DLC i patche. Wszystko o Assassin's Creed Odyssey - wymagania sprzętowe, edycje kolekcjonerskie, ceny
Spis treści
DLC i patche
Assassin’s Creed Odyssey doczekało się porządnego wsparcia. Zacznijmy od tego, że w ramach przepustki sezonowej gracze otrzymali zremasterowane wersje gier Assassin’s Creed III i Assassin’s III: Liberation. Poza tym opowieść o Alexiosie i Kassandrze była kontynuowana w dwóch dużych rozszerzeniach, z których każde zostało podzielone na trzy epizody.
Legacy of the First Blade
Pierwszym z nich jest Legacy of the First Blade (Dziedzictwo pierwszego ostrza), poświęcony Dariuszowi – bohaterowi, który jako pierwszy wykorzystał ikoniczne ukryte ostrze. Debiutancki odcinek owego dodatku, zatytułowany Ścigani, miał premierę 4 grudnia 2018 roku.
Akcja Ściganych toczy się w Macedonii, która w podstawowej wersji gry została potraktowana nieco po macoszemu. Na graczy czekają tam misje fabularne i zadania poboczne, których ukończenie nie powinno zająć więcej niż trzy godziny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą recenzją, w której Krystian poddaje analizie zawartość tego odcinka, określając go mianem „wyśmienitego i dającego nadzieję, że kolejne epizody wniosą sporo dobra do całego uniwersum”.
Drugi odcinek Dziedzictwa pierwszego ostrza zatytułowano Spuścizna cienia (ang. Shadow Heritage). W dodatku, który zadebiutował 15 stycznia, gracze muszą stawić czoła złowrogiej Nawałnicy – wojowniczce dysponującej potężną flotą, ciemiężącej lud regionu Achaja. Poza tym Aleksios i Kassandra mogą zapolować na następnych przedstawicieli Zakonu pradawnych oraz oddać się wykonywaniu nowych misji pobocznych.
Trzeci odcinek, czyli Rodowód, zadebiutował 5 marca. Epizod zmusza graczy do stawienia czoła Zakonowi Starożytnych; Aleksios i Kassandra muszą połączyć siły z Dariuszem, zapominając o wszystkim, co ich dzieli.
Fate of Atlantis
Drugie rozszerzenie nosi nazwę The Fate of Atlantis. Jego pierwszy epizod, czyli Fields of Elysium, zadebiutował na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One 23 kwietnia. Aleksios i Kassandra trafiają w nim do zaświatów, gdzie spotykają nie tylko Isu (przedstawicieli pierwszej cywilizacji), lecz również mityczne potwory (na czele z Cerberem). Bohaterowie mogą położyć ręce na nowych przedmiotach legendarnych, a także wypróbować udoskonalone wersje posiadanych przez siebie umiejętności pokroju Szarży byka Aresa czy Szaleństwa Aresa.
Warto odnotować, że zabawę w Fate of Atlantis można rozpocząć na dwa sposoby. Postacie na 28 poziomie doświadczenia muszą ukończyć zadania z linii Between Two Worlds, a także jedną z misji składających się na cykl The Lost Tales of Greece, czyli Heir of Memories. Drugim wyjściem jest swoista droga „na skróty”. Po wyborze odpowiedniej opcji z menu gry wcielimy się w nową postać na 52 poziomie doświadczenia; po ukończeniu wyżej wspomnianego questa Heir of Memories możemy od razu rozpocząć przygodę z Losem Atlantydy. Warto jednak nadmienić, że takiego bohatera nie wykorzystamy w kampanii fabularnej; nie zdobędziemy też żadnych osiągnięć.
Drugi odcinek Fate of Atlantis, czyli Torment of Hades, zadebiutował 4 czerwca 2019 roku. Przygoda rozpoczyna się od starcia z Cerberem, którego zabicie skutkuje wydostaniem się na wolność niebezpiecznych dusz, co z kolei rozwściecza Hadesa. Aleksios i Kassandra muszą pomóc w ich złapaniu, a także pokonać czterech mitycznych herosów (Perseusza, Achillesa, Agamemnona i Heraklesa), by nakłonić ich do pilnowania bram Tartaru. Poza nimi w grze pojawiają się inni potężni wojownicy, znani jako Upadli (ang. The Fallen). Ich eliminacja pozwala na skompletowanie Pancerza Upadłych, który nie tylko dobrze wygląda, lecz także posiada potężne statystyki oraz pozwala na dostanie się do miejsc, do których dostęp mają wyłącznie umarli. W starciach z nowymi adwersarzami pomocne okazują się zarówno nowe przedmioty legendarne, jak i trzy ulepszenia dotychczasowych umiejętności.
Judgment of Atlantis, czyli ostatni epizod Losu Atlantydy, zadebiutował 16 lipca 2019 roku. Tym razem gracze odwiedzają domenę Posejdona zarządzającego tytułową krainą, w której ludzie oraz Isu żyją w harmonii. Oprócz nowych zadań do wykonania, twórcy oddają w nasze ręce trzy ulepszenia dotychczasowych zdolności; Gniew Aresa pozwala tworzyć pole spowalniające przeciwników, Błogosławieństwo Kronosa przyspiesza gromadzenie adrenaliny, z kolei Kara Kronosa tworzy klona bohatera, potrafiącego wykonywać ciche zabójstwa. Ponadto na zdobycie czeka tu dodatkowy oręż i pięcioczęściowa zbroja Dikastesa (pozyskanie tej ostatniej wymaga pokonania pięciu Atlantyckich Polemarchów).
Na tym nie koniec, gdyż w międzyczasie autorzy regulanie udostępniali darmowe aktualizacje. Wprowadzały one dodatkowe zadania (składające się na cykl The Lost Tales of Greece), nowych najemników oraz statki, specjalne wyzwania zwane Kontraktami, a także tryb New Game Plus.
Story Creator Mode
10 czerwca 2019 roku firma Ubisoft oddała w ręce graczy wersję beta tak zwanego Story Creator Mode, czyli darmowego narzędzia pozwalającego na tworzenie własnych questów do gry Assassin's Creed Odyssey. Program umożliwia wybór jednego z sześciu rodzajów zadań (jak zabójstwo, uratowanie celu lub odwiedzenie konkretnego miejsca), a także rozpisanie dialogów czy przydzielanie ról poszczególnym postaciom. Co najciekawsze, questy stworzone przy jego pomocy można udostępniać na wszystkich platformach.
Discovery Tour: Ancient Greece
Na 10 września 2019 roku wyznaczono premierę Discovery Tour: Ancient Greece, czyli nowego, niejako edukacyjnego wariantu rozgrywki. Koncentruje się on na spokojnej eksploracji antycznej Grecji i poznawaniu informacji na temat życia codziennego jej mieszkańców, a także filozofii, religii, architektury czy wreszcie działań wojennych prowadzonych przez poszczególne polis. Wiedzę pozyskaną w trakcie zabawy można sprawdzić w specjalnie przygotowanych quizach.
Discovery Tour: Ancient Greece będzie dostępny jako darmowa aktualizacja dla wszystkich posiadaczy podstawowej wersji Assassin’s Creed Odyssey lub jako osobna, płatna produkcja.