Baldur's Gate: Enhanced Edition
Zremasterowana edycja legendarnej gry cRPG, opracowanej przez studio BioWare w 1998 roku. Za odświeżenie gry odpowiada studio Overhaul Games, zaś przygotowany przez nie pakiet zawiera grę podstawową wraz z oficjalnym dodatkiem Opowieści z Wybrzeża Mieczy.
producent: Overhaul Games wydawca: Beamdog Strona oficjalna
Gry podobne do Baldur's Gate: Enhanced Edition
ATOM RPG
Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords
Baldur's Gate II: Enhanced Edition
Baldur's Gate: Enhanced Edition to zremasterowana i rozbudowana wersja kultowego Baldur’s Gate’a, czyli jednego z najsłynniejszych RPG-ów w historii, stworzonego przez studio BioWare. Za jej opracowaniem odświeżonej wersji stoi studio Overhaul Games, którego szeregi zasilało wielu autorów oryginału. Produkcja została wzbogacona o rozszerzenie zatytułowane Opowieści z Wybrzeża Mieczy, a także o zupełnie nową zawartość oraz szereg technicznych usprawnień.
Fabuła
Baldur's Gate: Enhanced Edition zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum Zapomnianych Krain. W trakcie zabawy wcielamy się w sierotę wychowywaną przez przybranego ojca – Goriona – w bezpiecznych murach twierdzy Candlekeep. Kiedy warownia padła ofiarą ataku ze strony bandytów dowodzonych przez tajemniczego mężczyznę w zbroi, Gorion poniósł śmierć, a nasz podopieczny, będący głównym celem agresorów, został zmuszony do ucieczki w towarzystwie swojej przybranej siostry – Imoen. W ten sposób rozpoczyna się przygoda, podczas której bohater poznaje prawdę o swoim pochodzeniu i przeznaczeniu, przemierza rozmaite miejsca pełne niebezpieczeństw, a także spotyka barwne osobistości, z których wiele może dołączyć do jego drużyny.
Mechanika
Zabawę w Baldur’s Gate: Enhanced Edition rozpoczynamy od procesu kreacji postaci, podczas którego wybieramy jej płeć, rasę, klasę i wygląd, decydujemy o jej charakterze, a także przydzielamy punkty do jej statystyk i umiejętności. Później nie pozostaje nam już nic innego, jak przejść do właściwej rozgrywki, której mechanikę oparto na zasadach drugiej edycji „stołowego” systemu Dungeons & Dragons.
Obserwując akcję w widoku izometrycznym przemierzamy różnorodne lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi oraz wykonujemy zlecane przez nie zadania, a także walczymy z napotkanymi przeciwnikami. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym, aczkolwiek w dowolnej chwili można skorzystać z aktywnej pauzy, by wydać polecenia poszczególnym członkom drużyny. Ta może liczyć maksymalnie sześć osób (łącznie z protagonistą), a tworzą ją napotykani po drodze bohaterowie, zróżnicowani pod kątem charakteru i specjalizacji (wśród nich znajdziemy między innymi magów, łotrzyków oraz wojowników). W miarę postępów herosi zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy, stopniowo rozwijając swój potencjał bojowy.
Warto odnotować, że w Baldur's Gate: Enhanced Edition pojawia się trójka herosów nieobecnych w oryginale, którzy mogą do nas dołączyć. Mowa o mnichu imieniem Rasaad yn Bashir, półorku Dornie Il Khanie i czarodziejce Neerze. Z każdą z nich powiązano nowe zadania, których wykonywanie pozwala nam odwiedzić niedostępne wcześniej rejony Wybrzeża Mieczy.
Kwestie techniczne
Baldur’s Gate: Enhanced Edition może się pochwalić poprawioną oprawą graficzną, którą przystosowano do współczesnych standardów, podnosząc jej rozdzielczość oraz umożliwiając swobodne przybliżanie i oddalanie kamery. Poza tym ulepszono efekty specjalne towarzyszące rzucaniu czarów i korzystaniu ze specjalnych umiejętności, a także zaimplementowano bardziej przejrzysty interfejs z Baldur's Gate'a II (którego obsługę dodatkowo przystosowano do specyfiki poszczególnych platform). Co ciekawe, na potrzeby gry przygotowano również nowe przerywniki filmowe oraz pozbyto się ponad czterystu rozmaitych błędów.
Minirecenzja Baldur’s Gate: Enhanced Edition – klasyka RPG wkracza na tablety
- Blisko 100 godzin znakomitej rozrywki dla wszystkich fanów gatunku;
- Masa usprawnień w stosunku do oryginału oraz dodatkowa zawartość, stworzona na potrzeby tej edycji;
- Możliwość zabawy w trybie multiplayer.
- Rozbudowana mechanika i ewidentna oldskulowość, mogące odstraszyć casualowych graczy;
- Oprawa odstająca od współczesnych standardów;
- Problemy ze sterowaniem oraz niezwykle małe ikony interfejsu, uniemożliwiające zabawę na mniejszych ekranach.
