Ankieta sprzętowa Steam za kwiecień - AMD atakuje, Chińczycy w odwrocie
Steam opublikował wyniki ankiety sprzętowej za miniony miesiąc. W kwietniu dało się zauważyć wzrost popularności AMD oraz powrót dominacji Windowsa 10, jak również nieco drastycznych zmian, najwyraźniej powiązanych z odpływem chińskich graczy.
Kwiecień już za nami, pora więc na kolejną edycję comiesięcznej ankiety sprzętowej Steama. Na pierwszy ogień idą wyniki układów grafiki oraz procesorów, w których dotychczas dominowały odpowiednio firmy Nvidia oraz Intel. I nic się w tej kwestii nie zmieniło, jednak przewaga obu producentów nieco spadła, a to za sprawą zwiększonej popularności podzespołów AMD. W segmencie kart grafiki koncern zwiększył swoje udziały z 10,8% do 14,9%, kontynuując trend wzrostowy z marca. Również procesory AMD znalazły się u większej liczby użytkowników, dzięki czemu odnotowały wzrost udziałów o 4,9% z miesiąca na miesiąc i o 6% w stosunku do wyników z lutego. Współgrał to z doniesieniami samego AMD, które informowało o bardzo dobrych wynikach finansowych w pierwszym kwartale 2018 roku. Niemniej Geforce GTX 1060 pozostał najpopularniejszym układem graficznym pośród użytkowników platformy Valve.
Z innych danych zwraca uwagę ogromna popularność systemu operacyjnego Windows 10. Po dziwnym wzroście liczby użytkowników Windowsa 7 dziesiątka ponownie odzyskała prowadzenie, ze wzrostem o 18,61% w skali miesiąca i udziałami w rynku ponad 55%. Powodem może być... migracja chińskich graczy Playerunknown’s Battlegrounds, którzy od listopada 2017 roku dominowali na Steamie. Już wtedy podejrzewano, że nagły spadek popularności Windowsa 10 wynikał z gwałtownego wzrostu liczby użytkowników z Chin, którzy namiętnie grają w produkcję studia Bluehole. Jednak od stycznia wydawca gry w Azji – firma Tencent – zaczął wprowadzać możliwość gry poza platformą Valve, a 31 marca usunięto możliwość powiązania gry z kontem Steam.
Trudno nie zauważyć, że posunięcia Tencentu idealnie zgrywają się nie tylko z powrotem Windowsa 10 na pozycję lidera, lecz także ze statystykami dotyczącymi języków. Od listopada uproszczony chiński dominował na Steamie, tymczasem od początku roku liczba użytkowników korzystających z tej wersji językowej zaczęła drastycznie maleć, by w kwietniu zanotować spadek o 21,89% (30,35% ogółu użytkowników). Oczywiście stawia to pod znakiem zapytania sens porównywania obecnych statystyk z tymi sprzed upadku chińskiej supremacji na Steamie. Wśród dziwnych zmian w kwietniowej ankiecie da się zauważyć m.in. nagły wzrost liczby użytkowników korzystających z dwurdzeniowych procesorów.