futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 marca 2022, 14:40

autor: Artur Niedoba

Projekt Colossus – ku chwale kryptografii. Lądowanie na księżycu? Ładowarka ma więcej mocy

Spis treści

Projekt Colossus – ku chwale kryptografii

Projekt Colossus wprowadził komputery w wyścig zbrojeń - Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach - dokument - 2022-03-23
Projekt Colossus wprowadził komputery w wyścig zbrojeń

Colossus Mark 1 był pierwszym komputerem stworzonym przez Brytyjczyków, wykonanym w celach sprawnego łamania szyfrów niemieckiej maszyny Lorenz SZ. Prototyp opracowany przez Tommego Flowersa, składał się z 1500 lamp elektronowych, 100 bramek logicznych oraz 1000 rezystorów, a swój dekryptażowy debiut zaliczył 5 lutego 1944 roku.

Dość szybko projekt został udoskonalony otrzymując miano Colossus Mark 2. Model ten pięciokrotnie przebił osiągi poprzednika, a pracę rozpoczął pierwszego czerwca 1944, będąc gotowym w sam raz na wielkie lądowanie w Normandii. Maszyna posiadała czytnik taśmy perforowanej z możliwością wprowadzania danych z prędkością do 5000 znaków na sekundę, co pozwoliło przyspieszyć dotychczasowy proces deszyfracji liczony w dniach do działań trwających kilka godzin. Jak bardzo słaby był to sprzęt w porównaniu do dzisiejszych maszyn? Replika Colossus Mark 2 w 2007 roku potrzebowała 3,5 godziny by odczytać zakodowaną wiadomość radiową, gdy laptop z procesorem 1.4 GHz z tym samym zadaniem poradził sobie w zaledwie 46 sekund. Widać różnicę.

Pomimo, iż Colossus Mark 1 powstał i działał na dwa lata przed pojawieniem się ENIACa, mocą obliczeniową przewyższał amerykańskiego potwora, był też od niego znacznie mniejszy (około pięć ton) i wymagający znacznie mniej energii (zużywał 8 kW). Nie był jednak komputerem wszechstronnego zastosowania, przez co tytułowanie go faktycznie pierwszym komputerem nie jest powszechne, podobnie jak w przypadku ABC.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces
10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...
Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?