Taktyka | Podstawy rozgrywki | Total Club Manager 2005 poradnik Total Club Manager 2005
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
Taktyka to bardzo ważny element, który, jeśli dobrze go przemyślimy, może nam przynieść korzystny rezultat nawet z potencjalnie silniejszym rywalem. Każdemu zawodnikowi możemy przydzielić indywidualne rozkazy, ale także powinniśmy ustalić taktykę dla całego zespołu. Dzieli się ona na dwie podgrupy: kiedy drużyna jest w posiadaniu piłki i kiedy jej nie posiada . Takie elementy, jak podania, dośrodkowania czy kontrataki, ustalamy w oparciu o status drużyny względem ich. Zawsze najlepiej jest wybrać takie zagrania, które drużyna opracowała najlepiej. Z drugiej strony, jeśli współczynnik, np. przy podaniach mieszanych , wynosi co najmniej 3, nie trzeba stawiać na monotonne i łatwe do rozpracowania przez przeciwnika podania krótkie . Możemy wybrać rozgrywającego (playmakera ), który będzie odpowiedzialny za tworzenie akcji. Najlepiej w tej roli sprawdzają się pomocnicy, playmaker'em może zostać również obrońca. Musi to być jednak bardzo dobry gracz, lider drużyny, który dużo widzi na boisku.
Taktyka gry w momencie, kiedy nasza drużyna jest w posiadaniu piłki opiera się o trzy parametry:
Konstruowanie akcji - ustalamy, w jaki sposób konstruowane będą nasze ataki, w oparciu o preferowany styl gry oraz indywidualne umiejętności zawodników.
Odległość strzału - parametr wyznaczający maksymalną odległość od bramki, z jakiej nasz zawodnik może oddać strzał. Domyślna odległość to 25 metrów i myślę, że jest ona optymalna dla każdej drużyny. Można ją jednak dowolnie korygować.
Styl gry - decydujemy, czy nasza drużyna wychodzi do meczu z nastawieniem defensywnym, czy ofensywnym. Na spotkania z silniejszym od nas rywalem zalecam wybrać styl defensywny i nastawić się na kontrataki, natomiast gdy czeka nas mecz ze słabym przeciwnikiem, możemy śmiało rozkazać naszym zawodnikom grę ofensywną.
Jeżeli chcemy poznać taktykę przeciwnika, możemy wysłać zwiadowcę (Scout ), aby zdał nam relację z przedmeczowych ustaleń w obozie przeciwnika. Po takiej informacji będziemy mogli lepiej opracować naszą taktykę.
Taktyka gry bez piłki:
Ustalamy styl gry w defensywie oraz momenty, w których nasza drużyna ma zacząć stosować pressing. Oprócz tego możemy zdecydować się na pułapki ofsajdowe. Obrońcy będą wtedy grać w linii, starając się złapać napastników drużyny przeciwnej na spalonym. W połączeniu z jednym ze skrajnych stylów defensywnych (opanowanie sytuacji lub pressing) może dać to naprawdę dobre efekty. Przed wprowadzeniem takiej taktyki należy ją jednak przećwiczyć na treningach, ustalając ją jako jeden z celów treningowych.
Motywacja
Jeżeli mecz, który mamy właśnie rozegrać jest kluczowy dla naszej drużyny (bywa tak często w spotkaniach na szczycie tabeli w końcowej fazie sezonu lub w rozgrywkach europejskich) możemy mu nadać status najważniejszego spotkania w sezonie . Zawodnicy będą wtedy walczyć o każdą piłkę na boisku, nawet pomimo zmęczenia. Istnieją jeszcze inne sposoby na zmotywowanie drużyny - premia za wygraną lub dzień wolnego. Musimy pamiętać, aby korzystać z tych udogodnień rzadko i tylko w naprawdę ważnych meczach.
Determinacja
Poziom determinacji na przestrzeni całego meczu możemy dowolnie konfigurować. Największy przydaje się jednak w końcówce, dlatego powinniśmy ustawić go tak, aby przez ostatnie 15-cie minut każdej połowy był on największy. W dodatku możemy zdecydować, aby poziom determinacji wzrósł po utracie bramki. Musimy jednak uważać na poziom morale. Jeśli jest on niski, nie ryzykujemy wysokiego stanu determinacji.