Farming Simulator 19: Porady na start Farming Simulator 19 porady, wskazówki
Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2020
W tym rozdziale prezentujemy najważniejsze porady ogólne i ciekawostki z gry Farming Simulator 19. Wiele z nich związana jest ze zmianami wprowadzonym w tej części gry w stosunku do poprzednich części, a wiele innych pomoże graczom, którzy nie mieli do tej pory dużej styczności z serią.
- Wypożyczanie - leasing maszyn
- Jak nie niszczyć pól?
- Chwasty i zapobieganie
- Zakup pól od innych "graczy"
- Jak tempomat wpływa na pracę pomocników?
- Słoma - ignorowany dodatek do wypłaty
- Teleportacja / resetowanie pojazdów
- Mądrze dobieraj ciągnik do pracy
- Magazynowanie zbiorów
Wypożyczanie - leasing maszyn
Przemyśl opcje leasingu pojazdów - z reguły ciągniki nie są dobrą opcją
- W początkowych fazach gry, warto wykorzystać leasing maszyn. Pamiętaj jednak, że wypożyczonych maszyn nie możesz ulepszać / modyfikować w dalszych etapach gry - dopiero po ich ponownym wynajęciu.
Jak nie niszczyć pól?
Warto zaopatrzyć jeden ciągnik w wąskie koła, by uniknąć niszczenia roślinek podczas odchwaszczania ich i nawożenia w późniejszych fazach rozrostu
- Domyślnie, niszczysz roślinki, gdy po nich jeździsz (opcje tą można wyłączyć w ustawieniach gry). Rośliny nie niszczą się, tylko w pierwszej fazie wzrostu. Jeśli więc masz włączoną opcję niszczenia roślin, nawoź pole przed sadzeniem, oraz w pierwszej fazie wzrostu. Podobnie tylko wtedy staraj się je odchwaszczać - inaczej będziesz tracił część zbiorów.
Chwasty i zapobieganie
- Odchwaszczanie możesz wykonać jedynie w pierwszej bądź drugiej fazie wzrostu. Jeśli o tym zapomnisz, twój plon będzie obniżony o 20% z powodu chwastów. Jeśli chwasty pojawiły się na jeszcze niekultywowanym polu, proces ten także je zniszczy.
- Stosowanie na chwasty oprysków chwastobójczych zamiast chwastowników nie zabezpieczy cię przed możliwością wyrośnięcia chwastów w późniejszym czasie.
Zakup pól od innych "graczy"
- Pola, które można kupić na bieżąco są "uprawiane" przez AI. Wstrzymaj się z zakupem nowej działki do czasu, aż będą na niej plony do zebrania - będziesz mógł od razu je zebrać dla siebie.
Jak tempomat wpływa na pracę pomocników?
- Jeśli używasz tempomatu miej baczenie: gdy przekażesz robotę do wykonania pracownikowi, będzie poruszał się on z maksymalnie taką prędkością, na jaką pozwala ustawienie tempomatu np. jeśli ustawiłeś tempomat na 20km/h, a maszyna może poruszać się z prędkością 25km/h, pracownik nie wykorzysta pełnych możliwości i będzie poruszał się 20km/h. Czasem możesz wykorzystać to na swoją korzyść: np. gdy na polu poruszają się jednocześnie dwie maszyny o różnej szybkości pracy.
- Jadąc z włączonym tempomatem możesz również korzystać z menu: pojazd nadal będzie pracował.
Słoma - ignorowany dodatek do wypłaty
Nie warto marnować słomy - uważaj jednak, bo powstaje jej bardzo dużo
- Zbierając zboże - pszenice, żyto, jęczmień lub owies - kombajn pozostawia za sobą słomę. Możesz ja zebrać przyczepą samozbierającą lub zrobić z niej bele (słomę sprzedasz lub użyjesz przy hodowli zwierząt). Jeśli nie zamierzasz jej zbierać, koniecznie wyłącz gromadzenie jej w swoim kombajnie. W przeciwnym razie duże zwały słomy mogą zablokować pracę kolejnego urządzenia, które będzie na tym polu pracowało.
Teleportacja / resetowanie pojazdów
- Możesz używać teleportacji: jeśli twój pojazd lub urządzenie przewróci się, możesz z poziomu mapy wybrać przycisk Reset. Pojazd pojawi się przy sklepie. Uważaj jednak - resetując pojazd pozbywasz się całej jego zawartości, czy to naczepa, czy siewnik; nawet w przypadku ciągnika lub kombajnu stracisz paliwo.
Wiata
- Warto budować zadaszenia - pomogą ci lepiej zorganizować miejsce na pozostawione maszyny oraz materiały / surowce i plony. Uważaj jednak: jeśli stawiasz budynki na nierównym terenie, zapłacisz znacznie więcej pieniędzy.
Mądrze dobieraj ciągnik do pracy
- Pilnuj, którego ciągnika używasz do jakich zadań. Jeśli przydzielisz słabszą maszynę do wymagającej pracy, będzie ona mniej efektywna. Do transportu czy opryskiwania z reguły nie potrzebujesz szybkich maszyn, a istotniejsze mogą być takie elementy, jak pojemność baku czy zwrotność pojazdu.
Magazynowanie zbiorów
- Początkowo swoje zbiory możesz magazynować w "publicznych" silosach (przy torach kolejowych) bez ponoszenia opłat, lub nawet na ziemi. Nie wszystkie jednak elementy będziesz mógł wtedy podnieść bez używania łyżek i systemów pasów (dla roślin okopowych). Możesz tak składować wszystko: plony upraw, nawet zbóż, czy choćby zapasowe nawozy lub nasiona.