Baldur’s Gate to z całą pewnością gra kultowa, która na zawsze zmieniła oblicze komputerowych RPG-ów. Wiadomość o tym, że po 14 latach od premiery produkcja zostanie odświeżona i wydana ponownie wraz z całą masą dodatków, u wszystkich fanów gatunku nie mogła więc wywołać innej reakcji niż niepohamowana ekscytacja. Jednakże wieść, jakoby tytuł trafić miał także na ekrany naszych tabletów, przyniosła już nieco bardziej mieszane odczucia. Dlaczego?
Produkcja studia Overhaul Games znacząco odstaje od wszystkich „erpegów”, dostępnych aktualnie w AppStore lub Google Play. Ale odstaje na plus. Blisko 100 godzin, potrzebnych na ukończenie gry z wszystkimi misjami pobocznymi i dodatkami, to znacznie więcej niż oferują nawet najlepsze gry mobilne z tego gatunku. Jednocześnie produkcja cechuje się znacznie bardziej rozbudowaną mechaniką, której opanowanie – mimo samouczka wprowadzającego w tajniki rozgrywki – może okazać się dla nowicjuszy niezwykle trudne. Powstaje więc dość oczywiste pytanie czy gracze mobilni, w znakomitej większości gustujący w prostych, casualowych produkcjach, będą potrafili docenić wszystkie jej atuty?
Podobne odczucia można by odnieść do dostępnego w grze trybu multiplayer. W kontekście faktu, że większość produkcji mobilnych pozwala wyłącznie na zabawę w pojedynkę, możliwość wspólnej gry z przyjaciółmi stanowi z całą pewnością niewątpliwy plus gry. Tylko którego z typowych mobilnych graczy stać będzie na kilkugodzinną sesję w grze wieloosobowej?
Mimo odświeżenia oprawy graficznej, Baldur’s Gate: Enhanced Edition nie prezentuje się tak dobrze, jak większość współczesnych produkcji mobilnych, a podczas zbliżeń oraz filmowych przerywników widać wyraźnie, że grafika gry mocno się zestarzała. Dla fanów gatunku nie będzie to z całą pewnością stanowić istotniejszego problemu, ale wszyscy gracze, którzy jak dotąd nie mieli przyjemności obcowania z kultowym dziełem BioWare, mogą poczuć się zrażeni ewidentną oldskulowością gry.
Istotniejszym problemem może jednak okazać się kwestia interfejsu oraz zastosowanego modelu sterowania. Baldur’s Gate zostało stworzone i zoptymalizowane do użytku za pomocą myszy. I mimo, że autorzy reedycji włożyli sporo pracy w dostosowanie klasycznego modelu sterowania do realiów mobilnych, sterowanie dotykowe nie sprawdza się w grze tak samo dobrze i jego opanowanie może stanowić spory problem. Zwłaszcza, że podczas rozgrywki ekran nie zawsze właściwie reaguje na nasze poczynania, czyniąc z nawet najprostszych czynności nie lada wyzwanie. Tymczasem w Baldur’s Gate – mimo zastosowania tzw. trybu aktywnej pauzy – nie brak jest momentów, w którym brak odpowiednio szybkiej reakcji może przyczynić się do śmierci postaci. Dodatkowo sam interfejs gry składa się z niezwykle małych ikon i o ile na ekranie tabletu ich używanie nie stanowi większego problemu, o grze na mniejszych ekranach smartfonów możemy raczej zapomnieć.
Baldur’s Gate: Enhanced Edition to wciąż gra znakomita, a na jej korzyść przemawia cała masa usprawnień, eliminujących szereg niedociągnięć oryginału sprzed lat. Twórcy nie poszli też na łatwiznę i wraz z nową edycją gry udostępnili całkiem sporo zupełnie nowej zawartości (za której część będziemy musieli niestety dodatkowo zapłacić). Dla wszystkich fanów gatunku, a zwłaszcza tych niemających dostępu do pecetowej wersji gry, mimo kilku niedociągnięć to z pewnością pozycja obowiązkowa. Pozostałych zrazić może jednak zbytnia złożoność rozgrywki, dość oldskulowa oprawa oraz problemy ze sterowaniem.
Ostatnia modyfikacja 18 lutego 2015
Tryb gry: single / multiplayer Tryb multiplayer: Internet Liczba graczy: 1 - 6
Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)
Ocena użytkowników: 3,5 / 10 na podstawie 1376 głosów czytelników.
Klasyfikacja PEGI Baldur's Gate: Enhanced Edition
Baldur's Gate: Enhanced Edition Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Zalecane:
- Pentium 4 1 GHz
- 512 MB RAM (1 GB RAM - Vista/7)
- karta grafiki 128 MB (GeForce 5900 lub lepsza)
- 2 GB HDD
- Windows XP/Vista/7