Ile godzin musi pracować Polak, aby zarobić na Internet? Oto statystyki z 2020 roku
Obecnie większość krajów świata ma stały dostęp do Internetu, jednak jak długo musi przepracować statystyczny obywatel państwa, by zarobić na połączenie z siecią? Zobacz wyniki badania serwisu Surfshark.
W dobie globalnego dostępu do internetu możemy narzekać jedynie na kiepską prędkość łącza lub ogólną jakość sieci, leczy czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile statystyczny Polak musi pracować, by zarobić na tą najbardziej przystępną cenowo ofertę? Dzięki dostawcy VPN Surfshark, który przeprowadził właśnie takie badania, możemy dowiedzieć się bardzo interesujących statystyk w tym zakresie. Wygląda na to, że by zarobić na miesięczny dostęp do internetu stacjonarnego musimy pracować średnio godzinę!
Dla jasności, podane liczby to średnie w porównaniu z najtańszą możliwą ofertą łącza internetowego dostępną w danym kraju i są to statystyki za 2020 rok. Tak więc w Polsce mamy 33 (1h 1min) razy tańszy internet stacjonarny niż w przypadku państwa, które osiągnęło najgorszy w tym zakresie wynik, czyli w Nigerii, gdzie trzeba pracować przez prawie 34 godziny, by można było pozwolić sobie na najtańsze szerokopasmowe łącze. Natomiast jeśli chcemy wypowiedzieć się o internecie mobilnym, to Polacy muszą zainwestować jedynie kwotę odpowiadającą 24 sekundom czasu pracy za 1 gigabajt. Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę to, że w kraju takim jak Honduras gdzie za ten sam dostęp musimy wydać sumę równającą się więcej niż godzinie pracy (63 min).
Jak te statystyki wyglądają globalnie? Zaczynając od średniej prędkości internetu na świecie, jest to 15,94 Mb/s w przypadku szerokopasmowego łącza, natomiast 33,53 Mb/s mobilnego połączenia. Ta statystyka wypada najgorzej w przypadku Afryki, gdzie osiągniemy 4,85 Mb/s i 20,55 Mb/s na urządzeniach mobilnych. Gdybyśmy chcieli przeprowadzić się do kraju, gdzie dostęp do internetu szerokopasmowego jest zdecydowanie najtańszy, to w Kanadzie za miesięczny dostęp do sieci będziemy musieli pracować tylko 7 minut, natomiast by złapać najbardziej przystępne połączenie za pośrednictwem smartfona wystarczy 17 sekund robocizny w Izraelu. W skali światowej mobilny internet jest prawie 23 razy bardziej przystępny cenowo niż łącze szerokopasmowe.
Polska na tle świata wypada nawet dobrze pod względem czasu pracy za miesięczne łącze szerokopasmowe, ponieważ wystarczy nam godzina by na zarobić na internet, a w porównaniu do globalnej średniej (3h 48 min) to całkiem niezły wynik. Wyniki badania uzyskano na podstawie publicznych źródeł danych oraz udostępnionych przez m.in. Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny.
- Starlink - Internet satelitarny Elona Muska przyspiesza do ponad 200 Mb/s
- Internet światłowód - porównanie ofert Styczeń 2021
- Internet kwantowy to nie tylko teoria. Przełom w badaniach nad teleportacją