Ludzie używają ciągle tych samych haseł - alarmujące dane
Ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że wielu z nas używa tych samych haseł do wielu usług, co może prowadzić do naruszenia cyberbezpieczeństwa.
- Firma Skynet Software przeprowadziła w Wielkiej Brytanii badania odnośnie cyberbezpieczeństwa.
- Wynika z nich m.in. że 2/3 badanych używa ciągle tych samych trzech haseł.
- 48% ustawia takie samo zabezpieczenie na kontach prywatnych oraz służbowych.
- 71% posiadaczy iPhone’ów ignoruje powiadomienia dotyczące bezpieczeństwa.
Badania przeprowadzone przez firmę Skynet Software ujawniają skalę problemu, jakim jest wielokrotne powtarzanie haseł w różnych usługach. Prace badawcze odbyły się w Wielkiej Brytanii, a ich wyniki mogą zmrozić krew w żyłach wielu specjalistów od bezpieczeństwa w sieci. Próba badawcza wyniosła 2200 osób.
Według badaczy ze Skynet Software aż 2/3 respondentów używa tylko trzech haseł naprzemiennie do ok. 50 różnych kont, a 48% używa tych samych haseł zarówno do kont prywatnych, jak i służbowych. Nie dość, że nasze zabezpieczenia są tak powtarzalne, to jeszcze zazwyczaj używamy w tym celu dość łatwych do odgadnięcia słów. Najbardziej popularnymi typami haseł były: nazwy ulic (20%), imiona zwierzaków (15%) czy ważne dla użytkownika daty (14%). Wszystkie z podanych można złamać w dosyć łatwy sposób.
Z badania wynika, że tylko 5% badanych zmienia swoje hasło regularnie, podczas gdy zdecydowana większość na taki krok decyduje się średnio co 7 lat, najczęściej dopiero w momencie, gdy widzą, że coś z ich kontem jest nie tak. Ponad połowa osób przyznaje, że boi się, iż po prostu zapomni, jakie było nowe zabezpieczenie, a prawie co trzeci twierdzi, że nie jest na tyle kreatywny, by wymyślić coś wystarczająco bezpiecznego. Na koniec bardzo niepokojące dane odnośnie posiadaczy telefonów z jabłkiem w logo. Prawie 3/4 badanych użytkowników iPhone’ów ignoruje alerty związane z bezpieczeństwem ich danych.
Oprócz regularnego zmieniania haseł, pamiętajmy, że zawsze warto korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego, które może znacząco podnieść nasze bezpieczeństwo, dzięki konieczności potwierdzenia logowania w np. w smartfonie. A jeśli hasło wydaje się zbyt słabe, można skorzystać ze specjalnego generatora haseł, który stworzy odpowiednio silną kombinację.