Gran Turismo 7: Porady na start Gran Turismo 7 poradnik, najlepsze porady
Ta strona poradnika do gry Gran Turismo 7 zawiera zestaw porad na start dotyczących m.in. jazdy, awansowania w grze czy rozgrywania trybu kariery.
Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2022
Na tej stronie poradnika do Gran Turismo 7 możecie znaleźć porady na start przygotowane z myślą o osobach rozpoczynających przygodę z tą grą. Zamieszczone poniżej wskazówki i podpowiedzi dotyczą m.in. podstaw sterowania, zaliczania rozdziałów kariery, tuningowania aut czy unikania częstych błędów.
- Nie śpieszcie się z kupowaniem nowych pojazdów
- Zapoznajcie się ze wszystkimi dostępnymi kamerami
- Poprawiajcie osiągi i PP posiadanych aut, by lepiej radzić sobie w wyścigach
- Nie odkładajcie na później licencji B i A
- Tryb Praktyka na torze jest idealny do poznawania nowych tras
Nie śpieszcie się z kupowaniem nowych pojazdów
W Gran Turismo 7 dostępnych jest wiele ciekawych pojazdów - zarówno nowych, jak i klasycznych czy bardzo unikalnych. Zachęta do kupowania ich jest ogromna, ale powinniście wstrzymać się z nieprzemyślanymi decyzjami żeby nie marnować niepotrzebnie kredytów. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że co najmniej kilkadziesiąt aut możecie otrzymać w grze za darmo. Pojazdy są przede wszystkim nagrodami za zaliczanie kolejnych rozdziałów trybu kariery, ale możecie je też zdobywać m.in. za zaliczanie licencji oraz misji i jako nagrody z losowań z biletów (niestety szanse na otrzymanie auta są w tym przypadku niewielkie).
Drugim powodem do wstrzymania się z zakupami jest to, że podczas awansowania w karierze otrzymuje się zazwyczaj pojazdy przydatne do rozegrania kolejnych rozdziałów. Rzadko pojawia się więc potrzeba żeby zakupić coś spoza tej puli. Powinniście odkładać kredyty na zakup droższych pojazdów, których jest w grze niestety sporo - mogą to być m.in. super i hypercary, koncepty Vision Gran Turismo czy maszyny sportowe z kategorii Gr.1-4. Mogą się one Wam przydać do dalszego budowania kolekcji oraz w trybie multiplayer.
Zestawienie wszystkich pojazdów do odblokowania za darmo znajdziecie na osobnej stronie Lista samochodów z nagród.
Zapoznajcie się ze wszystkimi dostępnymi kamerami
W Gran Turismo dostępne są 4 różne kamery. Może się wydawać, że to mało, ale większość z nich ma jakieś praktyczne zastosowania. Powinniście postarać się spędzić trochę czasu z nimi żeby poznać ich wady i zalety. Może też zdarzyć się tak, że konkretna kamera przyda się w konkretnym rodzaju wyścigu, np. podczas ścigania się w godzinach nocnych czy przy silnym deszczu utrudniającym widoczność.
Najlepsza naszym zdaniem jest kamera ze zderzaka, dzięki której trasa jest wyświetlana na pełnym ekranie i nie jest przez nic zasłaniana. Dodatkowo przy tym ustawionym widoku macie na ekranie ogromne lusterko wsteczne. Kamera z kabiny samochodu zapewnia najlepsze wrażenia, ale niestety jest w stanie ograniczać widoczność, szczególnie jeśli prowadzicie samochód z niewielką przednią szybą oraz szerokimi słupkami A utrudniającymi precyzyjne pokonywanie zakretów.
Więcej informacji o dostępnych kamerach i naszych rekomendacjach znajdziecie na stronie Wybór optymalnej kamery.
