Bayonetta 3 Switch
Bayonetta 3 kontynuuje serię slasherów tworzonych przez studio PlatinumGames. Gracze po raz kolejny wcielają się w tytułową wiedźmę, która tym razem stawia czoła potężnym istotom, znanym jako Homunculi.
Bayonetta 3 Premiera Switch
28października2022
pudełko PL
28października2022
Nintendo eShop
28października2022
producent: PlatinumGames wydawca: Nintendo wydawca PL: ConQuest Entertainment a.s. Strona oficjalna
Angielskie napisy i dialogi
Gry podobne do Bayonetta 3
Marvel's Guardians of the Galaxy: Cloud Version
Darksiders III
Astral Chain
Bayonetta 3 to kontynuacja słynnego cyklu slasherów fantasy, za którego powstaniem stoi japońskie studio PlatinumGames na czele z twórcą Devil May Cry – Hideki Kamiyą. Sama firma znana jest też z pracy nad takimi tytułami, jak Metal Gear Rising: Revengeance czy Nier: Automata. Podobnie jak w przypadku poprzedniczki za wydanie Bayonetty 3 odpowiada Nintendo, czyniąc grę produktem ekskluzywnym na konsole Switch.
Fabuła
W trzeciej odsłonie serii ponownie wcielamy się w tytułową bohaterkę – długonogą brunetkę o zmysłowych ruchach i nietuzinkowym stylu, która staje do walki z potężnymi istotami siejącymi spustoszenie w ludzkim wymiarze.
Dawniej Bayonetta walczyła przede wszystkim dla siebie, tym razem jednak postanawia zawalczyć dla innych. Gdy świat zostaje owładnięty przez olbrzymie stwory – broń biologiczną o nazwie Homunculi – główna bohaterka wkracza w sam środek chaosu, by uchronić ludzkość przed definitywną zagładą. Z pomocą przychodzą jej sojusznicy znani nam z poprzednich odsłon cyklu – dziennikarz Luka oraz przyjaciółka Bayonetty, Jeanne. W części tej swojego debiutu doczekała się też nowa postać – szkoląca się wiedźma Viola.
Mechanika
Bayonetta 3 to gra akcji typu slasher, w której mamy okazję obserwować toczące się wokół wydarzenia z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Rozgrywka została oparta na schemacie wypracowanym na potrzeby wcześniejszych części serii. Ponownie więc przemierzamy zróżnicowane lokacje, walcząc z napotykanymi po drodze przeciwnikami, wśród których nie mogło zabraknąć potężnych bossów. W starciach korzystamy zarówno z efektownych ciosów i kopniaków, ale też broni białej czy dystansowej (na czele z charakterystycznymi dla Bayonetty pistoletami).
Jak na wiedźmę przystało protagonistka może też posługiwać się magią, w walce z ogromnymi przeciwnikami korzysta też z pomocy równie potężnych sprzymierzeńców. Dzięki swym unikalnym zdolnościom Bayonetta jest w stanie przywołać na pole bitwy demona z piekła rodem. Przejmując kontrolę nad demonicznym sługą może z łatwością powalać na ziemię znacznie większych od siebie przeciwników, sama jednak staje się w tym czasie bardziej podatna na ataki pomniejszych stworów. Podczas przywoływania lepiej więc zachować czujność i mieć oko na jej najbliższe otoczenie. Warto też śledzić pasek magii, wyświetlający się u dołu ekranu, wskazujący ilość mocy, jaka pozostała bohaterce do kontrolowania demona. Piekielni słudzy mogą też przysłużyć się we wzmocnieniu jej kombosów, ogłuszając przeciwnika, którego protagonistka może następnie zaatakować jednym ze swoich specjalnych ciosów.
