zalogowania konta Xbox Live. W czasach, kiedy owa usługa była niedostępna w Polsce).

Którędy do Nowego Vegas?

W zasadzie nie powinno to wymagać wyjaśnienia, ale brak polskiej wersji językowej wynika z prostej kwestii: polska lokalizacja oryginalnego wydania należy do Cenegi. Do tego nawet ta wersja miała problemy, bo choć w teorii przetłumaczono w niej dodatki, to z jakiegoś powodu spolszczenie w nich w zasadzie nie działało.

W teorii można by rozważyć (całkowicie nierealny) scenariusz, że gigant z Redmond mógłby wykupić prawa od oryginalnego tłumaczenia. Tyle że Bethesda nawet w takim przypadku musiałaby sama sprawdzić i zatwierdzić spolszczenie. To niewiele lepsza opcja, niż gdyby firma sama, praktycznie od zera, przygotowała tę wersję językową (co wymaga i czasu, i wydatków). Dla gry, która premierę miała ponad 15 lat temu.

Nawet jeśli jednak tak by się stało, oznaczałoby to, że zamiast jednej wersji językowej gralibyśmy trochę po polsku (w podstawce), trochę po angielsku. Niezbyt komfortowe to rozwiązanie, delikatnie rzecz ujmują, o czym mogliśmy się przekonać przy okazji premiery Mass Effect 2. Ten sam problem mieliśmy nawet w Edycji Legendarnej serii.

Jednak sprawa może być nieco mniej zrozumiała w przypadku innej odsłony serii. Fallout: New Vegas nadal jest dostępny z oficjalną polską wersją językową w dystrybucji cyfrowej, a mimo to na Xboxach (oraz w Game Passie) próżno szukać spolszczenia.

Co prawda oryginalne wydanie gry miało ten sam problem, co F3: na polski rynek trafiła „autonomiczna” wersja, traktowana jako osobny produkt względem wydań dla Europy Zachodniej i USA (z osobno wydawanymi aktualizacjami!). Tyle że najwyraźniej nie przeszkodziło to w uwzględnieniu polskiej wersji językowej m.in. na Steamie.

Jest tylko jedno „ale”: New Vegas na konsolach nigdy nie otrzymało spolszczenia. Dlatego właśnie gra nie jest dostępna po polsku w Game Passie. A także w ofercie PlayStation Plus Premium, w którym F: NV można zagrać ramach funkcji streamingu.

Na PlayStation też nie zagracie w Fallout: New Vegas po polsku. Źródło: własne.
Na PlayStation też nie zagracie w Fallout: New Vegas po polsku. Źródło: własne.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej