Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Transport Fever - poradnik do gry

Transport Fever - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Transport pasażerów, surowców i towarów do Transport Fever poradnik Transport Fever

Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2019

Transport Fever opiera się wyłącznie na transporcie i budowaniu odpowiedniej sieci połączeń mieszanego transportu. Warto wiedzieć więcej o tym jak działają miasta oraz mieszkańcy, na jakiej zasadzie kopalnie czy farmy zaczynają z nami współpracę. Gra niejako przymusza nas do tworzenia pełnych, zamkniętych łańcuchów. Tworzenie luki, lub prowadzenie połączeń do pewnego momentu, będzie dla nas nie tylko nieefektywne i średnio rentowane, albo może wystawić nas na duże koszty.

Pasażerowie

Klasyczna linia autobusowa, wiodące przez całe miasto. - Transport pasażerów, surowców i towarów do Transport Fever - Transport Fever - poradnik do gry
Klasyczna linia autobusowa, wiodące przez całe miasto.

Gra oferuję nam system transportu mieszkańców, dość zbliżony do systemu w innej grze - Cities In Motion. Ta druga oferowała dość złożony system, tutaj jest on trochę uproszczony. Każde miasto posiada trzy rodzaje zabudowań: Zielony - mieszkalny, niebieski - komercyjny, żółty - przemysłowy. Miasta generują te budynki zazwyczaj w skupiskach, przez co tworzą coś na wzór dzielnic. Każdy mieszkaniec ma swoje miejsce pracy oraz swój ulubiony sklep, który odwiedza w wolnym czasie. Aby zachęcić ludzi do korzystania z twoich linii, musisz stworzyć taką sieć aby zahaczała o każdy punkt.

Pasażerowie będą wysiadać na przystankach, które są najbliżej ich punktu docelowego. Zdarzy się czasem, że np. autobus jedzie ciągle pełen, bo mieszkańcy chcą się dostać do sklepu po drugiej stronie miasta. Przez to nikt nie wsiada po drodze. Warto wtedy przeorganizować połączenie, dodać więcej autobusów lub innego rodzaju transportu albo stworzyć dodatkowe połączenie. Ważna jest również częstotliwość z jaką odwiedza dany przystanek transport. Jeśli będzie za mała, linia może się okazać nieatrakcyjna i żaden pasażer się nie zjawi na danym przystanku.

Z jednego przystanku korzystają aż 3 linie, dzięki czemu ruch pasażerów jest większy. - Transport pasażerów, surowców i towarów do Transport Fever - Transport Fever - poradnik do gry
Z jednego przystanku korzystają aż 3 linie, dzięki czemu ruch pasażerów jest większy.

Jeśli tworzysz kilka połączeń w mieście, warto aby miały jakiś przynajmniej jeden punkt, z którego wszyscy będą korzystać. Mieszkańcy będą wtedy się przesiadać na połączenie, które im najbardziej pasuje. Taki system najlepiej obrać, jeśli zamierzasz przewozić mieszkańców do innego miasta. W wypadku autobusów, warto stworzyć terminal (najlepiej na obrzeżach miasta, aby autobusy nie utknęły w korkach) lub przystanek albo mały terminal przy lotnisku albo stacji kolejowej. Wtedy pasażerowie zostaną przewiezieni do innego miasta i będą się zachowywać jako turyści. Ilość pasażerów na połączenia międzymiastowe, znacząco wzrośnie jeśli miasta dysponują swoimi wewnętrznymi liniami. Często będziesz zarabiał grosze lub wręcz tracił na połączeniach w mieście, albo zarobisz o wiele więcej na tych pomiędzy miastami.

Surowce, półprodukty i towary.

Spotkasz się z wieloma rodzajami rzeczy, które możesz przetransportować. Ważne jest aby nie zajmować się transportem tylko jednego artykułu, albo obsługą tylko jednej fabryki. Warto skupić się na stworzeniu pełnego obiegu gospodarki. Przyniesie to większe zyski, unikniesz kłopotów później i nakreśli ci plan rozwoju twojej firmy.

