autor: Bartosz Stasiek
Czy sieć 5G jest bezpieczna?. Technologia 5G – co to jest?
Spis treści
Czy sieć 5G jest bezpieczna?
Chęć implementacji technologii 5G na nadwiślańskim gruncie spotkała się z wrogim nastawieniem niektórych środowisk już od samego początku - jak chociażby wspomniane protesty mieszkańców Gliwic. Głównymi zarzutami przeciwników był domniemany brak zgody władz miasta na działania Orange oraz rzekomy negatywny wpływ promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie konsumentów.
Ten drugi argument uzasadniany jest faktem, że docelowo anten obsługujących 5G ma być bardzo dużo na niewielkim tylko obszarze, co miałoby zwiększać wystawienie ludzi na negatywne działanie pola elektromagnetycznego. Co ciekawe – zarzuty protestujących nie mają jak dotychczas oparcia w żadnych konkretnych danych naukowych. Nie wydaje się zatem prawdopodobne, aby akurat ten czynnik miał spowolnić rozwój technologii 5G w Polsce.
5G ma przede wszystkim zapewnić stabilny transfer danych na obszarze całych miast. I to nie tylko dla telefonów komórkowych – sterowanie urządzeniami codziennego użytku ma wykroczyć w sferę dotychczas kojarzoną z filmami science fiction. A to wszystko w czasie niewiele ponad pięciu lat. Bezsprzecznie, technologia 5G ma ogromny potencjał i jeśli zostanie on właściwie spożytkowany, przyszłość odkryje przed nami zupełnie nowe horyzonty.
Jednak na chwilę obecną możemy jedynie wierzyć w zapewnienia twórców i operatorów. Nadal istnieje wiele przeszkód, które mogą efektywnie spowolnić rozwój nowej sieci. Już na etapie testów 5G zderzyło się z oporem nieufnej części społeczeństwa. Wizerunek nowej technologii ucierpiał również w związku z oskarżeniami, jakie wystosowały amerykańskie służby wobec będących motorem rozwoju sieci 5G chińskich koncernów.
Najbliższe miesiące najprawdopodobniej odpowiedzą nam na pytania dotyczące obsługi 5G w kolejnych smartfonach, co da nam jakiś obraz tego, w którym kierunku zmierza implementacja tej technologii. Również czas pokaże, jak zostanie ona spożytkowana.