Mr Prepper: Zdrowie, zmęczenie, przygotowanie Mr Prepper poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia 2021
Ta strona poradnika zapozna cię z działaniem mechanizmu głodu - zdrowia oraz zmęczenia i przygotowania w grze Mr Prepper. Dowiesz się, jak je regenerować, co się może stać w przypadku ich utraty oraz jakie premie możesz z nich otrzymać.
W grze Mr Prepper nasz bohater posiada trzy statusy widoczne w górnej części ekranu: zmęczenie, zdrowie/głód i wskaźnik Przygotowania pośrodku.
Zmęczenie
Zmęczenie jest najmniej istotnym parametrem w grze. Jeśli wyczerpiesz całą energię, nadal możesz pracować i wykonywać wszystkie dotychczasowe działania. Wyczerpanie fizyczne wpłynie na szybki spadek Przygotowania, które zaś doprowadzić może do omdlenia.
Zmęczenie zregenerujesz na trzy sposoby: zjadając suszone owoce guarany (wysuszysz je w Suszarce, którą odblokujesz na 2 poziomie Warsztatu), lub pijąc napój z guarany (ten zaś utworzysz na kuchence z suszonych owoców guarany). Trzeci darmowy sposób, to po prostu drzemka na łóżku/kanapie oraz sen w nocy.
Owoce guarany możesz zebrać w lesie na 3 poziomie lub uprawiać w Donicy (dostęp na 2 poz. Warsztatu).
Głód / zdrowie
Głód i zdrowie w grze Mr Prepper są jednoznaczne. Jedyny sposób odnawiania paska zdrowia to spożywanie posiłków. Poziom zdrowia spada wraz z upływem czasu, szczególnie w czasie nocy.
Utrzymanie na poziomie +50% paska zdrowia oraz zmęczenia pozwala na 50% szybsze wykonywanie przedmiotów.
Spożywać możesz produkty surowe, posiłki przygotowane na kuchence oraz pożywienie w puszkach, które możesz znaleźć w świecie gry. Na początek najłatwiejszym źródłem pożywienia będą jagody oraz produkty wychodowane w ogródku. W grze nie występuje śmierć głodowa. Niski poziom głodu po prostu znacząco wpływa na obniżenie Przygotowania - to zaś prowadzić może do omdlenia. Spożywanie starego jedzenia lub czasami w przypadku jedzenia surowego mięsa, możesz uzyskać negatywny status zatrucia, przyspieszający spadek Przygotowania.
Jedzenie traci przydatność do spożycia z czasem, nawet te, które przygotujesz w puszkach lub słoikach lub wysuszone (lecz znacznie później). Aby opóźnić starzenie się pokarmów:
- Przetrzymuj je w lodówce;
- jedzenie (szczególnie takie jak jagody) możesz "odświeżyć" dorzucając do kupki starych owoców trochę świeżych (lub dowolnego innego pokarmu);
- w późniejszym etapie rozgrywki (najwyższy poziom Warsztatu) nabędziesz zamrażarkę, w której jedzenie się nie psuje (chyba, że zabraknie prądu i urządzenie nie będzie działać);
- staraj się przetrzymywać produkty nieprzetworzone - gdy ich trwałość dobiega końca odzyskają ją one po przetworzeniu na nowe danie.
Wskazówka: wybierając posiłek z ekwipunku, kliknij na nim PPM i wybierz Wyposaż, by przypisać go do klawiszy szybkiego dostępu (1-4) - pomoże ci to szybko odnowić zdrowie, szczególnie w trakcie starć z przeciwnikami - dostępne dopiero, gdy pozyskasz Plecak.
Przygotowanie
Widoczny u góry ekranu po środku, półokrągły bordowy pasek reprezentuje Przygotowanie. Jest to wyznacznik tego, jak bohater czuje się przygotowany na czarną godzinę. Zarazem jest najistotniejszym z trzech parametrów
Domyślnie poziom paska spada. Rośnie głównie, gdy tworzysz, eksplorujesz oraz podczas snu. Różne statusy także wpłyną na to, jak szybko spada twoje przygotowanie. Może być to nadmierny głód, zatrucie pokarmowe od nieświeżego pożywienia, czy negatywna kontrola inspekcji. Najedź kursorem na status, by poznać jego efekty. Poziom Przygotowania wzrasta także gdy przeczytasz świeżą gazetę, która co kilka dni pojawia się przed twoimi drzwiami - warto wykorzystać ją na czarną godzinę.
Jeśli twoje przygotowanie spadnie do zera, także omdlejesz, jak w przypadku zmęczenia. Gdy się obudzisz, wrócisz na początek lokacji, w której zemdlałeś. Minie także losowa ilość czasu - od kilku godzin do nawet kilku dni.