futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 16 września 2020, 14:17

autor: Jaroszewski Damian

Rodzaje serwerów – jaki wybrać do gier. Co daje własny serwer VPS

Spis treści

Rodzaje serwerów – jaki wybrać do gier

Skoro już zdecydowaliście się na zakup serwera, aby postawić na nim grę, stronę internetową klanu czy TeamSpeaka, to do wyboru macie kilka potencjalnych możliwości. Przede wszystkim serwery dzielimy na trzy rodzaje:

Serwer współdzielony

Wielu osobom może się wydawać, że serwer współdzielony to dla nich najlepsze rozwiązanie, przede wszystkim z powodu niskiej ceny. Niestety, w parze z nią idą też dużo mniejsze możliwości. Serwery współdzielone tworzone są z myślą o mało wymagających zastosowaniach, jak np. strona firmowa. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu licznych ograniczeń, jak chociażby niewielka pojemność, maksymalny transfer, liczba baz danych czy nawet dopuszczalne obciążenie procesora i pamięci RAM. No i przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, serwer współdzielimy z wieloma innymi użytkownikami i usługami. Poza tym mamy na nich ograniczoną liczbę możliwych aplikacji do zainstalowania i gry po prostu tutaj odpadają.

Dobrze jest się dzielić, ale na serwerze współdzielonym ciężko będzie pograć. - Wolność od cheaterów? Tylko na własnym serwerze - co daje VPS - dokument - 2020-09-16
Dobrze jest się dzielić, ale na serwerze współdzielonym ciężko będzie pograć.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany to z kolei rozwiązanie z drugiego końca drabinki, czyli stworzone dla osób o największych wymaganiach. To najlepsze, ale jednocześnie też najdroższe rozwiązanie, w którym cały serwer pozostaje tylko i wyłącznie do naszej dyspozycji. Możemy na nim postawić bardzo popularną stronę, sklep, czy nawet własną telewizję internetową. Jedynym ograniczeniem są możliwości samego serwera – wykorzystywany procesor, pamięci RAM oraz zamontowane dyski. Oczywiście nadaje się również do uruchomienia na nim gier pokroju Rust, CS:GO czy Minecraft. Rzecz w tym, że serwery dedykowane są bardzo drogie. W przypadku większości graczy można wręcz uznać, że byłoby to po prostu za dużo.

Serwer VPS

Tutaj dochodzimy do sedna całej sprawy. VPS to inaczej wirtualny serwer prywatny. Używając pewnego rodzaju uproszczenia, możemy powiedzieć, że to kompromis między wersją współdzieloną i dedykowaną. Tutaj każdy serwer fizyczny dzielony jest na części. Wykorzystuje się do tego wirtualizację, dzięki której każda część imituje oddzielny serwer. To trochę tak, jak dzielimy jeden dysk fizyczny na różne partycje i w systemie są one widoczne jako osobne byty. Taki podział zapewnia serwerom BPS całkowitą izolację uruchamianych procesów, a przede wszystkim niezależny dostęp do zasobów. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, dedykowaną moc obliczeniową. Na serwerach VPS mamy gwarantowaną liczbę rdzeni, pojemności i pamięci RAM, które są tylko i wyłącznie do naszej dyspozycji (nie ma tego na serwerach współdzielonych). Po drugie, daje to dużo większe możliwości pod kątem instalowanych aplikacji. No i wreszcie cena – nieco wyższa niż w przypadku serwerów współdzielonych, ale nie tak wysoka, jak w dedykowanych. W skrócie – złoty środek.

VPS łączy zalety serwerów dedykowanych z niską ceną, którą charakteryzują się te współdzielone. - Wolność od cheaterów? Tylko na własnym serwerze - co daje VPS - dokument - 2020-09-16
VPS łączy zalety serwerów dedykowanych z niską ceną, którą charakteryzują się te współdzielone.

Co powinni wybrać gracze, którzy szukają serwera do postawienia na nim ulubionej gry? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jedynym słusznym wyborem, przynajmniej na początek, jest serwer VPS. Przede wszystkim daje on ogromne możliwości konfiguracyjne. Jest to możliwe dzięki całkowitemu odizolowaniu procesorów między maszynami wirtualnymi. Przekładając to na nieco prostszy język – instalacje innych użytkowników, ich zachodzące na nich procesy w żaden sposób nie wpływają na nasz serwer VPS. Tego samego nie można powiedzieć o serwerach współdzielonych, gdzie do wyboru mamy zazwyczaj tylko określony pakiet aplikacji i nic więcej. VPS daje dużo większą dowolność, co pozwala między innymi na instalację klientów gier.

Nie bez znaczenia jest też gwarancja minimalnej mocy obliczeniowej. Decydując się na serwer VPS wiemy dokładne, ile rdzeni, o jakim taktowaniu i jakiego procesora będziemy mieli do dyspozycji, ile mamy pamięci RAM oraz jakie dyski i o jakiej pojemności są używane. W przypadku gier to szczególnie ważne, bo przecież z serwerem może łączyć się kilkadziesiąt osób jednocześnie. Minimalna wydajność daje nam gwarancje, że zabawa w CS:GO czy Minecrafta będzie rzeczywiście zabawą, a nie irytującą udręką, pełną wysokich pingów i lagów.

Własny serwer to jedyny pewny sposób na pozbycie się oszustów. No chyba, że sam jesteś jednym z nich... - Wolność od cheaterów? Tylko na własnym serwerze - co daje VPS - dokument - 2020-09-16
Własny serwer to jedyny pewny sposób na pozbycie się oszustów. No chyba, że sam jesteś jednym z nich...
TWOIM ZDANIEM

Często grasz ze znajomymi?

Często, ale na serwerach publicznych
29,8%
Zawsze, tylko na własnym serwerze
4,8%
Gram przez sieć, ale z obcymi ludźmi
7,7%
Nigdy, nie mam znajomych :(
57,7%
Zobacz inne ankiety
Cheatowanie w grach powinno być karalne
Cheatowanie w grach powinno być karalne

Oszukiwanie w grach multiplayer zmieniło się nie do poznania. Dziś cheater to klient korzystający z usług firmy, a nasze prawo nie jest na to gotowe. Czy jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek, aby choć wyrównać szansę w tym konflikcie?