autor: Jaroszewski Damian
Wolność od cheaterów? Tylko na własnym serwerze - co daje VPS
Gracze, a przecież sam nim jestem, to bardzo specyficzna grupa - jesteśmy bardzo wymagający. Komputer? Oczywiście najlepiej do grania w 4K i 120 klatkach na sekundę. A serwery? No właśnie, co z serwerami? Tutaj warto przyjrzeć się VPS-om.
Spis treści
Chociaż popularność gier ekskluzywnych na PS4 pokazuje, że tytuły dla jednego gracza wciąż mają się świetnie, to nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się dzisiaj produkcje nastawione na sieciowe rozgrywki. To przecież Fortnite, CS:GO, Minecraft czy Call of Duty nie schodzą z pierwszych stron serwisów internetowych. To o nich mówi się w kontekście najpopularniejszych gier na świecie.
Nie ma czemu się dziwić. Pozwalają one nie tylko sprawdzić swoje umiejętności w rywalizacji z żywymi graczami, ale też cieszyć się rozgrywką wspólnie ze znajomymi. Po co bawić się samemu, skoro wieczór można spędzić wspólnie z przyjaciółmi i znajomymi, grając w ulubione produkcje i przy okazji prowadzić najróżniejsze rozmowy?
A z czasem wymagania rosną. Dla przykładu: stała piątka do grania w CS:GO w którymś momencie może wpaść na pomysł, aby – nawet jeśli tylko dla zabawy – zacząć brać udział w różnego rodzaju turniejach. W końcu nawet do tych największych pierwsze eliminacje są zawsze otwarte, więc dostępne dla wszystkich chętnych. To nie tylko świetna zabawa, ale czasami też możliwość zmierzenia się z profesjonalistami, których na co dzień oglądamy w zawodach ze stawką liczoną w dziesiątki lub setki tysięcy dolarów. Tylko najpierw wypadałoby gdzieś potrenować, aby dać sobie chociaż minimalne szanse na wygranie kilku meczów. Wtedy pojawia się problem – skąd wziąć serwer i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Podobnie jest z wieloma innymi grami. Minecraft czy Rust mają wiele serwerów publicznych, na których można zacząć rozgrywkę i powoli piąć się w hierarchii najlepiej wyposażonych graczy. Ale czy nie lepiej byłoby założyć swój własny serwer, na którym bawić mogą się tylko nasi znajomi i zaproszone osoby? Wbrew pozorom koszty wcale nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać.
Ale na samym wspólnym graniu lista możliwości się nie kończy. Ze znajomymi trzeba w jakiś sposób się komunikować. Jedną z najpopularniejszych aplikacji do tego jest TeamSpeak. Ten jednak wymaga własnego serwera. Bez tego się nie obędzie. No i wreszcie, tworząc klan np. w CS:GO, warto mieć własną stronę internetową. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek drużynę tego. Warto mieć miejsce, gdzie można informować o postępach drużyny, zaprezentować ewentualnych sponsorów czy z czasem może i nawet otworzyć sklep z gadżetami. Ale tu znowu potrzebny jest serwer. No to jaki wybrać?
Poza tym własny serwer to też wiele korzyści i możliwości, o których w pierwszej chwili możemy nawet nie wiedzieć. Weźmy na przykład grę CS:GO. Przede wszystkim na własnym serwerze nie uświadczycie cheaterów. Wystarczy ustawić na nim hasło, bez znajomości którego po prostu nikomu nie uda się na niego wejść. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Własny serwer to też świetna okazja do zabawy w nietypowych trybach i mapach, tworzonych przez społeczność graczy. W CS:GO możemy np. wziąć udział w zabawie w chowanego, strzelaniu do kaczek, w którym kaczkami są inni gracze czy nawet misjach fabularnych. Możliwością są naprawdę ogromne i wszystko zależy od wizji i wyobraźni twórców map.