Farming Simulator 19: Rośliny okopowe - uprawa, porady Farming Simulator 19 porady, wskazówki
Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2020
Ziemniaki oraz buraki cukrowe należą do roślin okopowych. W Farming Simulator 19 cechują się bardzo wysokimi zbiorami, blisko 100 000l z hektara. Wymagają dodatkowo wykorzystania specjalnych maszyn, które nie należą do najtańszych i pojemnych przyczep, dlatego nie są to rośliny, które powinieneś uprawiać na początku gry. W tym rozdziale opisany zostanie proces uprawy i dostępne maszyny dla tych gatunków. Obie rośliny przed sadzeniem wymagają zoranego pola. Ziemniaków i buraków nie magazynujesz w silosach, a na ziemi, najlepiej pod wiatą. Załadunku dokonasz używając systemu pasów.
- Odpowiadając na pytanie: co sadzić na początek - ziemniaki czy buraki; zdecydowanie zacznij od buraków.
- W przeciwieństwie do kombajnów zbożowych, te mogę prawować podczas deszczu.
Ziemniaki
Ziemniaki sadzisz specjalną sadzarką, którą znajdziesz w zakładce Technologia uprawy ziemniaków: Gimme GL 420 lub GL 860 Comacta. Pierwszy model jest mniejszy i nie nawozi pola podczas sadzenia. Sadzarki te są dość powolne. Napełnisz je tradycyjnie: z palety z nasionami zakupionej w sklepie. Kolejną partię możesz uzupełnić przesypując do sadzarki ziemniaki z poprzedniego zbioru.
Zbiór ziemniaków odbywa się na jeden z dwóch sposobów: wykorzystaj kombajny podpięte do ciągnika: Grimme SE 260 lub ROPA Keiler 2. Omijaj pierwszy wymieniony model! Do działania bowiem potrzebuje on także nakładki na przód ciągnika: Grimme KS 75-4. Z tego powodu, że szerokość nakładki - która ma za zadanie ścinanie wystających części ziemniaka - jest szersza niż kombajnu zbierającego, pracownicy mają tendencję do omijania pasów z ziemniakami. Kombajn ROPA nie potrzebuje przedniej końcówki
Inna opcja zbioru ziemniaków, to wykorzystanie kombajnu samobieżnego: Grimme Varitron 470 Platinum Terra Trac - znajdziesz go w sekcji Pojazdów. Pojazd nie potrzebuje wykorzystania ciągnika do pracy i ma dwukrotnie większą powierzchnię zbioru i ponad dwukrotnie większą szybkość poruszania się (lecz taką samą pojemność magazynową). Jeśli zamierzasz inwestować w kartofle, jest to najlepsza i obowiązkowa pozycja na liście zakupów.
Buraki cukrowe
Buraki cukrowe są łatwiejsze i tańsze w uprawie niż ziemniaki, jednak zyski przez nie generowane również są mniejsze. Do zasadzenia buraków wystarczy dowolna sadzarka, i zorane pole.
Aby zebrać buraki z pola, tańszą opcją będzie zakupienie maszyn Grimme FT 300, którą zamontujesz na przedzie traktowa, i Grimme Rootster 604, która dołączana jest z tyłu. W porównaniu do kombajnów ziemniaczanych, ten pozbawiony jest wad - jest szybki i bezawaryjny, jeśli chodzi o użytkowanie go przez pracowników.
Kombajn samobieżny jest za to porównywalnie droższy, ale i bardzo wydajny. W zakładce Technologia uprawy buraków w sekcji Pojazdy znajdziesz aż trzy modele kombajnów: Ropa Panther 2 i Tiger 6 XL oraz Holmer Terra Dos T4-40. Różnią się pojemnością oraz szerokością nakładek do zbierania. Nakładki znajdziesz w Technologia uprawy buraków w sekcji sklepu: Narzędzia. Każda z maszyn ma odpowiadającą jej nakładkę. Wymienione kombajny sprawują się świetnie i niezawodnie, a praca z nimi to czysta przyjemność.
Dodatkowe maszyny, które znajdziesz w sekcji kombajnów samobieżnych, to ROPA Maus 5 oraz Holmer Terra Felis 3. Nie daj się zmylić - nie służą one do zbioru buraków, a jedynie podnoszenia ich z ziemi. Innymi słowy: buraki możesz magazynować na polu - zamiast jeździć ciągnikiem za kombajnem, wysypuj zbiory bezpośrednio na pole. Potem zbierzesz je do naczepy błyskawicznie wykorzystując tą maszynę. Jest to jednak narzędzie, które znajduje zastosowanie dopiero przy kilku-hektarowych polach.