Koszenie | Uprawa pola w Symulator Farmy 2011 poradnik Symulator Farmy 2011
Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2019
Koszenie
Dojrzewanie zboża
091
| 092
|
Okres pomiędzy zasiewem, a zbiorami nie jest krótki - zboże nie rośnie w mgnieniu oka. Po zasiewie na jednym z pól dobrze jest przenieść się z pracami na kolejne nie zapominając jeszcze o nawożeniu go. Nie obawiaj się, że skosisz niedojrzałe zboże - gra ci taką możliwość blokuje (żniwiarka nie będzie takiego zboża kosić). Istnieje kilka faz wschodzenia zboża. Co więcej zboże wschodzi obszarami - najczęściej w takiej kolejności w jakiej je zasiałeś. Gotowość zboża do żniw łatwo dostrzec: obrazki przedstawiają zboża niedojrzałe (po lewej stronie obrazków) z już dojrzałymi (po prawej) - to jęczmień [091] oraz kukurydza [092]. Zboże po prawej stronie obrazków jest już gotowe do koszenia, reszta zasiana na tym samym polu wkrótce także będzie.
Żniwa
Tempomat: 4 (prędkość żniwna)
Zatrudnienie pracownika: TAK
Gdy zboże jest dojrzałe możesz przystąpić do koszenia. Pamiętaj, że jęczmień, rzepak i pszenicę możesz kosić kombajnami:
- Lizard Sovereign 58 ze Żniwiarką do niego,
- Lizard 7210 ze Żniwiarką do niego,
- Deutz 5465 H ze Żniwiarką do niego,
- Deutz 5695 HTS ze Żniwiarką do niego,
- Deutz 7545 RTS ze Żniwiarką do niego.
Najważniejszą kwestią przy wyborze kombajnu jest szerokość żniwiarki.
Do koszenia kukurydzy musisz użyć kombajnu Deutz 7545 RTS z Przystawką do kukurydzy do niego. Ostatniej maszyny - Sieczkarni Krone Big X 1000 z Przystawką do kukurydzy do niej - używa się do zbioru kukurydzy, ale nie z przeznaczeniem na sprzedaż, tylko jako pożywienie dla hodowanych krów.
093
| 094
|
Udaj się kombajnem na pole z dojrzałym zbożem i ustaw się na jego skraju [093] - tak jak wcześniej w przypadku orania, zasiewu etc. Musisz opuścić żniwiarkę ("V"), a następnie ją włączyć ("J") - możesz także od razu ją włączyć, a automatycznie się opuści. Zboże kosi się z prędkością "4" na tempomacie (lub "2"). Ruszaj i staraj się jechać tak by żniwiarka obejmowała jak najszerzej nieskoszone zboże oraz jednocześnie, aby nic nie pomijała. W momencie gdy tylko żniwiarka rozpocznie koszenie w prawym-dolnym rogu ekranu pojawi się ikonka koszonego zboża, a drugi pasek od dołu prezentujący wypełnienie zbiornika maszyny zacznie się napełniać [094]. Pamiętaj, że gdy w zbiorniku znajdzie się choćby najmniejsza ilość danego rodzaju zboża nie będziesz mógł tym kombajnem kosić innego rodzaju dopóki nie opróżnisz jego zbiornika - nie można mieszać w jednym zbiorniku dwóch rodzajów zboża (to samo dotyczy zresztą wywrotek).
095
| 096
|
Kombajn koszący jęczmień, rzepak bądź pszenicę pozostawia za sobą słomę [095]. Ponieważ zbiorniki kombajnów mają ograniczoną pojemność na zboże w pobliżu musisz mieć naszykowany ciągnik wraz z wywrotką [096].
097
| 098
|
Jeśli podczas koszenia zbiornik kombajnu się wypełni maszyna będzie jechać dalej, ale nie będzie już kosić. Musisz się zatrzymać, najlepiej cofnąć się do miejsca gdzie koszenie przerwano, a następnie wyciągnąć rurę wyładowacza ("B"). W momencie korzystania z zatrudnionego pracownika, gdy zbiornik się wypełni, pracownik zatrzyma kombajn i wysunie rurę wyładowacza.
Teraz musisz podjechać pod nią ciągnikiem z wywrotką, a zrzut zboża dokona się automatycznie [097]. Jeśli kombajn prowadzi zatrudniony pracownik schowa on rurę wyładowacza i będzie kosić dalej. Jeśli ty sam zajmujesz się koszeniem odjedź traktorem tak by ci nie przeszkadzał, a następnie schowaj rurę wyładowacza i koś zboże dalej od miejsca gdzie skończyłeś. W przypadku zatrudniania pracownika możesz także podczas koszenia odbierać na wywrotkę zboże - wystarczy, że jadąc ciągnikiem będziesz poruszał się równo z kombajnem (w tym celu także użyj tempomatu "4").
Zapewnienie sobie lepszego kombajnu jest bardzo czasochłonne - te maszyny są naprawdę bardzo drogie. Zanim go zakupisz [098] musisz uzbroić się w dużo cierpliwości i korzystać z tego co aktualnie jest dostępne.
099
| 100
|
Najbardziej wydajne jest stosowanie kombajnów o jak najszerszej żniwiarce do koszenia [099] oraz ciągników z dużą wywrotką do odbierania zboża [100].
101
| 102
|
Pamiętaj, że aby skosić kukurydzę musisz użyć kombajnu Deutz 7545 RTS z Przystawką do kukurydzy do niego [101]. Zrzut następuje tak samo jak w przypadku pozostałych trzech rodzajów zbóż [102].
103
| 104
|
Zrzut z kombajnu może następować tylko do wywrotek - nie możesz dokonać zrzutu bezpośrednio do zbiorników na farmie [103]. Pamiętaj, że koszenie nie jest możliwe podczas opadów deszczu bądź gradu [104] - zawsze sprawdzaj prognozę pogody w swoim palmtopie.