Rodzaje transportów w Transport Fever poradnik Transport Fever
Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2019
Przed tobą pokaźny wybór pojazdów i maszyn służących do transportu. Każdy ma swoje plusy i minusy. Z jednych będziesz korzystał chętniej, gdzie inne będą cię zniechęcać. Warto jednak tworzyć mieszankę linii i maszyn z których przyjdzie ci korzystać aby twoje zyski i efektywność firmy były na najwyższym poziomie.
Ciężarówki, autobusy i tramwaje
Bardzo dobry środek transportu przede wszystkim na krótkie odległości, z czasem jednak zdobywa przewagę na coraz dłuższe trasy. Na początku ciężarówki i autobusy nie są drogie, jak ich koszty utrzymania, często potrafią być szybsze niż inne środki transportu. Potem ceny trochę idą w górę, ale nadal jest to najtańszy środek transportu. W późniejszych latach gry, pojazdy stają się coraz szybsze. Zaletą jak i wadą nowszych modeli jest coraz większa specjalizacja. Pierwsze modele ciężarówek mogą transportować wszystko, więc nie ma problemu z używaniem ich na złożonych liniach. Budowa dróg nie jest również droga, poza tym nierówna lub kręta droga nie przekłada się na spadek efektywności co do prędkości, jak to jest przy pociągach (szybko się rozpędzają, choć mają mniejszą prędkość maksymalną).
Na wielu mapach istnieje siec drogowa i to nie tylko pomiędzy miastami, ale również są drogi dojazdowe do wielu placówek produkcyjnych czy fabryk. Zazwyczaj kilka ciężarówek wystarczy do obsłużenia jednego miasta czy łańcucha produkcyjnego. Idealnie sprawdzają się w roli rozprowadzania towarów do wielu mniejszych punktów. Oczywistym minusem jest mała pojemność, a dla pojazdów operujących w miastach zmorą są korki i duże natężenie ruchu. Sytuację można połowicznie rozwiązać pasami autobusowymi, jednak ciężarówki nadal muszą zmagać się z ruchem drogowym. Rozwiązaniem może być budowanie stacji transportowych na obrzeżach i stworzenie oddzielnej drogi, aby uniknąć ruchu cywilnego. Inna wada to dużo mikrozarządzania, zwłaszcza jeśli chcesz dużo samochodów przydzielić do innej trasy lub sprzedać.
Kolej
Ulubiony środek transportu wielu graczy. Zaletą połączeń kolejowych jest duża pojemność, szybkość, możliwość stworzenia mieszanego taboru złożonego z różnych wagonów. Dzięki temu, mogą przewieść na duże odległości naprawdę sporą ilość produktów i to przystępnym czasie. Często stanowią oś napędową firmy i przynoszą spore zarobki. Minusem są ceny kupna i utrzymania lokomotyw i wagonów. Często na początku przynoszą straty, zanim się rozkręcą. Warto budować je na większe odległości, aby wykorzystać maksymalnie ich potencjał.
Inną wadą jest potrzeba budowania całej trakcji kolejowej, która może okazać się bardzo kosztowna. Najlepiej, jeśli taka trasa zawiera najwięcej prostych i płaskich odcinków. Jeśli teren jest równinny lub górzysty, warto dwa razy się zastanowić czy naprawdę warto inwestować w ten typ transportu aby nie stracić za dużo pieniędzy. Jednak innym plusem jest możliwość stworzenia za pomocą sygnalizacji i drugiej, równoległej nitki, trasy dwukierunkowej. Wtedy można puścić więcej niż jeden pociąg, a co za tym idzie zwiększyć efektywność wykorzystania danego odcinka kolei. Ogólnie warto korzystać z tej opcji, choć jej nie nadużywać. Idealnie współgra z transportem kołowym.
Warto jednak pamiętać, że system gry specyficznie nalicza koszta. Idea jest taka, że kreśląc myszką odcinek drogi czy trakcji kolejowej, gra za wszelką cenę tworzy jak najkrótsze i płaskie połączenie. Stworzy wtedy bardzo wysoki nasyp lub dołek, most albo tunel. Wtedy koszty idą bardzo mocno w górę. Im dłuższa wytyczamy trasę, tym bardziej rosną koszty. Staraj się wyznaczać krótkie odcinki. Nie dość, że bardzo dużo zaoszczędzisz, będziesz miał również większą kontrolę na kształtem swojej trasy. Minusem to oczywiście brak możliwości stworzenia idealnie prostej i płaskiej trasy. Na torach, będą pojawiać się liczby w kółkach. Pokazują maksymalną prędkość jaką pociąg może rozwinąć na danym kawałku trasy. Jest to ważne, jeśli chcesz stworzyć bardzo szybkie połączenie.
Lotniska wymagają sporej przestrzeni, więc najlepiej wybudować je na obrzeżach miasta. Nawet w pewnej odległości od zabudowań. Mimo, że w ich zasięgu będzie bardzo mała część lub wręcz skrawek miasta, warto wybudować połączenie drogowe lub kolejowe. Umożliwi to transport ludzi na lotnisko, a tych z kolei w odległe miejsce. Wybudowanie lotniska jest drogie, a samoloty z czasem są coraz droższe. Podejmij przemyślaną decyzję, gdzie i w jakich miastach postawić taką stację. Najlepiej jest budować lotniska w największych miastach (nie zabraknie pasażerów) i w najdalszych zakątkach mapy (samoloty są najszybsze, a dalekie odległości zwiększą twoje zyski).
Statki
Na początku transport morski jest nie dość, że bardzo ubogi w wyborze przez większość czasu, to jest również drogi w utrzymaniu i zakupie. Często nie jest opłacalny. Jeśli nie jesteśmy zmuszeni z niego korzystać, lub nie mamy konkretnej potrzeby, warto go sobie odpuścić. Z czasem ceny przekładają się na jakość, ale nadal jest to najwolniejszy środek transportu. Największym plusem jest pojemność i brak potrzeby stawiania infrastruktury innej niż port i dok. Wykorzystuje naturalne akweny wodne. Dobrze sprawdza się w roli pośrednika, gdzie dostarcza produkty na wybrzeże, a tam transport lądowy przekazuje produkty dalej. Można wykorzystać też na rzekach, jednak sprawdź wcześniej przez jakie punkty może przepłynąć i czy jakiś most nie blokuje drogi. Podsumowując, jedynie do wykorzystania w wyjątkowych sytuacjach.
Samoloty
Najszybsza metoda transportu pasażerów. Przez długi czas gry, nie mamy nawet dostępu do tej gałęzi transportu, następnie sporo trzeba czekać na sensownych przedstawiciel. Nie można używać do transportu jakichkolwiek towarów. Pierwsze samoloty są czasem tańsze od niektórych pociągów, które równolegle się ukazują, potem zyskują na wartości w cenie jak i są pojemniejsze. Bez dwóch zdań, najszybszy transport pasażerski ale i najdroższy. Choć nie trzeba budować niczego innego, niż lotniska, to takie stacje z kolei, kosztują bardzo dużo. Warto postawić w pobliżu przystanki lub stacje, aby zwiększyć zainteresowanie mieszkańców miasta i ułatwić im korzystanie z tego środka transportu. Warto budować w późniejszej rozgrywce, kiedy mamy już dostatecznie dużo pieniędzy, aby zainwestować w całą infrastrukturę. Jako, że służą tylko do przerzucania ludzi, to gałąź nie powinna być twoim priorytetem. Samoloty z czasem stają cię coraz droższe, jednak mają bardzo niski koszt utrzymania co w połączeniu z szybkością i dużymi zarobkami, może być bardzo opłacalne.