Rust: Schematy i badania poradnik Rust - przewodnik przetrwania
Aby umożliwić sobie tworzenie nowych przedmiotów w Rust, musicie je zbadać, wydając złom. Z tej strony poradnika dowiecie się, jak pozyskiwać nowe schematy, dzięki którym skonstruujecie broń, odzież czy ulepszenia pojazdów. Informacje tu zawarte są aktualne w roku 2022.
Ostatnia aktualizacja: 4 października 2022
W tym miejscu dowiecie się, jak prowadzić badania i odkrywać nowe schematy w Rust. Poznacie różnice między badaniami na Stole roboczym (Workbench), a Stole badawczym (Research table) oraz dowiecie się, jak dzielić się schematami.
- Ogólne zasady
- Odkrywanie schematów na Stole roboczym (Workbench)
- Odkrywanie poprzez Stół badawczy (Research table)
Ogólne zasady
Rust pozwala na tworzenie prostych przedmiotów z poziomu ekwipunku. Jednak bardziej złożone konstrukcje i elementy wymagają użycia Stołu roboczego. Dostępne są 3 poziomy stołów, przy czym by wybudować każdy kolejny, musicie stworzyć go z użyciem stołu niższego poziomu. By wykonać coś z użyciem stołu warsztatowego, wystarczy obok niego stać.
Gdy tworzenie przedmiotu zostanie dodane do kolejki, możecie oddalić się od stołu. Stojąc przy nim otrzymujecie jednak bonus do szybkości tworzenia (im wyższy poziom stołu, obok którego stoicie, tym lepszy bonus.
Odkrywanie schematów kosztuje Złom (Scrap). Aby odblokować kolejny schemat na drzewku, musicie spełnić wcześniejsze wymagania. Koszt badań waha się w zależności od przydatności / zaawansowania danego przedmiotu. W zależności na jakim stole odblokowujecie schemat, na tymże stole (poziom) będziecie musieli go wykonać, przy czym możecie budować schematy 1 poziomu na stole 2 poziomu.
Odkrywanie schematów na Stole roboczym (Workbench)
Wchodząc w interakcję ze stołem i patrząc w dolny prawy fragment ekranu, zobaczycie zielony przycisk. Otworzy się drzewko badań. Możecie przeglądać i sprawdzać wszelkie przedmioty, jakie można odkryć na danym poziomie stołu warsztatowego - oznacza to, że w grze do odblokowania macie przedmioty z 3 drzewek na każdym ze stołów.
Odkrywanie poprzez Stół badawczy (Research table)
Stół badawczy umożliwia pozyskiwanie schematów w nieco inny sposób niż badanie na stole warsztatowym. Możecie umieścić tu znaleziony przedmiot i pozyskać jego schemat.
Zalety:
- Brak konieczności badania całej gałęzi technologicznej w drzewku badań, by zdobyć schemat,
- Po takim badaniu otrzymacie schemat w formie przedmiotu do przebadania - możecie takim przedmiotem podzielić się ze znajomym lub sprzedać go.
Wady:
- Utrata badanego przedmiotu,
- Wysoki koszt badania,
- Długi czas badania,
- Zdobyty schemat będzie widoczny na drzewku technologicznym. Nie umożliwi on jednak kontynuacji badań, jeśli nie zostanie zbadany jego poprzednik (jak na zdjęciu poniżej - nie będziecie w stanie zbadać przedmiotu 2, dopóki nie zbadacie przedmiotu 1).