futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 8 lutego 2021, 10:30

Ponad 240 mln zł w Bitcoinach w portfelu oszusta; odmawia podania hasła policji

Tym razem nie zapomniano hasła do portfela kryptowalut – nie chce go ujawnić oszust, który został skazany za cryptojacking. Śledczym nie udało się uzyskać dostępu mimo wielu prób, a skazany nie współpracuje.

W SKRÓCIE:
  • przestępca skazany za kradzież mocy obliczeniowej komputerów użytkowników nie chce ujawnić organom ścigania hasła do swojego portfela kryptowalut;
  • portfel ten może być wart nawet 243 mln złotych, gdyż zawiera 1700 bitcoinów.

Pewien obywatel Niemiec został skazany na dwa lata odsiadki za bezprawne kopanie kryptowalut na komputerach innych użytkowników (tzw. cryptojacking). Zarazem niemieckie organy ścigania skonfiskowały jego cyfrowy portfel zawierający podobno ok. 1700 bitcoinów, co przedkłada się na 65 mln dolarów (243 mln złotych). Można by powiedzieć, że sprawiedliwość zatriumfowała, lecz jest jedno „ale”. Do pieniędzy nie można się dostać, ponieważ skazany nie chce ujawnić hasła.

Według wiadomości źródłowej w serwisie Reuters, mężczyzna instalował na komputerach innych osób oprogramowanie, które następnie wykorzystywało moc obliczeniową do wydobywania Bitcoina. W momencie zapadnięcia wyroku skazującego portfel „górnika” był wart o wiele mniej niż obecnie. Wzrost wartości Bitcoina spowodował, że jego zawartość jest teraz dużo bardziej interesująca. Niemiecka agencja informacyjna podaje (źródło), że kryptowaluty najprawdopodobniej nie pochodzą z kradzieży od ściśle określonych osób, co może pozwolić na ich sprzedaż i przekazanie do skarbu państwa.

Ponad 240 mln zł w Bitcoinach w portfelu oszusta; odmawia podania hasła policji - ilustracja #1
Niektórzy wolą korzystać z cudzej mocy obliczeniowej, zamiast wykupywać karty GeForce RTX 3080 ze sklepów

O ile oczywiście uda się otworzyć portfel, a jak na razie kilkakrotnie polegli na tym policyjni technicy. Właściciel nabrał wody w usta i nie chce zdradzić hasła do portfela. Sebastian Murer, prokurator z bawarskiego miasta Kempten, przebieg współpracy z osadzonym określił tak:

Zapytaliśmy go, ale nic nie powiedział. (…) Może on go nie zna.

Być może policja powinna skorzystać z pomocy firm, które specjalizują się w tego typu zadaniach, jak np. Wallet Recovery Services. Zwiększone zainteresowanie Bitcoinem skłoniło wiele osób do spieniężenia swoich portfeli, co odzwierciedla liczba zgłoszeń problemów z dostępem. Teraz pojawia się ich kilkakrotnie więcej niż jeszcze parę miesięcy temu.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej