No Man's Sky: Porady na start No Man's Sky poradnik, solucja
Pierwszy raz gracie w No Man's Sky? Na tej stronie poradnika znajdziecie kilka przydatnych porad dotyczących podstawowych surowców, miejsca do lądowania, multinarzędzia czy cennyc pierwiastków.
Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2024
W poradniku do No Men's Sky nie mogło zabraknąć przydatnych porad na start. Dzięki naszym wskazówkom dowiecie się od czego zacząć grę w tym ciągle zmieniającym się wszechświecie. Porady dotyczą też najnowszych aktualizacji NEXT i ENDURANCE.
- Pilnujcie funkcji życiowych
- Nie przejmujcie się brakiem podstawowych surowców
- Skanujcie wszystko - to podstawa
- Poszukajcie dobrego miejsca na lądowanie
- Zwiększajcie ilość miejsc w ekwipunku
- Róbcie autozapis
- Nie dopuszczajcie do przegrzania się multinarzędzia
- Szukajcie monolitów
- Zbierajcie kamienie Atlasa
- Sprzedawajcie cenne pierwiastki
Pilnujcie funkcji życiowych
Nie zostawiajcie gry samej sobie na dłużej. Przebywanie na planecie zużywa energię systemu podtrzymywania życia, który należy regularnie ładować paliwem. Jeśli pozwolimy energii na wyczerpanie się, nasza postać zginie. Ponadto, warunki pogodowe na planetach mogą się zmieniać i, na przykład nocą, temperatury mogą znacząco spaść, a w ciągu dnia spotkają nas gwałtowne burze, przez które nasza postać może przebywać na zewnątrz znacznie krócej niż zazwyczaj. Jeśli chcemy zostawić na chwilę grę, bezpieczniej jest to zrobić w kokpicie swojego statku kosmicznego.
Nie przejmujcie się brakiem podstawowych surowców
Każda planeta jest bogata w węgiel, cynk, żelazo i któreś z paliw, nigdy nie zdarzy się więc, że z powodu złego zarządzania surowcami nie będziecie w stanie jej opuścić - w najgorszym wypadku zostaniecie zmuszeni do żmudnej podróży na pieszo w celu uzupełniania zapasów.
Nie opłaca się nadmiernie chomikować zasobów innych niż paliwo - co zdobędziemy na powierzchni planety, a nie jest nam akurat potrzebne do ulepszenia czy naprawy, lepiej jest sprzedać z zyskiem niż zapełniać tym bezcenne miejsce w ekwipunku w oczekiwaniu, aż okaże się przydatne, albo ktoś zaoferuje o kilka procent lepszą cenę. Prędzej czy później i tak znowu natraficie na ten pierwiastek. A nawet jeśli nie, to możecie go kupić za kredyty - przy regularnych sprzedażach zbiorów i tak szybko zbierzemy dość pieniędzy, by zakupy pojedynczych pierwiastków stały się nieodczuwalne dla portfela.
Skanujcie wszystko - to podstawa
Skaner jest źródłem bardzo cennych informacji. Na podstawie koloru znacznika jesteście w stanie ustalić, co znajduje się w danym miejscu. Czerwony znacznik oznacza izotop (czyli różnego rodzaju paliwo), żółty to tlenek (najczęściej cynk), niebieski to krzemian (zazwyczaj platyna), natomiast biały prowadzi do któregoś ze znacznie rzadszych, zazwyczaj wiele wartych na rynku pierwiastków, jak glin czy złoto albo do skrzynki z przedmiotem. Fioletowy kolor symbolizuje kamień wiedzy pozwalający na naukę jednego słowa w języku obcych, natomiast ciemnozielony kolor ze znakiem zapytania zazwyczaj prowadzi do obozów z nadajnikami bądź budynków.
Również w przestrzeni kosmicznej warto korzystać ze skanera. Bardzo często pozwala on na odkrycie złóż minerałów, placówki handlowej, wraku czy fabryki na planecie i oszczędzenie czasu na poszukiwanie dogodnego miejsca do lądowania.
W oknie mapy galaktyki możemy wykonać skan, który ujawni nam systemy i planety odkryte przez innych graczy w pobliżu oraz nasze własne odkrycia, co pozwala na powrót do wcześniej odwiedzonych miejsc.
Przeanalizowanie niektórych latających stworzeń za pomocą wizjera może okazać się niemożliwe. W takim wypadku wystarczy zestrzelić takiego zwierza i przeskanować jego ciało.
Poszukajcie dobrego miejsca na lądowanie
Gdy lecicie na planetę, dobrze jest poszukać odpowiedniego punktu lądowania zamiast wybierać na chybił-trafił. Jeśli uda nam się wylądować w pobliżu budynku umożliwiającego handel, zaoszczędzicie czas na wycieczki w kosmos i z powrotem.
