Farming Simulator 19: Maszyny do obróbki pola Farming Simulator 19 porady, wskazówki
Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2020
W tym rozdziale opisane zostaną maszyny używane na polu do jego obróbki: przygotowania do zasiewu, nawożenia oraz siania i sadzenia. W Farming Simulator 19 przygotowano kilka nowych maszyn, jak brony czy głębosze, a także całą masę maszyn w każdej z pozostałych kategorii.
- Pługi
- Głębosze
- Kultywatory
- Brony
- Siewniki
- Sadzarki
- Sadzarki do ziemniaków
- Sadzarki do trzciny cukrowej
- Chwastowniki
- Nawożenie: nawóz stały i wapno
- Nawożenie: nawóz płynny i środki chwastobójcze
- Nawożenie: obornik, gnojówka i kompost
Pługi
Pługi to narzędzia służące do przerzucania ziemi, celem poprawy jakości gleby. Takie rycie wewnątrz ziemi powoduje, że maszyny te posiadają bardzo duże wymagania co do mocy ciągników i bardzo niską prędkość działania. Niektóre rośliny wymagają orki przed każdym sadzeniem (np. ziemniaki), inne - co trzeci zbiór (o ile taka opcja jest aktywna w ustawieniach gry) [do tego zadania lepiej użyć głęboszów]. Dodatkowo, pługi mogą zostać użyte do tworzenia nowych pól, po aktywacji takiej opcji podczas pracy z nimi.
Im większy pług, tym szybciej wykonana robota. Na początku gry warto zwrócić uwagę na pług AGRO POH 5. Jest on montowany do ciągnika tak, że znajduje się w powietrzu - ułatwia to manipulowanie nim, skręcanie i zawracanie.
Głębosze
Głębosze to nowe maszyny wprowadzone w Farming Simulator 19. Ich działanie jest zbliżone do pługu - możesz ich użyć do okresowej orki - ale nie pozwalają na sadzenie np. ziemniaków ani na tworzenie nowych pól. Poruszają się znacznie szybciej niż małe pługi i mają mniejsze wymagania mocy traktora. Dodatkowo możesz podpiąć do nich inne narzędzia, np. siewnik i używać ich zamiast kultywatorów.
Na początek warto wybrać jeden z głęboszów Agrisem Combiplow lub KUHN DC 401. Posiadają one z tyłu dodatkowy zaczep 3-punktowy, dzięki czemu możesz podpiąć do nich siewniki / sadzarki.
Kultywatory
Kultywator to podstawowe narzędzie na każdej farmie. Przed siewem, musisz użyć tej maszyny na polu, by przygotować ziemię. Orka także pozwala przygotować ziemię - kultywatory jednak są znacznie lżejsze i szybsze, często posiadają opcje siania/sadzenia i/lub nawożenia gleby jednocześnie.
Kultywatory znajdziesz w kilku kategoriach, jako że często połączone są one z maszynami, które są w stanie wykonywać także inne funkcje. Nie polecam większości maszyn z zakładki Kultywatory w sklepie: wymagają z reguły sporej mocy, są jednofunkcyjne oraz poruszają się z prędkością maksymalnie 15 km/h.
Dwa dodatkowe kultywatory znajdziesz w kategorii Zbiorniki gnojówki. Są one przystosowane do działania wraz ze zbiornikami na nawóz płynny (gnojówkę / kompost). Jednakże, mogą bez nich wykonywać pracę jako kultywatory. Jest to dobry zakup, gdy zamierzasz w niedalekiej przyszłości korzystać z nawozów płynnych. Zauważ, że kultywatory te pracują z prędkością 17 km/h.
Kultywatory znajdziesz także w kategorii Siewniki. Część siewników jednocześnie kultywuje, sieje i nawozi glebę, a na dodatek pracują z dużą szybkością - nawet 18 km/h.
- zwróć uwagę, że jeśli nie chcesz siać z użyciem siewnika, a jedynie kultywować i opcjonalnie nawozić ziemię - możesz tak zrobić. Po prostu nie aktywuj siewnika przed rozpoczęciem pracy.
- Jeśli pracę ma wykonać pracownik, wystarczy że wyładujesz nasiona z siewnika, a możesz kultywować pole i zasiać później np. kukurydzę sadzarką (upewnij się, że w opcjach nie masz ustawionej opcji automatycznego zakupu nasion przez pracownika).
Brony
Brony działają dokładnie tak samo jak kultywatory. Z reguły jednak nie posiadają siewników ani rozpylaczy nawozu, za to często posiadają mniejsze wymagania co do mocy ciągnika i dość niską cenę oraz wyższą prędkośc pracy niż maszyny z zakładki Kultywatory (brony pracują z szybkością 17 km/h, kultywatory - 15 km/h).
Wszystkie brony są podobne: różnią się ceną i szerokością pracy oraz wymaganiami co do mocy ciągnika. Zwróć jednak uwagę na model Amazone Catros 6002-2, do którego możesz zakupić jako ulepszenie, rurki do rozpylania nawozu płynnego (kompost / gnojowica). Wymagane jest oczywiście podpięcie kultywatora pod zbiornik z nawozem, aby tą funkcję spełniał.
Dwa dodatkowe małe modele znajdziesz również w kategorii Brony mechaniczne. Ich szerokość i dodatkowe mocowanie 3-punktowe z tyłu pozwalają na podpięcie do nich np. do małych siewników.
Siewniki
Siewnik, jak nazwa wskazuje, pozwala na sianie nasion. Możesz ich użyć do siania: trawy, rzodkiewki oleistej, pszenicy, jęczmienia, owsa, rzepaku i soi. Siewnik może działać tylko na zoranym lub kultywowanym polu. Przed użyciem napełnij narzędzie z palety z nasionami zakupionej w sklepie.
Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie