Wymiana towarów | Inne | FarmVille poradnik FarmVille
Ostatnia aktualizacja: 7 października 2019
Wymiana towarów
Funkcja dostępna po przekroczeniu 15 poziomu trudności. Wbrew jej funkcji (Farmer's Market ) zabawa nie polega na handlu w pełnym tego słowa znaczeniu, a raczej na wymianie posiadanych towarów. Za nic tu się nie płaci, a można tylko zyskać.
Kiedy już osiągniesz wymagany level, w markecie (zakładki Buildings i Crafting ) pojawi się stragan (Market Stall ) o wartości 50.000 monet lub 20 banknotów Farm Cash. Zainwestuj w niego, a odblokujesz sobie możliwość gromadzenia owoców, warzyw i innych plonów do koszy. Tzw. buszle (Bushels ) pojawiają się losowo podczas typowego zbierania upraw i nie dotyczą jedynie sadzonek limitowanych.
Korzyści z posiadania buszli jest kilka. Przede wszystkim dodają one dodatkowy punkt mistrzowski przy zbiorach, choć tylko tych powiązanych z zawartością zasobnika. Nie da się ukryć, że to bardzo przybliża do wyspecjalizowania się w uprawie sadzonek. Więcej o tzw. Crop Mastery przeczytasz w innej części naszego poradnika. Aby zyskać taki bonus, potrzebny kosz trzeba jednak najpierw aktywować.
W tym celu przejdź do panelu marketu klikając Look Inside na straganie. W zakładce Use Bushels znajdziesz wszystkie posiadane buszle. Po wybraniu interesującego kosza i naciśnięciu Use , przez dwie godziny zbiory tej roślinki będą generowały dodatkowy punkt mastery . Czasu nie ma zbyt dużo, więc lepiej najpierw poczekać aż uprawa dojrzeje i dopiero wtedy aktywować buszlę. Wszak niektóre sadzonki mogą rosnąć nawet przez kilka dni. Co ważne, jeśli użyjemy kosza z myślą o roślinie, w której jesteśmy już mistrzami, zamiast wspomnianych punktów zyskamy dodatkowe doświadczenie.
To jednak tylko jedna z zalet korzystania z Farmer's Market . FarmVille jako gra społecznościowa, w akcję ze straganem dość mocno angażuje również sąsiadów. Za każdym razem gdy znajdziesz jakiś kosz, zostanie on bowiem automatycznie wystawiony na straganie. Wizytujący Cię znajomy będzie mógł wpaść na kramik i zgarnąć dla siebie buszle, co nie oznacza bynajmniej, że Ty ją stracisz. Przekażesz mu swego rodzaju gratisową kopię, a dodatkowo za to, że pomogłeś komuś w potrzebie, program zaoferuje Ci jeszcze nagrodę w postaci monet, paliwa bądź doświadczenia. Sam zdecydujesz co wybrać.
Niewykluczone, że, że również i Tobie czasem zabranie potrzebnych koszy ze żniwami. Wówczas nic nie stoi wówczas na przeszkodzie by samemu odwiedzić sąsiednich handlarzy, przechodząc do zakładki Get Bushels . Oferowane są tam zbiory innych zaprzyjaźnionych farmerów, przy czym dziennie od jednego można sobie wybrać maksymalnie 3 (sąsiad znowu ich nie traci). Ciekawostką jest fakt, że jeśli wybierzesz sobie kosz z roślinką, na którą nie masz jeszcze dość doświadczenia, zyskasz dwugodzinną licencję na jej posianie.
Warto także pamiętać o innych rzeczach. Po tym jak zebrana buszla trafi na wystawę, będzie ona dostępna dla znajomych przez okres 24 godzin. Czas ten jednak wydłuża się o dodatkowe 8 godzin za każdy wykształcony poziom Mastery . Jeśli więc przy przykładowych karczochach mamy dwie gwiazdki, stragan zostanie nimi wypełniony przez okres 40 godzin. Zakres mistrzostwa ma również istotny wpływ na liczbę koszy, które znajdujesz, bo każdy level oznacza jeden dodatkowy. Istnieje ponadto możliwość dokupienia kolejnych Market Stall (góra 5), ale poza pierwszym, wszystkie następne wymagają już posiadania określonej liczby znajomych lub rzucenia na stół Farm Cash.
Duże znaczenie ma jeszcze pojemność naszego sklepiku. Jeśli osiągnąłeś już limit (w momencie pisania poradnika wynosi on 100) i chcesz się pozbyć niepotrzebnych koszy by zrobić miejsce na nowe, możesz posłużyć się opcją Share (zakładka Use Bushels ). Wówczas uszczuplisz sobie ich zapasy rozdając je za friko swoim znajomym.
Jeśli nie masz wystarczającego poziomu by zarządzać koszami, a widzisz, że ktoś oferuje je na tablicy, mimo wszystko okaż zainteresowanie. Kosza nie dostaniesz, ale dodatkowe doświadczenie na pociechę jak najbardziej.
Farmer's Market umożliwia też zarządzanie artykułami wytworzonymi w specjalnych budynkach (piekarnia, winiarnia, spa). Służy do tego zakładka Get Goods , pod która napędzie produkty sąsiadów oraz Use Goods , gdzie zużywasz te posiadane. Więcej informacji o towarach znajdziesz w rozdziale poświęconym wyrabianiu produktów.