300: Początek imperium, Kamienie na szaniec - weekendowe premiery filmowe
Polskie premiery na najbliższy weekend to aż 8 filmów. 7 marca do kin wchodzi kontynuacja 300 i nowy film Jima Jarmuscha, a także ekranizacja Kamieni na szaniec i ciekawe kino zemsty z Izraela. Zapraszam!
300: Początek imperium
Długo oczekiwany i kilkakrotnie opóźniany sequel do słynnego filmu 300 nareszcie wchodzi do polskich (i światowych) kin. Choć „sequel” jest złym słowem. Akcja Początku imperium dzieje się równocześnie z wydarzeniami znanymi z pierwszego filmu, nieznacznie zahaczając o przyszłość i przeszłość. Dzielny wojownik Temistokles chce zjednoczyć greckie ludy w obliczu ogromnej perskiej armii przekraczającej granice kraju. Czy nieopatrzony szerszej publiczności Sullivan Stapleton będzie godnym spadkobiercą bohaterskości Leonidasa dostarczonej nam ze swadą przez Grearda Butlera? No i czy strona wizualna znowu będzie porażać? Przekonajcie się w kinie.
- Tytuł oryginalny: 300: Rise of an Empire
- Reżyseria: Noam Murro
- Grają: Sullivan Stapleton, Eva Green, Rodrigo Santoro
Kamienie na szaniec
Dwie rzeczy powinny zapewnić nowemu filmowi Roberta Glińskiego solidną frekwencję w kinach. Kamienie na szaniec nadal są szkolą lekturą, więc spore grupy młodzieży będą miały wręcz obowiązek obejrzenia tego filmu, a reklamowana na plakacie nowa piosenka Dawida Podsiadło może skusić tych, których nauczyciele nie będą chcieli tracić lekcji na seans. Alek, Zośka i Rudy grani są przez młodych, nieznanych aktorów i podobno wychodzi to filmowi na dobre. Pierwsze opinie krytyków są generalnie dosyć pozytywne (chwalą energię, nowoczesność i siłę bijącą z ekranu), może więc nie warto skreślać Kamieni na starcie?
- Reżyseria: Robert Gliński
- Grają: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki
Tylko kochankowie przeżyją
Jim Jarmusch ma swoją niewielka, ale wierną grupkę fanów, która wraz z premierą jego nowego filmu może poszerzyć się o kolejne grono. Twórca Nocy na ziemi bierze na warsztat mit o wampirach, ale topi go w charakterystycznym dla swoich dzieł dziwactwie. Adam i Eve żyją na Ziemi już setki lat i są nieco znudzeni. On nawet chce skończyć ze swym życiem, bo przestała go radować mroczna muzyka, którą tworzy, a wszechobecne zombiaki (jak pieszczotliwie nazywa ludzi) obdarza pogardą. Na pomoc z drugiego końca świata leci ukochana żona… Tak naprawdę o samej fabule nie ma co pisać. Ważna jest intelektualna gra z widzem, smakowite dialogi i wyśmienity soundtrack. A to wszystko w Kochankach znajdziecie.
- Tytuł oryginalny: Only Lovers Left Alive
- Reżyseria: Jim Jarmusch
- Grają: Tom Hiddleston, Tilda Swinton, John Hurt
Duże złe wilki
„Najlepszy film 2013 roku” – takim mianem określił Duże złe wilki sam Quentin Tarantino i chyba jest to główny powód umieszczenia tego izraelskiego kina zemsty na światowej mapie kinematografii. I chyba powinniśmy się cieszyć, bo recenzje są w dużej większości pozytywne. Młoda dziewczynka zostaje brutalnie zamordowana, a to traumatyczne doświadczenie łączy w niezwykły sposób trzech mężczyzn – zbrodniarza, policjanta i ojca ofiary. Szybko zaciera się granica między tym, kto jest dobry, a kto zły, zaś całość ma formę pokręconej baśni pełnej ujęć w zwolnionym tempie i jaskrawych barw. Warto mieć ten film na swoim kinowym radarze.
- Tytuł oryginalny: Big Bad Wolves
- Reżyseria: Aharon Keshales, Navot Papushado
- Grają: Lior Ashkenazi, Rotem Keinan, Tzahi Grad
Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:
- Blue Highway (sympatyczne, krótkie kino drogi o dwojgu przyjaciół i ich ulubionych filmach).
- Pan Peabody i Sherman (najmądrzejszy pies świata i jego adoptowany syn kontra wielka przygoda, animacja)
- What the Fuck? (słynny francuski internetowy komik zamierza się ustatkować dla dziewczyny),
- Cud w Mediolanie (włoski klasyk z 1951 roku opowiadający o cudownym oczyszczeniu Mediolanu).
Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.