Poprawiajcie osiągi i PP posiadanych aut, by lepiej radzić sobie w wyścigach
Dla przypomnienia PP to parametr opisujący ogólną "wydajność" samochodu - im wyższe PP, tym lepiej powinniście radzić sobie w tych samych wyścigach. Każdy samochód ma "startowy" parametr PP, ale możecie go zwiększać dzięki odwiedzaniu sklepu tuningowego i kupowaniu nowych części.
W trybie kariery możecie napotykać dwa główne rodzaje wyścigów i mistrzostw:
- Zawody bez limitu PP - mają one rekomendacje odnośnie wielkości tego parametru, ale możecie ją swobodnie przekraczać i używać aut znacznie szybszych i lepszych od zalecanych.
- Zawody z limitem PP - są one trudniejsze, bo musicie w taki sposób stuningować auto żeby zbliżyć się do maksymalnego limitu PP, ale go nie przekroczyć. Oznacza to konieczność lepszego planowania zakupu części żeby zaopatrzyć się w najbardziej pożyteczne i jednocześnie nie przesadzić z tuningiem.
Więcej porad i wskazówek znajdziecie na osobnej stronie Tuningowanie aut i ich ustawienia.
Nie odkładajcie na później licencji B i A
Licencje krajowa B (National B) oraz krajowa A (National A) są dwoma spośród pięciu ich dostępnych kategorii. Menu Centrum licencji (Licence Centre) odblokujecie już po przystąpieniu do menu 2 trybu kariery. Powinniście z własnej inicjatywy postarać się zaliczyć wszystkie wyzwania licencji B oraz A, bo stanie się to obowiązkowe w określonych momentach kariery i dobrze jest wyprzedzić ten wymóg. Zajęcie się licencjami pozwoli Wam przede wszystkim poznać podstawy sterowania w najczęstszych rodzajach sytuacji (różne typy zakrętów i pojazdy z różnym napędem). Dodatkowo będziecie mogli odblokować 2 lub 4 darmowe pojazdy (zdobycie 100% brązu i 100% złota), które mogą przydać się w dalszych zmaganiach.
Licencje IB, IA oraz Super są dla odmiany opcjonalne i zainteresowanie się nimi nie jest wymagane do ukończenia trybu kampanii. Mogą one Was jednak nauczyć bardziej złożonych kwestii i podnieść jeszcze bardziej Wasze umiejętności. Umożliwiają one też odblokowanie łącznie 6 kolejnych darmowych aut. Polecamy spróbować rozegrać każde z wyzwań na długo przed dokończeniem kariery.
Na osobnej stronie Licencje B i A znajdziecie omówienie wyzwań dwóch początkowych licencji, a także informacje o bonusowych pojazdach do odblokowania.
Tryb Praktyka na torze jest idealny do poznawania nowych tras
W GT7 dostępna jest duża liczba tras, przy czym spora ich część jest unikalna dla kolejnych części tej serii i możecie w rezultacie mieć z nimi pierwszą styczność lub słabo pamiętać je z poprzednich odsłon Gran Turismo. Dla każdego toru dostępny jest tryb Praktyka na torze (Circuit Experience), który możecie włączyć po wybraniu trasy z globusa.
Praktyka na torze umożliwia uczenie się poszczególnych sektorów danej trasy po to żeby zapamiętać wszystkie zakręty oraz wypracować sobie idealną linię wyścigową i nauczyć się optymalnych punktów hamowań. Po zapoznaniu się z sektorami możecie dodatkowo przejechać okrążenie toru na czas i sprawdzić ostatecznie swoje umiejętności. Korzystajcie z Praktyki na torze przede wszystkim dla trudniejszych i dłuższych torów, a także jeśli planujecie spędzić więcej czasu w multiplayerze grając z innymi osobami zamiast z AI.
Gra zaproponuje Wam zapoznanie się z Praktyką na torze po awansowaniu do menu 24 trybu kariery. Rozdział ten dokładniej omówiliśmy na stronie Menu 21-30.