Schronienie w Rust poradnik Rust - przewodnik przetrwania
Ostatnia aktualizacja: 4 października 2022
Podstawą podczas budowy domu jest jego projekt. Dobry pomysł to połowa sukcesu. Ważne by nasz dom nie był zwykłym kwadratem wielkości 1x1. Początkujący gracze najczęściej zaczynają od prowizorycznego domku, który możemy wykonać z małej ilości samego drewna i postawić w każdym miejscu bez budowania drewnianego podestu, który potrzebny jest przy budowie domu powstającego od zera. Takie rozwiązanie zapewnia nam przetrwanie kilku nocy chroniąc się przed dzikimi zwierzętami oraz ludźmi. Do domku przedstawionego powyżej na zdjęciu tworzymy drzwi, które możemy zamknąć na dowolny kod przez nas wymyślony. Jednak takie schronienie nie zdaje egzaminu na dłuższą metę, ponieważ jest łatwym celem do zniszczenia przez innych graczy. By go zniszczyć napastnik nie potrzebuje przedmiotów takich jak ładunki wybuchowe czy granaty, lecz samą broń białą, dzięki której przedostanie się do środka.
Powyższe zdjęcie domu przedstawia zaawansowaną budowlę pozwalającą nam przetrwać znacznie dłużej niż kilka dni. W grze prowadzone są częste tzw. "najazdy" na graczy. Wtedy bardziej doświadczeni gracze wybierają się w większych grupach do danego obiektu najczęściej z ładunkami wybuchowymi, przez co mogą dostać się do wnętrza domu. Przykładowo ścianę drewnianą oraz drzwi można zniszczyć za pomocą jednego ładunki C4. Dlatego ważnym rozwiązaniem jest budować domy większe niż 4x4 a gromadzone przedmioty w skrzyniach najlepiej umieszczać na wyższym piętrze niż parter. W tym wypadku mamy większe szansę na to, by nasze łupy nie zostały skradzione. Najlepszym rozwiązaniem jest stawianie metalowych drzwi, które są znacznie trudniejsze do zniszczenia.
Wewnątrz domu nie należy zostawiać wolnych przestrzeni bez ścian, gdyż znacznie ułatwi to przedostanie się do poszczególnych pomieszczeń potencjalnym włamywaczom. Na zdjęciu powyżej przedstawione jest wnętrze domu zrobione w tzw. "krzyż", dzięki czemu by dostać się do każdego pomieszczenia musimy przejść przez drzwi. Ponadto możemy budować kilku piętrowe posiadłości oraz na wyższych piętrach umieszczać skrzynie do przechowywania materiałów, które będą tam bezpieczne. Wokół domu warto też postawić ogrodzenie z ostrych drewnianych pali. Mamy do wyboru wysoki oraz niski ostrokół. Wysoki stanowi pewniejszą ochronę, niski zaś możemy stawiać w drugiej kolejności, jako dodatkowe zabezpieczenie. W trakcie budowy ogrodzenia stawiamy także podnoszoną bramę, która umożliwi nam wychodzenie z naszego terytorium.