Czasem możecie natrafić na wrak statku kosmicznego. Jest to okazja na darmową zmianę pojazdu na lepszy, należy jednak pamiętać, że w nowym wehikule większość podzespołów będzie uszkodzona i wprawienie machiny w ruch może okazać się bardzo czasochłonne - na tyle, że koniec końców bardziej opłacalne może okazać się jednak zakupienie nowej, w pełni sprawnej maszyny na stacji kosmicznej.
Zwiększajcie ilość miejsc w ekwipunku
Początkowo Wasz kombinezon będzie miał jedynie 24 sloty. Już po kilku godzinach gry, sloty te zostaną zapełnione i zacznie Wam brakować miejsca na nowe rzeczy. Możecie wtedy przerzucić niektóre przedmioty do swojego statku lub wybudować kontener i przechowywać w nim najcenniejsze zdobycze. Wykupowanie dodatkowych slotów w kombinezonie odbywa się na stacjach kosmicznych.
Najprostszy sposób na rozwiązanie problemu z niedoborem miejsca w ekwipunku to zdobycie w ramach postępów fabularnych karty dostępu Atlaspass w. 1. Dzięki niej na każdej stacji kosmicznej (które znajdują się w każdym systemie) możecie jednorazowo dokupić jeden dodatkowy slot na przedmioty. Po odwiedzeniu kilkunastu systemów problem braku miejsca staje się dzięki temu znacznie mniej dokuczliwy. Jeśli nie macie jeszcze Atlaspass, to musicie uważnie zwiedzać planety - czasem okazja do zwiększenia pojemności pojawia się przy punktach orientacyjnych.
Karty dostępu Atlaspass w2 oraz w3 można zyskać jedynie poprzez przeczesywanie budynków oraz rozmowy z obcymi w poszukiwaniu planów nowych technologii. Plany, jakie otrzymujecie po rozwiązaniu łamigłówek dialogowych są losowe, ale za każdym razem istnieje niewielka szansa, że otrzymacie właśnie tę "recepturę". Placówki produkcyjne i opuszczone budynki na powierzchni planet są dobrym punktem zaczepienia.
Róbcie autozapis
Złe odpowiedzenia na łamigłówkę podczas interakcji z obcym, terminalem lub monolitem sprawia, że tracicie swoją szansę i nie możecie ponownie spróbować. Można obejść to ograniczenie poprzez wczytanie ostatniego zapisu gry.
Za każdym razem gdy wyjdziecie ze swojego statku, utworzy się autozapis. Możecie też nosić przy sobie specjalne urządzenie do zapisywania rozgrywki (które będzie jednak zajmować cenne miejsce w ekwipunku) lub zapisywać grę przy napotkanych punktach zapisu.
Nie dopuszczajcie do przegrzania się multinarzędzia
Nigdy nie dopuszczajcie do przegrzewania się promienia wydobywczego. Kiedy pasek nagrzania staje się czerwony, wystarczy na sekundę puścić spust i natychmiast będziecie mogli pracować dalej. Oszczędza to wiele czasu marnowanego na schłodzenie się multinarzędzia.
Szukajcie monolitów
Monolity są cennym źródłem ulepszeń ekwipunku oraz wiedzy na temat języków obcych. Te monolity, które dają nam łamigłówki do rozwiązania zawsze wynagradzają nas planami nowej technologii albo nawet nowym multinarzędziem. Miejsca te będą zaznaczone fioletową ikoną po zeskanowaniu terenu.
Zbierajcie kamienie Atlasa
Nie sprzedawajcie kamieni Atlasa, jeśli podążacie jego ścieżką. Podczas wizyty w ostatnim Interfejsie Atlasa, będziecie potrzebowali 10 kamieni, aby stworzyć nową gwiazdę w galaktyce.
Ścieżka Atlasa jest nieco dłuższa pod względem odległości, ale jednocześnie łatwiejsza i szybciej pozwoli na dotarcie do rdzenia galaktycznego, dzięki zasobom jakich dostarcza.
Sprzedawajcie cenne pierwiastki
Znajdując się na planecie bogatej w bardzo rzadkie pierwiastki, warto zapełnić nimi inwentarz kombinezonu i naszego statku, aby zbić fortunę na najbliższej stacji kosmicznej czy w placówce handlowej.
Przebywając na stacjach kosmicznych warto sprawdzić ceny skupu różnych pierwiastków, zanotować, które sprzedają się dużo powyżej galaktycznej średniej i bez opuszczania tego systemu wybrać się na pobliskie planety w celu ich wydobycia. Można również zarobić bez opuszczania stacji - wystarczy kupować te materiały od innych obcych i sprzedawać w pobliskim terminalu.