Można wyróżnić trzy grupy/rodzaje rzeczy do przewiezienia - Transport pasażerów, surowców i towarów do Transport Fever - Transport Fever - poradnik do gry

Można wyróżnić trzy grupy/rodzaje rzeczy do przewiezienia. Surowce, czyli rzeczy wytwarzane lub wydobywane np. zboże, kamień, żelazo, węgiel itp. Inaczej mówiąc, wszystko co jest na początku łańcucha gospodarki. Potem są rzeczy, które nazwałem półproduktami. Nie można ich sprzedać w mieście, ale są niezbędne do stworzenia przedmiotów końcowych czyli np. stal (tworzone z żelaza i węgla) albo deski (surowiec: kłody). Z surowców i półproduktów tworzy się przedmioty do transportu końcowego - towary lub artykuły towarowe (nazwa proponowane przez grę). Te natomiast trafiają do miast.

Są dwie grup towarów, łącznie jest ich 6. Do niebieskiej komercyjnej strefy trafiają: żywność, narzędzia i "towary". Do żółtej przemysłowej, zapotrzebowanie jest na: paliwo, maszyny oraz materiały budowlane. Warto wspomnieć, że jeśli będziesz spełniał potrzeby na choć jeden towar dla każdej strefy, przyczynisz się do rozwoju miasta, a co za tym idzie do wzrostu rynku zbytu i powiększenia się puli mieszkańców w mieście.

Niektóre fabryki wymagają kilku surowców do produkcji, np. wspomniana wcześniej stal, gdzie potrzeba żelaza i węgla. Inne, dopuszczają kilka kombinacji, np. przetwórnia żywności wymaga zboża, żywca, albo jednego i drugie do wytworzenia żywności. Zdarzają się fabryki, które posiadają zapotrzebowanie na surowce, półprodukty lub nawet towary i są to punkty końcowe. To znaczy, że zużywają dostarczonego artykułu. Zazwyczaj spotkasz takie punkty w scenariuszach kampanii, w rozgrywce dowolnej nie doświadczysz takich ułatwień.

Dlaczego jest ważne tworzenie pełnego łańcucha transportowego - Transport pasażerów, surowców i towarów do Transport Fever - Transport Fever - poradnik do gry

Dlaczego jest ważne tworzenie pełnego łańcucha transportowego? Jeśli wybierzesz dany punkt produkcyjny, fabrykę lub miasto, zobaczysz limity produkcyjne/zużycia. Jeśli zaczniesz za dużo transportować, a za mało wywozić, w pewnym momencie fabryka wstrzyma pracę, a punkt wydobywczy przestanie funkcjonować. Przykład: transportujesz żywiec (bydło) i zboże do piekarni/przetwórni mięsa, która wytwarza towar do zbycia w mieście, żywność. Jednak uznałeś, że na razie nie będziesz budował linii do miasta.

Po jakimś czasie przetwórnia zapełni się produktami żywnościowymi. Wtedy zniknie zapotrzebowanie na żywiec (wzrośnie na zboże jeśli transportowałeś go w małych ilościach), a twoje transporty będą czekały na pustych stacjach. Sytuacja nie spotka cię za szybko (każda fabryka ma swój limit pojemności który możesz zapełnić), ale warto o tym pomyśleć zawczasu. Nie muszą to być duże linie, jedna dwie ciężarówki jeśli jest to blisko, albo nieduży pociąg, powinien dać sobie radę. Jeśli z tego samego punktu korzysta kilka linii, może być ci trudno zobaczyć, gdzie co szwankuje. Nie zaznaczaj wtedy opcji pełnego załadunku.

Dany punkt nie udostępnia swoich surowców/produktów dla linii na której nie ma zapotrzebowania. Natomiast, kiedy zauważysz, że na stacji początkowej jest bardzo dużo surowców/produktów, sprawdź czy nie warto dodać jeszcze kilka ciężarówek albo wagonów do składu. Spożytkujesz wtedy w pełni możliwości produkcyjnego danego miejsca i przełoży się to na większe dochody. Zazwyczaj oznacza to również rozwinięcie floty transportowej na każdej linii wchodzącej w skład danego łańcucha.