Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Zeus: Pan Olimpu - poradnik do gry

Zeus: Pan Olimpu - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rolnictwo | Gospodarka w Zeus Pan Olimpu poradnik Zeus: Pan Olimpu

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2019

Rolnictwo

Rolnictwo odgrywa kluczową rolę w grze. Jak już wspomniałem na początku, zaraz po rozpoczęciu nowego scenariusza powinniśmy zlokalizować tereny uprawne oraz łowiska lub miejsca, gdzie znajdziemy zwierzynę łowną. W miarę możliwości powinniśmy starać się by dla rolnictwa zarezerwować osobne dzielnice. W "Zeusie", w przeciwieństwie do "Caesar" i "Faraona", nie ma znaczenia odległość domów mieszkalnych od miejsc pracy. Jest to bardzo duże udogodnienie. Teraz stawiając dzielnicę rolniczą (albo przemysłową) nie musimy budować w pobliżu małego osiedla mieszkalnego. Jedyne co jest potrzebne, to oczywiście obecność punktu naprawczego.

W "Zeusie" rolnictwo występuje w następujących formach:

  • uprawa pszenicy - na polu uprawnym stawiamy plantację pszenicy. Inne zagospodarowania nie są potrzebne. Pszenica dostarczana jest prosto do spichlerza a następnie trafia do handlarza żywnością lub do stadniny jako pasza dla koni. Jedna plantacja zatrudnia 10 pracowników.

  • uprawa cebuli - na polu uprawnym stawiamy plantację cebuli. Inne zagospodarowania nie są potrzebne. Cebula dostarczana jest prosto do spichlerza a następnie trafia do handlarza żywnością. Cebula zbierana jest raz do roku w kwietniu. Jedna plantacja zatrudnia 10 pracowników.

  • uprawa marchwi - na polu uprawnym stawiamy plantację marchwi. Inne zagospodarowania nie są potrzebne. Marchew dostarczana jest prosto do spichlerza a następnie trafia do handlarza żywnością. Marchew zbierana jest raz do roku w kwietniu. Jedna plantacja zatrudnia 10 pracowników.

  • plantacje winorośli - na polu uprawnym stawiamy drabinki pod winorośl. Wymagany jest domek (domki) plantatorów. W jednym domku plantatorów może pracować maksymalnie 12 pracowników.

  • plantacje oliwek - na polu uprawnym stawiamy drzewka oliwne. Wymagany jest domek (domki) plantatorów. W jednym domku plantatorów może pracować maksymalnie 12 pracowników.

  • hodowla owiec - stawiamy szopę postrzygaczy, w której będziemy produkowali runo. Następnie na polu uprawnym umieszczamy owce. Szopa postrzygaczy zatrudnia maksymalnie 8 pracowników.

  • hodowla kóz - stawiamy mleczarnię, w której będziemy produkowali sery. Następnie na polu uprawnym umieszczamy kozy. Mleczarnia zatrudnia maksymalnie 8 pracowników.

Oprócz wspomnianych sposobów dostarczania żywności istnieją jeszcze trzy inne:

  • rybołówstwo - aby móc łowić ryby stawiamy przystań rybacką. Zwiększenie wydajności może tu nastąpić jedynie poprzez umiejscowienie przystani w jak najbliższej odległości od łowiska, tak aby łodzie miały do przebycia jak najmniejszą odległość.

  • myślistwo - w pobliżu terenów, gdzie znajdują się dziki, stawiamy domek (domki) myśliwski.

  • zabieranie jeżowców - nad wodą stawiamy domek poławiaczy jeżowców.

Funkcje rolnictwa w "Zeusie" sprowadzają się zatem do dostarczania żywności dla mieszkańców i paszy dla koni, runa oraz winorośli pod produkcję wina i oliwek pod produkcję oliwy. Aby produkcja w rolnictwie przebiegała szybko i sprawnie, warto stosować się do następujących rad:

  1. w rolnictwie liczy się jakość, a nie ilość. Możemy zbudować wiele plantacji pszenicy lub mleczarnie i mieć kiepskie rezultaty. Aby wszystko sprawnie funkcjonowało najpierw powinniśmy zadbać o to by w każdym z obiektów pracowała maksymalna ilość robotników. Następnym warunkiem koniecznym do spełnienia aby produkcja była najwydajniejsza jest odpowiednia ilość drzew oliwnych, kóz, owiec itd. W "Zeusie" na każdy domek plantatorów oliwek powinno przypadać 8 drzew oliwnych, na każdą szopę postrzygaczy 8 owiec, na każdą mleczarnię 8 kóz itd.

  2. wartość odżywcza poszczególnych upraw jest taka sama.

  3. zbiór marchwi i cebuli ma miejsce w kwietniu, a pszenicy w lipcu.

  4. zbiór oliwek trwa dwa miesiące i rozpoczyna się w styczniu, a zbiór winorośli w październiku. Jeśli mamy za mało pracowników w domkach plantatorów i nie zdążą oni zebrać oliwek lub winorośli, ulegają one zniszczeniu.

  5. kozy i owce mają tendencję do rozpraszania się. Zaradzić temu możemy na dwa sposoby. Jeżeli mamy możliwość sadzenia drzew oliwnych, sadzimy je w taki sposób by utworzyć zamkniętą zagrodę. Pasterze i plantatorzy mogą swobodnie przechodzić między drzewami, a zwierzęta pozostaną na miejscu.

  6. Inny sposób to po prostu utworzenie zagrody za pomocą pojedynczego muru - Rolnictwo | Gospodarka w Zeus Pan Olimpu - Zeus: Pan Olimpu - poradnik do gry

  7. Inny sposób to po prostu utworzenie zagrody za pomocą pojedynczego muru.

  8. pastwiska mogą mieć niewielkie rozmiary - Rolnictwo | Gospodarka w Zeus Pan Olimpu - Zeus: Pan Olimpu - poradnik do gry

  9. pastwiska mogą mieć niewielkie rozmiary. Nawet na bardzo małej powierzchni jesteśmy w stanie umieścić dużą ilość owiec i kóz.

  10. niekiedy przeszkodą dla hodowli owiec i kóz mogą okazać się wilki. Niestety budowanie muru ochronnego jest bezcelowe. Możemy sobie poradzić z tym problemem w inny sposób. Najpierw tworzymy sieć dróg w obszarze poruszania się wilków i odcinamy ten obszar blokadą dróg. Następnie stawiamy punkt naprawczy oraz jedną lub dwie budki strażnicze. Strażnicy będą patrolowali tylko ten obszar, na którym znajdują się drapieżniki. Co jakiś czas jeden ze strażników może polec, ale szybko zastępuje go nowy.

Rolnictwo

Nazwa

Liczba pracowników

Koszt budowy dla różnych poziomów trudności

Wpływ na estetykę

Początkujący

Śmiertelnik

Heros

Tytan

Bóg

Plantacja pszenicy

10

20

36

45

55

65

-3

Plantacja cebuli

10

20

36

45

55

65

-4

Plantacja marchwi

10

20

36

45

55

65

-2

Domek plantatorów

12

25

40

50

63

75

-3

Domek myśliwski

8

20

30

40

50

60

-6

Szopa postrzygaczy

8

16

30

35

42

50

-5

Mleczarnia

8

16

30

35

42

50

-5

Przystań rybacka

10

30

50

65

76

100

-15

Poławiacze jeżowców

10

30

50

65

76

100

-15