Choć umiejętność walki jest ważna, kluczem do sukcesu okazują się też precyzyjnie wystosowane uniki. Gdy nasza wiedźma zdoła uchylić się przed atakiem we właściwym momencie, zostaje aktywowany Witch Time – specjalna funkcja, na parę sekund spowalniająca ruchy przeciwników. W tym ograniczonym czasie mamy okazję zadać poważne szkody znajdującym się w pobliżu wrogom. Efekt Witch Time utrzymuje się dłużej, jeżeli unikniemy ciosu w ostatniej możliwej chwili. Z tego też powodu warto uważnie obserwować poczynania atakujących nas stworów, by móc w pełni wykorzystać jego potencjał.
Każda z broni będących się w posiadaniu Bayonetty zawiera w sobie moc jednego z piekielnych demonów. Absorbując energię jednego z nich, bohaterka nie tylko przyjmuje wygląd danej istoty, ale też zyskuje przypisane jej unikalne umiejętności. Zdolności demonów nie tylko urozmaicają potyczki, mogą też okazać się przydatne podczas eksploracji trudnodostępnych terenów.
Viola – nowa grywalna postać
Choć w grze tej wcielamy się przede wszystkim w samą Bayonettę, mamy też okazję przejąć kontrolę nad nową postacią – tajemniczą i wojowniczą Violą. W odróżnieniu do swych bardziej doświadczonych koleżanek, Viola dopiero zgłębia tajniki magii. W walce korzysta z miecza oraz magicznych rzutek, ponadto dysponuje nieco zmienionym arsenałem specjalnych ataków. Jedną z różnic jest sposób, w jaki bohaterka korzysta z efektu Witch Time. Aby specjalna umiejętność została aktywowana, krótkowłosa musi w odpowiednim momencie zablokować ataki nacierających na nią przeciwników. Ponadto jest w stanie przywołać na pole bitwy demona o imieniu Cheshire, który związany jest z jej mieczem. Podczas przywołania początkująca wiedźma walczy ze swoimi przeciwnikami przy użyciu samych pięści, jej rozkapryszony mruczuś rzuca się natomiast na każdą wrogą jednostkę, która znajdzie się w zasięgu jego pazurów.
Poziom trudności
Pomimo że tytuł charakteryzuje stosunkowo niski próg wejścia, z czasem kluczem do sukcesu okazuje się umiejętne żonglowanie zdolnościami i morderczym arsenałem Bayonetty. Warto też pamiętać, że nad przebiegiem zmagań czuwa system punktacji, oceniający nasze poczynania. Uzyskane punkty zostają zsumowane po ukończeniu każdego z rozdziałów. Jeżeli zależy nam na podniesieniu uzyskanych wyników, nic nie stoi na przeszkodzie, by powrócić w przyszłości do już ukończonych poziomów.
Gra dysponuje trzema stopniami trudności (Casual, Standard oraz Expert), które możemy dostosowywać w każdym możliwym momencie rozgrywki. Najprostszy z nich – Casual – przypadnie do gustu przede wszystkim tym z graczy, którzy pragną zgłębić wątek fabularny, nie poświęcając godzin na skomplikowane potyczki z wymagającymi przeciwnikami. Uzyskane na tym levelu wyniki nie zostają też wyświetlone w rankingu. Zainteresowani mogą też skorzystać ze specjalnych akcesoriów, które pozwolą im utrzymać się na najwyższym poziomie akcji, nie odrywając się przy tym od samej fabuły.
Kwestie techniczne
Bayonetta 3 może się pochwalić przyjemną dla oka, trójwymiarową grafiką – w porównaniu z drugą częścią serii, twórcom udało się nie tylko poprawić tekstury, lecz także zadbać o lepsze efekty wizualne towarzyszące zmaganiom. Tytuł działa w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, co jest standardem dla cyklu.
Ostatnia modyfikacja 24 października 2022
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 4,8 / 10 na podstawie 59 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 5.5 / 10 na podstawie 68 głosów czytelników.
Bayonetta 3 cena w dniu premiery: 229,90 PLN
Klasyfikacja PEGI Bayonetta 3