Cubot X20 Pro. Smartfon do 700 zł – 11 tanich telefonów
Spis treści
Cubot X20 Pro
Specyfikacja techniczna:
- Ekran: 6,3 cala o proporcjach 19,5:9, IPS, 2340 x 1080 pikseli
- Procesor: MediaTek Helio P60, 2,0 GHz
- Pamięć RAM: 6 GB
- Pamięć wbudowana: 128 GB
- Aparat: z tyłu główny 12 Mpx; szerokokątny 8 Mpx; sensor głębi 20 Mpx. Z przodu 13 Mpx.
- Bateria: 4000 mAh
- System operacyjny: Android 9.0 Pie
Cubot X20 Pro to nie żadna nowość. Telefon zadebiutował na rynku w drugiej połowie 2019 roku. Smartfon pojawił się na naszej liście, bo zdążył stanieć. Dzięki temu za około 600 złotych można kupić urządzenie wyjątkowe. Szczerze, sam nie dowierzałem, że za takie pieniądze da się dostać tak dobry model. Przeprowadzając początkowe rozpoznanie, w pewnej porównywarce cenowej, zaznaczyłem w filtrach odpowiedni przedział cenowy i ilość RAM-u na poziomie 4 GB. Jakbym na tym skończył, na liście nie pojawiłby się Cubot.
Telefon został wyposażony w 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Już to sprawia, że w tej cenie, szczególnie za sprawą pierwszej wielkości, jest bezkonkurencyjny. Taka ilość RAM-u sprawia, że może być w niej przechowywane sporo aplikacji, do których uzyska się szybki dostęp – nie ma potrzeby ich ubijania. Na sprawną pracę smartfona pozwala także niezły procesor i czysty system Android. MediaTek Helio P60 odpowiada wydajnością Snapdragonowi 636, a czasami zbliża się nawet do modelu 660. W teście AnTuTu sprzęt uzyskuje wynik na poziomie Redmi Note 9 i lepszy od Redmi Note 7. O szybkie działanie można być więc spokojnym.
Kolejnym niebagatelnym plusem są materiały użyte do produkcji. Otóż plecki są szklane, a ramka aluminiowa. Zupełnie jak we flagowcach za 3, 4, 5 i więcej tys. złotych. Faktyczną klasę urządzenia zdradza tak naprawdę tylko przestarzały projekt notcha i grube ramki.
Cubot zrezygnował z absurdalnego rozszerzania zestawu obiektywów, chociażby o ten makro. Zamiast dać 2-megapikselowe badziewie, które się do niczego nie nadaje, producent skupił się wyłącznie na podstawach w postaci aparatu głównego, modułu szerokokątnego oraz pomiaru głębi. Jakość zdjęć jest „tylko” standardowa. Oznacza to, że aparaty robią przyzwoitej jakości fotki w dzień, ale kompletnie nie radzą sobie po zmroku. Niestety u niektórych pojawia się ogromny problem z prawidłowym przetwarzaniem fotografii. Objawia się on w postaci artefaktów, które można zaobserwować w niektórych recenzjach. Nie wspominają o tym jednak użytkownicy w swoich opiniach.
Największe minusy opisywanego modelu to brak NFC, gniazda mini jack, Wi-Fi 5,0 GHz (jest tylko 2,4 GHz) i czytnika linii papilarnych.
Cena
Urządzenie jest dostępne w sklepach internetowych w przedziale cenowym od 583 złotych do 649 złotych. Smartfon jest wystawiony również na Allegro. W oficjalnym sklepie Cubota na tym serwisie wariant niebieski kosztuje 599 złotych.
Co o telefonie twierdzą eksperci:
benchmark.pl: Korzystanie z Cubota X20 Pro jest po prostu przyjemne. Jeśli szukasz niedrogiego smartfona, który ma duży, dobry wyświetlacz, a jego obsługa jest szybka i przyjemna, to za te pieniądze jest to model godny rozważenia.
Expert Reviews: Zestaw potrójnych aparatów fotograficznych X20 Pro wygląda solidnie na papierze. Niestety, pomimo dużych możliwości sprzętowych, jakość modułów jest w rzeczywistości dość słaba.
dobreprogramy.pl: Wyświetlacz X20 Pro pozostawia naprawdę pozytywne odczucia, może nie jest w stanie równać jakością obrazu z ekranami AMOLED, ale jest to jeden z najlepszych ekranów IPS jakie widziałem. Obraz jest wyraźnie czystszy, jaśniejszy i z żywszymi kolorami niż np. w Xiaomi Redmi Note 8T.
Cubot X30 – inny projekt i więcej aparatów
Za nieco więcej niż 700 złotych, bo za około 730 złotych, można kupić model X30. W największym stopniu różni się on od X20 Pro projektem i obecnością skanera linii papilarnych. Kamera selfie została tu schowana w otworze w ekranie. Ten jest nieco tylko większy. Tak samo, jak bateria, ale to akurat nie ma zbytniego przełożenia na dłuższy czas pracy, a wręcz przeciwnie. Tym razem producent pozwolił sobie na pełne szaleństwo z aparatami i zawarł ich aż 5 z tyłu urządzenia. Ich jakość, jak można się domyślić, pozostawia wiele do życzenia. Bez zmian pozostała za to wysoka wydajność. Zapewnia ją ten sam procesor i 6 GB RAM-u. X30 występuje również w wariancie 8/256 GB.